ČlánkyDomácíHudbaKulturaNewsZajímavostiZprávy

Festival Sziget nabídne hvězdy již za pár dní

Na hlavním podiu se to bude hemžit jmény jako Blur, Nick Cave, Biffy Clyro, Franz Ferdinand, Regina Spektor či Mika, ale festival nabízí další čtyři velká podia, desítku menších a bezpočet dalších prostranství kde probíhá program.

Festival Sziget patří s téměř 400 tisící návštěvníky v loňském roce k největším Evropě. Sziget se koná celý týden od 5. – 12. srpna 2013 v maďarské metropoli Budapešť a přijíždějí na něj jak fanoušci, tak umělci z celého světa, z více než sedmdesáti zemí. Za rok 2011 získal festival evropské ocenění v hlavní kategorii Best Major Festival a v roce 2012 se konal jubilejní dvacátý ročník.

V letošním roce se Zvlastnistyl.cz stal jedním z českých partnerů festivalu Sziget. V průběhu jara a léta jsme vás informovali o jednotlivých interpretech, kteří letos budou k vidění a i o mnoha možnostech, jak si užít kulturně rozmanitý týden v Budapešti, které budou níže naposledy zrekapitulovány. Ještě předtím si dovolím s potěšením oznámit, že pro čtenáře internetového magazínu Zvlastnistyl.cz bude letos vytvořen report i z tak ojedinělé události jakou je Sziget festival.

Hlavní open air pódia

Největší pozornost přitahuje samozřejmě hlavní pódium – Pop Rock Main Stage. Fanoušci zde mohou vidět hvězdy jako Blur (9.8.), Nick Cave and The Bad Seeds (7.8.), Skunk Anansie (7.8.), Biffy Clyro (8.8) Mika (10.8.),Franz Ferdinand (11.8.) a řadu dalších, celkem téměř dvacet koncertů světových hvězd. Závěrečnou obří pyrotechnickou show, která festival zakončí, bude doprovázet David Guetta. Ale Sziget nabízí řadu dalších podií.

Kompletní program nalezení zde »

http://www.youtube.com/watch?v=xPq7rCF0jMw

Na festivalu je pět hlavních scén, tři open air a dvě kryté. OTP Bank World music party pódium je druhé největší open air pódium a můžete se těšit na vystoupení skupin Calexico (9.8.), Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra (9.8.), Rachid Taha (8.8.) Dubioza Kolektiv (7.8.), Muzsikás (6.8.) či také na jediného zástupce z ČR na tomto pódiu, kapelu Čankišou (10.8.).

K velkým podiím se také řadí ještě Hungarian Music stage, která jak název napovídá, představí všem to nejlepší z maďarské současné scény a to více než čtyři desítky koncertů.

Obří party stany
Dva obří stany pro desetitisíce fanoušků jsou tematicky rozděleny. Party Arena bude dějištěm obří tanečních party pod vedením těch největších jmen elektronické hudby jako jsou Chase & Status live (7.8.), Nicky Romero (8.8.), Empire of The Sun (11.8.), Felix Cartal (11.8.) a přes tři desítky dalších jmen. Druhý stan ukrývá pódium nazvané A38 Stage a tady se odehrají fantastické koncerty takových kapel jako Bad Religion (8.8.), Woodkid (9.8.), ZAZ (11.8.), Katy B (11.8.), Hadounken ( 10.8.), Parov Stelar (10.8.), Flogging Molly (7.8.) a desítky dalších.

http://www.youtube.com/watch?v=9zzu5BVDLFM

Stovky dalších koncertů
Malá pódia nabízejí dohromady stovky koncertů všech různých žánrů. Taneční party nabídne Coloseum, odpočinkovou verzi s koupáním pak Sziget Beach, elektronický chill-out Cökxpon Chill Garden, kde kromě koncertů probíhají i workshopy. Tanečně se můžete vyřádit také na Afro-Latin Reggae Stage, a pokud jste milovník revivalů a tribute projektů je tu YouTube Tribute Stage.

Romská hudba nabízí mnoho variant, ale při žádné se nebudete nudit a většinou budete i tančit až do úplného padnutí. O tom se můžete přesvědčit ve velkém krytém stanu, kde bude pódium Yeni Raki Roma Tent. Atraktivní program je sestaven z toho nejlepšího, co je z romské kultury na mezinárodní scéně k mání, od indického cirkusu a holandského pop-reggae přes francouzskou kytarovku a italské punk-dub-tarantella až po tango, jazz či klasické hity smíchané s autentickým čardášem. Irish pub bude nabízet koncerty věnované opět tematicky irské a keltské hudbě a to v prostředí, které jí tak svědčí, v stylové irské hospodě. Bluesovou hudbu uslyšíte na D-Link Blues Színpad, která hostí např. Mississippi Big Beat, ze Slovenska Jerguše Oravce, či z USA příchozí Dave Herrero. Holandské scéně se věnuje Holland Meets Hungary stage a proniknout do italské nezávislé hudební scény pomůžou koncerty na Puglia Sounds – Mambo Stage.

Češi na Sziget festivalu
Na festivalu Sziget vystoupí také tři české kapely. Čankišou na druhém největším pódiu celého Szigetu, na OTP Bank World music stage v sobotu 10. 8., v neděli mezi špičkou romské hudby se představí Terne Čhave v Roma Tent a jako nováček a vítěz českého Youtube festu v úterý vystoupí duo IAN.

Nultý den a mínus jedna Festival Sziget trvá celý týden, dva dny startovací a poté pět regulérních dní. Zkušený festivalový návštěvník ví, že včasný příjezd poskytuje výhody a u Szigetu to platí dvojnásob. Brány se otevírají již -1 den (pondělí 5.8.). A I nultý den (úterý 6. 8.) stojí za to.

Sziget festival – Island of Freedom, je známý také svým širokým doprovodným programem, v rámci kterého se na ostrově odehrává řada divadelních představení. Nově je otevřeno místo nazvané Cirque du Sziget, které bude hostit dech beroucí produkci “nového cirkusu” a působivé vystoupení mladých maďarských akrobatů. Nově se také otevírá Sziget Beach. V předchozích letech bylo z bezpečnostních důvodů striktně zakázáno se koupat a letos poprvé, díky novým možnostem, bude možné se osvěžit na speciální pláži. Fantastické 65 metrů obří ruské kolo Sziget Eye s neuvěřitelnou vyhlídkou na celý Sziget a i Budapešť. A je tu také famózní Giant Street Theatre, nabízející pouliční umělce z celého světa. A spousta dalších míst, kde se odehrává další program.

http://www.youtube.com/watch?v=MB77aMjvAXo

ZDROJE: TZ Sziget a YouTube

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here