ČlánkyHudbaKulturaNewsZahraničníZprávy

Kompletní program pro Yeni Raki Roma Tent

Jedno z nezábavnějších míst festivalu Sziget, kde se odehrávají fantastické koncerty a publikum tančí od prvních minut, najdete ve velkém stanu s názvem Yeni Raki Roma Tent. Atraktivní program je sestaven z toho nejlepšího, co je z romské kultury na mezinárodní scéně k mání, od indického cirkusu a holandského pop-reggae přes francouzskou kytarovku a italské punk-dub-tarantella až po tango, jazz či klasické hity smíchané s autentickým čardášem. Navíc představuje již třetího zástupce z ČR na tomto ročníku skvělého festivalu, Terne Čhave.

Letošní rok je podium romské hudby Roma Tent pojmenován po slavné originální “anýzovce”, známé také jako “The Spirit of Istanbul”, světové jedničce – Yeni Raki. Tato přesně symbolizuje propojení různých a odlišných kultur, které je tak typické v Roma Tent na Szigetu. Speciální bar bude pro návštěvníky v Yeni Raki Roma Tent otevřen po celou dobu festivalu.

Co návštěvníky stanu čeká? Program bude každou noc zahajovat indický Kawa Musical Circus. Cirkus z Rajasthanu navazuje na dědictví nejstarších indických pouličních umělců s jejich mystickou a kouzelnou show. Jejich program tvoří dech beroucí artistické kousky, taneční a divadelní představení včetně loutkového divadla a to vše za doprovodu živé romské hudby.

Další pravidelnou položkou v programu budou koncerty žáků hudebního centra Snétberger Talent Center. Centrum pro nadané žáky je vedeno kytaristou romského původu Ferencem Snétbergerem, držitelem slavné Ceny Franze Liszta.

Středa 7. 8. 2013

Ve středu program zahájí Amariszi z Holandska, jejíž balkánský sound kombinovaný s popem, reggae a lidovou hudbou čeká na festivalu Szigetu premiéra.

Co je to tzv. Django sound, předvede kapela Latcho Drom francouzského kytaristy Christophe Lartilleux, která získala jméno podle slavného filmu Toniho Gatlifa a hudebně se snaží navázat na legendárního Django Reinhardta.

Unikátní propojení minulosti a současnosti se podařilo Mascarimiri z jižní Itálie. Poprvé na Szigetu představí svůj punk-dub-tarantella projekt nazvaný Gitanistan.

O závěr programu prvního dne se postará Dj No Sikiriki. Tento chorvatský DJ, žijící ve Švýcarsku, je pravidelným hostem Roma Tent. Návštěvníci milují jeho mix romské hudby, balkánského soundu a elektro off-beatu.

Čtvrtek 8. 8. 2013
První koncert čtvrtečního programu obstará After Phurikane. Hudební projekt romských a neromských muzikantů, kteří se na klasické romské melodie podívali trochu jiným úhlem pohledu.

Následující skupina Kanizsa Csillagai je pravděpodobně nejautentičtějším reprezentantem „beás” hudby v Maďarsku, kterou již od roku 1993 prezentují na podiích po celém světě a to v tradičním oděvu.

Fanfara Transilvania je dechová hudba bez kompromisů – spousta nástrojů, opravdová rodina (otec a syn, synovec a strýc atd., všichni na jednom pódiu) Tato hvězda z Cugiru, Transylvánie donutí tančit každého.

Závěrečný set čtvrteční noci opět obstará DJ No Sikiriki.

Pátek 9. 8. 2013
Harmonia Garden načnou páteční porci koncertů v Yeni Raki Roma Tent. Mladá sedmičlenná kapela nabízí speciální mix žánrů, jako jsou čardáš, bossa nova, swing, tango a jazz.

Ve Francii žijící, ale ze Španělska pocházející Juan de Lerida je jedním z nejdůležitějších představitelů “nového” flamenga “Flamenco Nuevo”. Čistá esence flamenga ze zdrojů jazzu a klasiky. Na podiu bude mít také hosty, maďarskou skupinu Romengo.

Další sedmičlenná polská Tsigunz Fanfara Avantura s dechovou sekcí popisuje svoji produkci jako mix balkánské a turecké hudby s odkazy na Orient a doteky moderního etno jazzu.

Poslední vystoupení pátečního programu bude patřit DJ Baxtalo. Romský DJ z Radia C předvádí skvělý mix tradiční balkánské hudby, romského folklóru a elektroniky.

Sobota 10. 9. 2013
Sobotu otevře Roma Hungaricum. Romská hudba v provedení profesionálních hudebníků v tom nejlepším možném provedení, to je cíl státního maďarského orchestru Roma Hungaricum. Nejvyšší možná úroveň muzikantství předváděná v poutavém provedení i pro mladé publikum.

Vojasa znamená radost a radostná je i hudba této skupiny. Jejich městský folk tradiční “oláh“ romské hudby obsahuje také prvky poprocku. Vojasa se na pódiu setká v několika písních společně také s Roma Hungaricum a předvedou vzrušující originální vystoupení speciálně pro publikum Szigetu.

Legendární 65letý romský houslista Venzi Takev se setkal s mladým bulharským beatboxerem Skillerem. Toto setkání generací vyústilo v projekt Balkan Khans – originální sdružení několika muzikantů napříč žánry za použití tradičních i moderních nástrojů, jako jsou například bulharské dudy či tupan.

Sobotní noc vyžaduje ztřeštěný závěr a o ten se postará bláznivý kabaret z ukrajinského Vilniusu Baltic Balkan.

Neděle 11. 9. 2013
Závěrečný den v Yeni Raki Roma Tent zahájí nejlepší romská cimbálovka Gypsy Dulcimer Band vedená legendárním hráčem Kálmán Baloghem. Na pódiu se speciálním hostem, zpěvákem Guszti Baloghem.

Třetí zástupce české hudební scény na Sziget festivalu. Terne Čhave není třeba dlouze představovat, po několika odmlkách a personálních změnách opět na scéně se svým rom’n’rollem a to hned na obřím Sziget festivalu.

Slobodan Salijevic Orkestar hraje tradiční romský repertoár s bravurou a jistotou, kterou by jim mohli závidět i daleko slavnější seskupení. Jde o zatím nebroušený diamant romské scény, aneb když se talent snoubí s nápady, vznikne vždy něco unikátního.

Ukrajinský bláznivý kabaret Baltic Balkan uzavře i nedělní noc a tím i celý program Roma Tentu.

Vstupenky na Sziget festival 2013 jsou v prodeji v síti Evenetim.

ZDROJ: TZ Sziget

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comments (1)

  1. […] až do úplného padnutí. O tom se můžete přesvědčit ve velkém krytém stanu, kde bude pódium Yeni Raki Roma Tent. Atraktivní program je sestaven z toho nejlepšího, co je z romské kultury na mezinárodní […]

Comment here