ČlánkyHudbaKulturaNewsZahraničníZprávy

Od romských beatů až ke “spaghetti” Balkánu aneb 120% world music na Sziget festivalu.

Kompletní program pro OTP Bank World Music Party Stage počítá i s kapelou z ČR. Na druhém největším otevřeném pódiu zahrají totiž také brněnští Čankišou. V loňském roce se slavilo 20 let Sziget festivalu na OTP Bank World Music Party Stage velkolepou party s programem „120% world music“. Ohlasy byly fenomenální a není proto divu, že letošní show bude na úspěšný program navazovat. A tak nejen velká jména world music, ale i nejvýznamnější představitelé různých fúzí balkánské hudby ze střední a východní Evropy opět uvedou fanoušky do varu.

http://www.youtube.com/watch?v=xPq7rCF0jMw

Představme si hlavní hvězdy OTP Bank World Music Party Stage. Unikátní styl, který američtí Calexico produkují, je fúzí alterocku a mexické mariachi. Aktuálně jsou na koncertní šňůře s novým albem “Algiers”. Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra mají své příznivce po celém světě a stejné je to i u nás v ČR. Svým balkánským punk’n’rollem si podmanili publikum už v loňském roce a letos tomu nebude jinak. Ani Rachid Taha není českému publiku neznámý a letos se prezentuje novým albem “Zoom”. Album produkoval Justin Adams, dvorní kytarista Roberta Planta a podílelelí se na nítaké Brian Eno a Mick Jones, kytarista legendárních The Clash. Velkou taneční jízdu slibují ruští Leningrad, tedy pokud máte rádi ska říznuté rockovou muzikou.

Na své úspěšné vystoupení v roce 2010 naváží brněnští Čankišou. Kapela, která představuje špičku české world music, si získala fanoušky po celém světě včetně těch na Szigetu. A to díky svým koncertům překypujícím energií a divokými rytmy, kde se míchají různé etnické vlivy, exotické nástroje a rockové kořeny. I proto je na Sziget festivalu uvidíme i letos.

Rytmy, které vás také zaručeně roztančí, předvedou zástupci katálánské rumby. Můžete si doplnit své taneční vzdělání přímo od králů tohoto žánru, barcelonské kapely La Pegatina. Pro ty, kteří chtějí objevovat současnou world music a její aktuální směry, doporučujeme navštívit koncert novozélandské zpěvačky Moana a její skupiny hudebníků a tanečníků haka The Tribe. A samozřejmě pro všechny fanoušky africké hudby, kterých na Szigetu není nikdy málo, je tu bonbónek: Mokoomba ze Zimbabwe ve své hudbě snoubí vše co je na pan-africké hudbě tak lákavé a neodolatelné. Její album Risign Tide bylo vyhlášeno nejlepším africkým albem roku 2012.

A co vlastně dále zastupuje na Szigetu slibované balkánské rytmy kromě výše zmíněného Emila Kusturici? Fanfara Tirana meets Transglobal Underground je nepochybně zajímavá fúze albánského brassbandu a britských veteránů elektronické etno hudby, což dokazují i na aktuálním albu Kabatronics. Mezinárodní seskupení utvořila také parta srbských a dánských muzikantů v projektu Tako Lako. Kapela hraje romskou hudbu místy až psychedelicky, doplněnou vším co charakterizuje balkánskou hudbu. Další nezvyklá spolupráce se prezentuje pod názvem Shutka Roma Rap, kde se makedonský brassband spojil se skupinou mladých Romů ze čtvrti Shutka z makedonské Skopje vyznávajích hip hop a rap. Vloni zazářili na OTP Bank World Music Party Stage Figli Di Madre Ignota, a tak nemohou chybět ani letos. Typičtí představitelé “spaghetti Balkan” žánru čerpají to nejlepší ze ska a rocku. Na tyto styly navazují i nám v ČR dobře známí a populární bosenští muzikanti Dubioza Kolektiv. Jejich jaderná syntéza stylů ska, dub, rock a balkánských odkazů tvoří na pódiu výbušnou nálož, kterou Sziget festival rád opět přivítá.

V posledních letech je na scéně world music viditelný úspěch kapel ze střední a východní Evropy. To nelze při výběru kapel pro OTP Bank World Music Party Stage pominout. Jako první padla volba na ukrajinský soubor DakhaBrakha, na něhož sedí označení etnochaos, v němž září neuvěřitelné vokální umění třech zpěvaček, hudebnic a divokých bubenic, doplněných programátorem. Také dva zástupci ze sousedního Polska mají své základy ve folklóru, i když každý z nich k nim přistupuje po svém. Fascinující nekompromisní mix folku a punku představují R.U.T.A., zhudebňující s neuvěřitelnou energií sedlácké rebelské texty z 19. století. Druhá z polských kapel je v ČR daleko více známá i díky pravidelnému koncertovaní. Světově proslulí Warsaw Village Band byli v anketě BBC Awards for World Music vyhlášeni nováčkem roku 2004, doma získali nejvyšší cenu Fryderyk a dočkali se i nominace na Grammy. Jejich loňské album Nord patřilo mezi nejvýznamnější nahrávky world music.

Samozřejmě, že na takto zaměřeném pódiu nemohou chybět ty nejlepší kapely z Maďarska. Světoznámá skupina Söndörgő, kterou tvoří zástupci jihoslovanské menšiny v Maďarsku, se věnuje tamburašské hudbě, jednomu z významných stylů balkánského folklóru. Chybět také nemohou elektrorytmičtí Besh o droM s hosty, kteří velmi dobře pasují do balkánského programu. Mezinárodní spolupráci prezentuje za Maďarsko romský tradiční soubor Parno Graszt a francouzský Latcho Drom. Mezi světově uznávané ska kapely zamířili v poslední době Pannonia Allstars Ska Orchestra a jejich koncert na Sziget festivalu slibuje velký zážitek. Posledním reprezentantem z pořádající země na OTP Bank World Music Party Stage je Csík Band and friends. Kapela, která v Maďarsku soupeří v popularitě s celebritami, probouzí lásku k maďarské folklórní hudbě v každém, kdo navštíví její koncert.

Tak to je jednadvacet jmen pro OTP Bank World Music Party Stage. Brzy přineseme další jména pro ostatní pódia Sziget festivalu.

ZDROJE:
TZ Sziget festival
FOTO Petr Volgemut

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comments (2)

  1. […] Dvě scény ale již znají svůj seznam účinkujících celý. Na festivalu je pět hlavních scén a téměř dvě desítky menších. OTP Bank World music party pódium patří mezi ty velké, kde se můžete těšit na Calexico (USA), Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra (SRB), Rachid Taha (FR) či také na zatím jediného zástupce z ČR na celém festivalu, kapelu Čankišou. Druhý kompletní seznam je znám také pro scénu Puglia Sounds – Mambo Stage, na které vystupují umělci a DJs z Itálie, celkem více než dvacítka účinkujících. O programu scéna OTP Bank world music jsem vás již informovali také v článku s názvem: „Od romských beatů až ke “spaghetti” Balkánu aneb 120% world music na Sziget festivalu… […]

  2. […] festivalu je pět hlavních scén, tři open air a dvě kryté. OTP Bank World music party pódium je druhé největší open air pódium a můžete se těšit na vystoupení skupin Calexico (9.8.), […]

Comment here