DomácíFilmHudbaKulturaNewsZprávy

Film Yung Michal o mladém rapperovi na cestě za slávou bude mít světovou premiéru na MFF Karlovy Vary

Krátký film režiséra Štěpána FOK Vodrážky Yung Michal o teenagerovi Michalovi, který sní o kariéře rappera, bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Sedmnáctiminutový snímek o pomíjivé instagramové cestě za slávou zde bude uveden v rámci sekce Pragueshorts, k vidění bude v neděli 3. července od 17 v hotelu Thermal, dále pak v Kině Drahomíra 4. července od 15 hodin a 7. července od 12 hodin. Ve filmu se kromě mladého herce Mikuláše Vedrala v roli Yung Michala objeví i známé herecké tváře Jan Jankovský, Michal Slaný či Alice Bendová.

Patnáctiletý Michal alias Yung Michal se na Instagramu prezentuje jako rapper, kterému ke slávě chybí jen krůček. Ve skutečnosti je ale zaměstnaný v lokálním fast foodu, na místě, ze kterého ještě nikdy nikdo neprorazil. Při obracení hamburgerů sní o kariéře rapové hvězdy, mezi výpary z fritovacího hrnce si fotí selfies, točí videa a do jeho přelomové tisícovky followerů mu stále chybí poslední tři lajky. Šéf si z něj utahuje, spolužáci z něj mají spíš legraci a jeho máma možná ani pořádně neví, co je to Instagram. Podaří se mu splnit si svůj sen během jednoho odpoledne? „Yung Michal je příběhem kluka, který vyrůstá v obrázcích úspěchu a chce to samé. Ale nevidí a nevnímá ty věci za tím, jde jen po té slupce. Michal ještě ke všemu miluje odnož rapu zvanou trap. Tento žánr vznikl v americké Atlantě a je velmi postavený na symbolech úspěchu a dávání na odiv svého bohatství. A z této odnože přejímá Michal zatím jen ten vnější projev, který sám neumí nijak naplnit,“ říká režisér Štěpán FOK Vodrážka, který napsal scénář k filmu společně s Janem Vejnarem. Do hlavní role tvůrci obsadili neokoukané herecké tvář Mikuláše Vedrala, který se objevil v jedné z epizod seriálu Ochránce, či Michaela Huzlíka, dále zde hrají Alena Doláková či Barbara Lukešová.

Snímek Yung Michal Štěpána FOK Vodrážky, který se ve své tvorbě dlouhodobě úspěšně věnuje videoklipům a reklamám, vyniká vizuálně vytříbeným stylem, hravou popkulturní estetikou i barevností. Cit pro dokonale zpracované vypointované sdělení v krátkém čase v sobě režisér nezapře. „Videoklipy i reklamy jsou formáty, které miluji. Zároveň jsem cítil, že je čas se posunout někam dál. Prvním logickým krokem byl krátký film. Když jsem ještě měl Instagram, bavil jsem se ve volných chvílích tím, že jsem pod příspěvky rappera Yzomandiase rozklikával profily dětí, které mu tam píšou vzkazy typu ,Jakube, miluju tě’ a osm plamínků. A film Yung Michal je inspirovaný právě několika takovými dětmi, které jsem našel a sledoval,” říká Štěpán FOK Vodrážka. Na filmu Yung Michal se sešel silný tvůrčí tým, například střihač Šimon Hájek, kameraman Šimon Dvořáček či sound designer Lukáš Moudrý, autory hudby jsou Aid Kid a Nobodylisten, kteří pro film natočili společný track. Všechny tvůrce, kteří na filmu Yung Michal pracovali, pojí s režisérem dlouholeté přátelství a spolupráce. Producenty jsou

Vratislav Šlajer a Jakub Košťál ze společnosti Bionaut, mj. držitelé ceny Emmy za seriál #martyisdead. Společnost Bionaut se věnuje krátkometrážní tvorbě dlouhodobě, na svém kontě má například krátký animovaný film Báry Anny Stejskalové Jsme si o smrt blíž. Snímek Yung Michal vznikl za podpory Státního fondu kinematografie a v koprodukci Filmtalent Zlín, na podzim bude uveden na dalších festivalech a VOD platformách.

Milovník rapu Štěpán FOK Vodrážka na MFF Karlovy Vary ve světové premiéře uvede také film PSH Nekonečný příběh o české rapové hudební legendě Peneři strýčka Homeboye. „Filmy PSH Nekonečný příběh a Yung Michal vznikaly nezávisle na sobě, ale když si je divák postaví vedle sebe, můžou vytvořit zajímavý kontrast. PSH je o raperech, kteří už všechno měli a zažili. Jde o určitou dekonstrukci slávy a úspěchu obecně. Yung Michal je naopak příběhem kluka, který z toho vidí jen ten výsledek,“ uzavírá režisér. Film PSH Nekonečný příběh bude na festivalu v rámci sekce Zvláštní uvedení k vidění 2., 3., 6. a 8. července.

Comment here