DomácíFilmKulturaNewsZprávy

Grand Prix si z Febiofestu odváží islandský režisér Baldvin

Vítězem Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest je drama Život v akvárku (Life in a Fishbowl), které před měsícem ovládlo i výroční ceny islandské filmové akademie, když proměnilo dvanáct nominací včetně ceny pro nejlepší film. Sedmatřicetiletý režisér vítězného snímku Baldvin Zophoníasson na slavnostní zakončení Febiofestu přiletěl z rodného Islandu. Grand Prix Febiofestu je spojena s částkou 5 000 eur, šek vítězi předá předsedkyně poroty herečka Vlasta Chramostová.

baldvin_zophoníassonSnímek Život v akvárku přináší naturalistický a nezaujatý pohled na život v Reykjavíku před úderem ekonomické krize, kde si jeho hlavní hrdinka matka a učitelka ve školce musí i tehdy přivydělávat jako prostitutka. Dramatické vyprávění překvapuje svou čistotou a pravdivostí a porota Febiofestu v čele s Vlastou Chramostovou ocenila na snímku především silný příběh, který se diváka vnitřně dotkne, propracovaný scénář a vynikající herecké výkony. Život v akvárku vznikl v koprodukci zemí Island, Finsko, Švédsko a Česká republika, Čechy mezi producenty zastupuje společnost Axman Production.

Letošního ročníku Febiofestu, který se konal především v multikině CineStar Praha – Anděl, se zúčastnilo více než 62 tisíc návštěvníků, což je o několik set více než vloni. Letos poprvé organizátoři pořádali vybrané projekce také v CineStaru na Černém Mostě, o které byl ze strany diváků velký zájem. Zcela nové publikum si našla i sekce Febiofest Culinary Cinema uváděná ve spolupráci s festivalem Berlinale: návštěvníci speciálně vybudované restaurace v barrandovském ateliéru si mohli po tři večery vychutnávat filmy s gastronomickou tematikou včetně exkluzivních večeří. Projekce švédského filmu Foodies o milovnících michelinských restaurací byla vyprodaná ještě před zahájením festivalu, další dvě projekce byly téměř plné.

Vítězem soutěže „I ty jsi filmařem“, soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost, se stal režisér Zdravko Krstanov s filmem A Guest. Na tříčlennou porotu složenou z významných hostů festivalu – izraelského režiséra Erana Riklise, švédského filmaře Anderse Runeho a holandského tvůrce Eché Jangy zapůsobilo přesné a tvůrčí užití daného média, minimalistické vyprávění a autorův cit pro detail. Vítěz soutěže získává MacBook Air 13.

Na 22. ročníku Febiofestu bylo rozdáno celkem pět Kristiánů za přínos světové kinematografii. Cenu si postupně převzali herečka Kim Novak, režisér Jean-Jacques Annaud, herci Alan Rickman a Jeroen Krabbé. Režisér John Madden obdrží Kristiána v rámci slavnostního zakončení. Maddenův zbrusu nový snímek Druhý báječný hotel Marigold, v němž hrají Judi Denchová nebo Richard Gere, letošní Febiofest uzavírá.
programovy_reditel_stefan_uhrik_a_john_madden_na_tk
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest každoročně podporuje charitativně zaměřené společnosti. Letos se jedná o Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, tomu festival věnuje 21 440 korun. 22. ročník Febiofestu končí 27. března a už od 30. března mohou diváci po celé republice zhlédnout vybrané filmy ve čtrnácti českých městech (Brno, České Budějovice, Děčín, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Liberec, Mikulov, Mladá Boleslav, Olomouc, Pardubice, Plzeň a Zlín). Regionální ozvěny Febiofestu zahajují filmy Králova zahradnice v hlavní roli s Kate Winsletovou a Pořád jsem to já v hlavní roli s Julianne Moorovou. Naposledy se bude promítat ve Zlíně, kde ozvěny 17. dubna skončí.

ZDROJ: TZ 4PRESS a Youtube.com

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here