Když se vám za okny vlaku míhá předjarní krajina, může vás napadnout leccos. A proč ne zrovna titulní skladba k novému albu? Přesně to se přihodilo Amálce K. Třebické, skladatelce, textařce, klavíristce a interpretce. Na nové nahrávce „Za okny rychlíku“ najdeme osobní výpověď formou čtrnácti autorských písní na pomezí šansonu, jazzu a avantgardy. Po albu pro děti „Nešišlej!“ plném rozpustilých, bláznivých a občas i trochu morbidních textů s logopedickým podtextem se tak Amálka K. Třebická představuje v úplně jiné, niternější rovině.
Přestože titulní píseň vznikla skutečně v jídelním voze, jde spíše o symbolické vyjádření pohledu na život a zážitky uvnitř nás i na okolní svět a osudy, které kolem ubíhají. V textech, které vznikaly několik let, se setkáme se sebeironickým nadhledem, ale například i bezvýchodnými pocity normalizačního dětství nebo bezmocí stáří v domově pro seniory. Album je velmi osobní, jak potvrzuje Amálka K. Třebická: „Texty jsou výpovědí o mé realitě – o mém prožitém a vidění světa. Jediným záměrem bylo co nejvěrněji toto zachytit.“
Stejně jako texty je osobní i hudba, která je odrazem hudebního vnímání světa Amálky K. Třebické. „Vše, co dělám, je srdcová záležitost. Vyrostla jsem nejvíc na jazzu a šansonu, proto asi žánrově tíhnu tímto směrem, přestože jsem studovala spíše klasickou skladbu.“
Album „Za okny rychlíku“ se nahrávalo ve Střelickém nahrávacím studiu, část pak v brněnském Studiu Indies. Na výsledném zvuku desky se také výrazně podílí osobní i muzikantská souhra Amálky s jejím spoluhráčem na bicí a spoluautorem aranží Vladimírem Třebickým, jehož hlas lze na nahrávce také slyšet v několika písních, které tím dostávají nový rozměr. Nejvíce v závěrečném duetu Pavel (30.6.1987 – 15.9.2013). Je věnován Amálčině sestře Johaně, které tragicky před očima zahynul partner. Johana mj. i zde hraje violoncellový part.
Atmosféru desky doplňují fotografie Simony Amiridu i autorskou rukou psaný booklet.
Rozhovor:
1. Album Nešišlej! bylo namířeno na dětské publikum, komu je určeno album Za okny rychlíku?
Vnímavým a otevřeným lidem, zejména dospělým a dospívajícím. Ale vzhledem k tomu, že jde o pravdivé a osobní pohledy a výpovědi, písně chtějí poslouchat i mé děti, které např. píseň Rozvod, bohužel, zažily na vlastní kůži.
2. Úvodní skladba je až swingová, nechybí šanson ani jazz. Všechno srdcové záležitosti?
Vše, co dělám, je srdcová záležitost, takže ano 🙂 Na jazzu a šansonu jsem vyrostla, proto asi žánrově tíhnu tímto směrem, přestože jsem studovala spíše klasickou skladbu.
3. Autorský rukopis je v porovnání s Nešišlej nepopiratelný. Texty, které koketují s realitou, využívají slovní hříčky, harmonické postupy atd. Byl záměr při nahrávání pokračovat svým způsobem v Nešišlej?
Texty jsou výpovědí o mé realitě – o mém prožitém a vidění světa. Jediným záměrem bylo co nejvěrněji toto zachytit. Nešišlej! vzniklo z jiného popudu, jiným způsobem a pro jinou skupinu posluchačů.
4. Album nese název Za okny rychlíku, fotografie stylizované s železničního prostředí. Kde se vzala to nadšení pro dráhu?
Titulní píseň vznikla opravdu v jídelním voze rychlíku z Pardubic do Prahy, kdy se řítíte krajinou, popíjíte veltlínské… Název písně a celého alba je ale spíše symbolický, stejně jako fotografie Simony Amiridu. Žijete si svoje radosti a problémy, dny ubíhají…, ale „za okny“ se míhá spousta dalších osudů, současných i minulých, zapomenutých, přehlédnutých, ale pro jejich účastníky stejně důležitých a palčivých jako ten váš…
5. Na albu má podíl i Vladimír Třebický. Jak velký? Kdo další na albu hraje?
Vladimír Třebický je „můj“ bubeník, kamarád a poradní hlas. Také díky němu hraje na albu celá řada skvělých muzikantů, jako Pavel Zlámal, Petr Surý, Ivan Koubek, Martin Kostaš, dále osvědčení hráči z CD Ne šišlej! Johana a Anička Kučerovy a Michal Vojáček.
6. Bude album prezentováno i naživo?
Samozřejmě, koncertujeme s Vladimírem po celé České republice. Na křest, který proběhne v raném podzimu v Brně, CD přijali pozvání všichni muzikanti, kteří se na albu podíleli. Na webových stránkách www.amalkaktrebicka.com nebo na fb najdete termíny i kontakty, moc rádi vás uvidíme na koncertě nebo přijmeme pozvání kamkoli
BIO
Narodila se jako nejstarší dcera violoncellistovi a učitelce houslí. Odešla ze studia hry na klavír na Brněnské konzervatoři a pokračovala na oddělení skladby a pop-skladby v Praze pod vedením prof. Eduarda Douši, Michaela Kocába a Zdenka Merty. Je autorkou hudby k divadelním a tanečním představením, skladbám pro sbory, komorní orchestry, kvarteta, FOK, Janáčkovu filharmonii Ostrava ad. Dosud vyšlo: CD Žonglování na deset (instrumentální skladby pro široké pedagogické využití), Nešišlej! (písně pro děti) a Za okny rychlíku (autorský šanson). Po celé republice jezdí spolu s Valerií Radzovou s úspěšným představením Nešišlej!, koncertuje s hráčem na bicí a perkuse Vladimírem Třebickým. Je lektorkou České Orffovy společnosti dalšího vzdělávání pedagogů a lektorkou hlasového a rytmického projevu, tvorby a improvizace pro veřejnost. Je autorkou a interpretkou vzdělávacích představení pro předškolní děti a lektoruje hudební kluby při FOK. Soukromě učí hru na klavír, improvizaci a skladbu. Matka mnoha dětí 🙂
ZDROJ: TZ Indies Scope
- Napište mi
Comment here