Při práci na filmu Díra u Hanušovic se sešla řada vynikajících hereckých osobností. Režisér Miroslav Krobot do svého filmového debutu obsadil vedle Tatiany Vilhelmové Ivana Trojana, Lenku Krobotovou, Jaroslava Plesla, Johannu Tesařovou, Simonu Babčákovou, Lukáše Latináka, Hynka Čermáka nebo Davida Novotného. V menších rolích se objeví také Klára Melíšková nebo Martin Myšička. Od včerejšího dne je v kinech vidět filmový tralier, do českých kin vstoupí „Díra“ 24. července, distribuovat ji bude A-Company Czech. První diváci ale uvidí načernalou komedii Díra u Hanušovic už na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kam byl film vybrán do hlavní soutěže.
Celý film se natáčel na Jesenicku v obci jménem Vikantice, která je od skutečných Hanušovic vzdálená pouze necelých deset kilometrů. Jeseníky učarovaly i hercům a celému štábu. Na rozdíl od jiných natáčení, kdy se velmi často pendluje mezi domovem a placem, bydleli herci i štáb několik týdnů na místě lokace.
Pro scenáristy Miroslava Krobota a Lubomíra Smékala bylo podstatné, aby hrdinové načernalé komedie Díra u Hanušovic promlouvali naprosto věrohodným jazykem, který patří k prostředí Jesenicka. Proto postavy mluví v nářečí. Režisér Miroslav Krobot dokonce namluvil hercům jejich role v nářečí na CD a s předstihem jim cédéčka rozdal, aby měli dostatek času se dialekt naučit. Výběr Jesenicka jako místa děje samozřejmě nebyl náhodný. Jde o prostředí, které Krobot se Smékalem důvěrně znají a vnímají ho jako kraj se specifickou dramatičností a svéráznými lidmi. Svérázná je i hlavní hrdinka Maruna, kterou ztvárnila Tatiana Vilhelmová. „Maruna má můj obdiv. Myslím, že kdybychom se spolu potkaly, a pokud by se se mnou vůbec dala do řeči, zírala bych na ni s otevřenou pusou. Řekla bych si: tak to je ženská. Jsem úplný ořezávátko! A Jeseníky jsou velmi inspirující místo; kdybych byla malíř nebo spisovatel, tak tvořím jenom tam,“ říká Tatiana Vilhelmová.
Stejně jako prostředí Jesenicka byl pro tvůrce důležitý i humor. „Humor je pro mě nezbytnou součástí díla. Mám rád humor, který netrčí v podtitulu jako zadání, ale je zdánlivě samozřejmý a nenápadný, humor, který dokáže být na hraně tragického, provokuje mozkové buňky a hravost,“ říká Miroslav Krobot.
Producentem filmu je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films, koproducentem filmu je Česká televize – Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové, RWE a Soundsquare. Film vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie a za podpory Olomouckého kraje a organizací Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu a Jeseníky Film Office.
Fotografie z natáčení filmu:
O filmu jsme vás informovali již v článku Režisér Miroslav Krobot dokončil načernalou filmovou komedii Díra u Hanušovic, nyní se podívejme blíže na Miroslava Krobota (1951), režiséra a spoluautora scénáře. Po studiu na JAMU nastoupil v roce 1975 do Západočeského divadla v Chebu, později přešel do DVÚ v Hradci Králové a v roce 1984 do pražského Realistického divadla. Už v letech 1985 a 1988 byl oceněn Cenou Českého literárního fondu za inscenace Merlin aneb Pustá zem a Čáry na dlani. V roce 1990 se stal kmenovým režisérem Národního divadla, kde mimo jiné nastudoval vlastní dramatizaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi, za niž v roce 1993 získal cenu Alfréda Radoka. Od roku 1996 do konce letošní sezóny působí jako umělecký šéf Dejvického divadla, ve kterém nadále zůstává jako člen uměleckého souboru, tedy režisérem i hercem. První režií přímo pro Dejvické divadlo, kam kdysi přivedl celý svůj absolventský ročník katedry ALD DAMU, byla práce na adaptaci povídek E. A. Poea Utišující metoda. Dejvické divadlo se pod jeho vedením stalo scénou první kategorie. Jen v rámci loňských Cen Alfréda Radoka bodovalo Dejvické divadlo čtyřikrát, jako Divadlo roku bylo oceněno i v letech 2002, 2006 a 2011.
V roce 2001 jej obsadil Petr Zelenka do původně divadelní inscenace Příběhy obyčejného šílenství, za roli otce byl oceněn další cenou A. Radoka, tentokrát v kategorii talent roku. Za stejnou roli ve filmovém přepisu obdržel v roce 2005 Českého lva. Od té doby vytvořil řadu výrazných filmových postav, velký ohlas zaznamenal například v roli Aloise Nebela. Film Muž z Londýna maďarského režiséra Bély Tarra, v němž ztvárnil titulní roli, byl uveden v Cannes. Zahrál si mj. ve filmech Tajnosti, Dům, Ve stínu, Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, Revival nebo Hořící keř. Je spoluautorem divácky úspěšného televizního seriálu Čtvrtá hvězda, v němž také hrál.
ZDROJ: TZ 4PRESS
- Napište mi
Comment here