DomácíFilmKulturaNewsZajímavostiZprávy

Startuje Retrospektivní přehlídka Ceny Pavla Kouteckého

Retrospektivní přehlídka Ceny Pavla Kouteckého představí všechny doposud oceněné filmy této jedinečné ceny pro české dokumentaristy. Odstartuje v úterý 23. dubna ve 20 hodin v pražském Langhansu – Centru Člověka v tísni dokumentem Nízký let Jana Šikla, který jako první tuto cenu obdržel. Každé úterý až do 28. května zde bude veřejnosti postupně představeno všech šest snímků doposud oceněných Cenou Pavla Kouteckého. Po projekci bude vždy následovat debata s tvůrci. K dnešnímu dni je do aktuálního 7. ročníku Ceny Pavla Kouteckého přihlášeno více než sto snímků, dokumentaristé mají poslední možnost přihlásit své filmy do 30. dubna a usilovat tak o finanční odměnu sto tisíc korun. Organizátoři Film & Sociologie, Divadlo Archa a Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět budou letos opět pořádat projekce nominovaných filmů v Praze a v dalších městech, jako jsou například Ústí nad Labem, Plzeň a Benešov.

O vítězi Ceny Pavla Kouteckého pro letošní rok rozhodne porota, v níž zasedne například spisovatelka Petra Hůlová, režisér a herec Jiří Havelka, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab nebo Zuzana Raušová z Jednoho světa. Slavnostní vyhlášení letošního vítěze Ceny Pavla Kouteckého proběhne 11. června v Divadle Archa.

Retrospektivní přehlídka Ceny Pavla Kouteckého představí kromě loni oceněného Trojmezí Kláry Řezníčkové také snímky Pulec, králík a duch svatý Richarda Komárka a Filipa Remundy, Nevítaní Tomáše Škrdlanta, Země snů Martina Ryšavého a Pozemšťané, koho budete volit? účastníků filmové dílny o. s. Inventura pod vedením režisérky Lindy Jablonské. Jako první se divákům představí film Nízký let Jana Šikla. Režisér Šikl po zesnulém Pavlovi Kouteckém dokončoval film Evoluce 4 z revoluce – portréty čtyř osobností sametové revoluce v průběhu dvaceti let. „Pavla Kouteckého jsem znal z FAMU, kde jsme oba studovali. Oceňuji na jeho tvorbě lidský přístup, trpělivost a určitý soucit k hrdinům před kamerou – nikdy nešel za hranici,říká Šikl. Vůdčí osobnost Ceny Pavla Kouteckého, producentka Jarmila Poláková z Filmu & Sociologie, každoročně vybírá do poroty i někoho z jeho přátel – po loňských sourozencích Svitákových to letos bude imunoložka Milada Šírová. V porotě každoročně zasedají osobnosti i mladší generace ze světa filmu, divadla či literatury. „V loňském roce byl v porotě spisovatel Jaroslav Rudiš a jeho postřehy a názory na současný český dokumentární film byly cenné,říká Jarmila Poláková. Organizátoři se tak i tento rok rozhodli oslovit někoho, kdo reflektuje dnešní dobu a své pocity jinou než filmovou tvorbou. „Letos v porotě zasedne spisovatelka Petra Hůlová. Jiří Havelka, dnes hlavně známý jako divadelní režisér, herec a moderátor, byl spoluzakladatelem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, a tak si při porotcování vzpomene na své jihlavské začátky,dodává Poláková.

Porota Ceny Pavla Kouteckého každoročně vyhlašuje do deseti nominovaných filmů, které stejně jako loni poběží ještě před samotným vyhlášením na několika místech v Praze v rámci venkovních projekcí. Mimo Prahu budou filmy k vidění také v Ústí nad Labem, Plzni a Benešově, kam se nominační projekce rozšíří díky spolupráci s festivalem Jeden svět. Všechny nominační projekce budou probíhat od začátku června a slavnostní vyhlášení letošního laureáta proběhne 11. června v pražském Divadle Archa. Hlavním partnerem Ceny Pavla Kouteckého se stala společnost RWE, která podporuje český film dlouhodobě a v tomto případě podpoří vítězného režiséra částkou sto tisíc korun.

Dokumentární filmy, jejichž režiséři se budou ucházet o Cenu Pavla Kouteckého, musí být vyrobené v období od 1. 1. 2012 do 30. 4. 2013. Filmoví tvůrci je mohou hlásit do konce měsíce dubna prostřednictvím on-line formuláře a zaslání DVD s filmem. Více informací najdete na www.cenakoutecky.cz

ZDROJ: 4PRESS

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here