ČlánkyReporty

Report: Stephen Marley v Praze!!!

Organizátorům okolo portálu www.jahmusic.net v čele s Lukášem Kolíbalem se povedl opravdu velký úspěch, dokázali sem pozvat jednoho ze synů reggae legendy Boba Marleyho a jeho ženy Rity Marley – Stephena Marleyho. Na svojí premiéru do České Republiky přijel se svou kapelou a jako předskokan se představil jamajský Gavinchi. Dveře Lucerna Music Baru (LMB), kde se koncert konal, se otvíraly ve 20:00 a u vchodu u prodejního okénka ještě před začátkem byla cedule se zprávou, že je vyprodáno. Tomu také odpovídal vnitřek klubu, který již půl hodiny po začátku byl zaplněn skoro k prasknutí.

Před samotným vystoupením se o warm-up postaral DJ Rollandblow ze sounsystému JBC Emergency One Love Station, kterému později s mikrofonem v ruce sekundoval další člen MC Zaggamuffin. Krátce před půl desátou se selektoři vystřídali, za gramofony se postavil DJ Damalistik, který se postaral o Gavinchiho backing. Jamajský Gavinchi se pustil do do rozehřátí davu ve velkém stylu, krom svých písní jako We Deh Yah, Release Di Truth, No Longer Cry nebo Worst Nightmare, zazpíval i známý Zungazeng od Yellowmana. Gavinchi také procvičil hlasivky masivu především na počest hlavní hvězdy – „I say Stephen you say Marley“, ale taky samozřejmě sebe – „I say Gavinchi you say Brown!“.  V průběhu Gavinchiho vystoupení se za ním připravovala kapela. Vše bylo do desáté hodiny hotovo, Gavinchi dozpíval, Stephenova kapela byla skoro připravena. Gavinchi ještě do předních řad rozdal kartičky s údaji na stažení jeho alba Release Di Truth, mezitím Damalistik pokračoval ve své selekci. Nutno podotknout, že celý večer proběhl naprosto hladce a včas podle plánu, Stephen Marley opravdu začínal ve 22:00.

Už když členové kapely zaujímali svá místa na pódiu, prostorem klubu se rozléhal opravdu masivní křik a pískání. Když byli všichni na místech, spustili první riddim na rozehřátí. Kapela se byla složena ze dvou vokalistek, dvou kláves, saxofonu, bicího, basy a kytary na kterou hrál sám Stephen. Pak už na pódium dorazil člen Stephenovy výpravy, ohlásil jeho příchod a rozpoutal bouři, která nemá v LMB obdoby. Už po úvodní písni byl aplaus tak hlasitý a dlouhý, že nic podobného jsem v LMB ještě nezažil. Když dav utichl, stačilo, aby Stephen zakřičel „yeah“ a ihned se mu dostalo bouřlivé odpovědi. Pak se přestavil, ujistil se, že všichni milujeme reggae a pokračoval písní Chase Dem z prvního alba Mind Control.  Navázal písní Break Us Apart ze zatím posledního vydaného alba Revelation Pt. 1 The Roots of Life. Pokračoval pomaleji, písněmi Can’t Keep I Down, No Cigarette Smoking(In My Room) a Pale Moonlight.  Po hostovi z Austrálie – zpěvačky Karmy, zahrál Chapel, kterou v originále nazpíval se svým bratrem Ziggim Marleym. Poté se dostala řada i na písně jeho táty. Masiv v LMBu však víc jak polovinu zpívání zvládl sám. Zahrál Buffalo Soldier, Jamming.  U jakékli písně mu stačilo pouze na chvíli přerušit zpívání a chvíle se prodloužila o dlouhý applaus a po utichnutí, když Stephen dokočil píseň a aplaus byl ještě silněší.  Zahrál Iron Bars kterou vydal ve spolupráci s Julianem Marleym ale také jeho společnéou píseň s bratrem Damianem a Buju Bantonem – Jah Army a také kousek The Mission na které spolupracoval také s Damianem. Hlavní část ukončil Bobovo Could You Be Loved. Po bláznivě vykřičeném přídavku začal s Three Little Birds ve které si z refrénu zazpíval vlastně jen vokály. Přídavek pokračoval lyrickou titulní písní z alba Roots Of LifeMade In Africa. Navázal další spoluprácí s Damianem – Tight Ship. Extra dlouhý přídavek zakončil dvěma písněmi, nejdříve svojí pomalou lyrickou Now I Know a na úplný konec nemohl vybrat lepší píseň, než tátovo One Love. Koncert skončil v absolutní euforii, kdy jsme si všichni zazpívali One Love a Stephen nadobro odešel z pódia.

Zážitek ze středečního koncertu zůstane v našich srdcích a hlavách velmi dlouho, bylo to zkrátka nezapomenutelné.  Na videa a fotky z akce se můžete podívat na stránkách pořadatele jahmusic.net. Takže ještě jednou velký dík organizačnímu týmu který to opět dokázal. V této souvislosti bych upozornil na další reggae koncerty chystající se v blízké době na tomtéž místě – 27.6 vystoupí Jamajský Turbulence . V neposlední řadě bych rád poděkoval Elwisovi ze skupiny Pilsen Ragga, který poskytl alespoň náhledovou fotku po tom, co nám na poslední chvíli vypadla fotografka. O skupině Pilsen Ragga (Elwis – organizace, Scary a Lazykokos – DJs) vám přineseme v blízké době samostatný článek.

Comment here