ČlánkyReporty

Report: Barrington Levy – Lucerna Music Bar

Ve čtvrtek 30.6 se rozdávalo vysvědčení a zároveň začaly letní prázdniny. Na tento den si pro nás Admirál Kolíbal a jeho crew připravili dárek, vystoupení Barringtona Levyho mělo být jediné ve střední Evropě, nakonec se ale  oběvil na největším reggae festivalu SummerJam, ze kterého Vám také v blízké dobře přineseme spoustu informací. Tento dárek si ale mohli užít všichni, bez ohledu na to, jaké kdo dostal známky nebo už do školy nechodí. A že to byl dárek jak se patří bylo jasné už předem, samotný koncert však předčil všechna očekávání.

Barrington Levy - SummerJamBarrington Levy – 47 letý reggae zpěvák pocházející z Jamajky, který má svém kontě již 29 alb, z nichž první mu vyšlo v roce 1979, když mu bylo teprve 15 let. Byl jedním z mála zpěváků, který se v 80. letech prosadil a dlouhou dobu zůstal na vrcholu. Některé z jeho tunes zní na reggae parties již desítky let.

Akce se konala jako indoor varianta open-air festivalu RealBeat Reggae Ethnic Session, který se letos z finančních důvodů nekoná. A proto bych chtěl poděkovat pořadatelům za tuto nezapomenutelnou náhradu festivalu RB. Asi nebudu mluvit jen za sebe, když napíši, že doufám, že příští rok se RB festival opět zorganizuje. S tím ale souvisí menší apel na všechny dancehall/reggae fanoušky! Podporujte naší reggae scénu, jezděte na koncerty a važte si toho, že u nás máme spoustu lidí, kteří se snaží tuto pozitivní muziku šířit, rozhodně to není samozřejmost. Naštěstí byl čtvrteční koncert jasným důkazem toho, že o reggae u nás zájem stále je a to je jen dobře.

V Lucerně bylo velké množství lidí už od začátku okolo 20:30. Party začínala v 20:00 a zahajovali jí slovenští Ghetto Youths. Mezitím se připravila kapela Riddimshot, která poté dělala backing band pro všechny předskokany. Jako první z nich nastoupil na pódium s Riddimshotem v zádech AfaRastafa s dalšímy hosty. Jihlavský reggae/hip-hop zpěvák, publikum pomalu rozehřál svým hlubokým raggamuffin hlasem a songy jako One Musica nebo Free Up Da General. Jako další nastoupil na pódium Colectiv který si jako host kapely Riddimshot dal jednu písničku Bwad Boys, po které se již na pódium dostavil Mr. Cocoman. Svoje vystoupení zahájil zánovní písničkou Vděčnej, poté přidal svůj asi nejaktuálnější track Sketmen. Publikum tím výborně připravil na nástup Dr. Karyho se kterým zazpíval jejich společný hit Tak už to bal, který si s nimi zazpívala dobrá polovina Lucerny. Posledním účinkujícím před příchodem Barringtona Levyho byla Sista Carmen. Ta si s kapelou Riddimshot zazpívala dvě písničky z repertoáru United Flavour. První z nich byla z jejich nového alba Attitude s názvem Dime Tú Por Qué. Publikum už bylo ve varu, když začala druhou písničku Cool, s upravenou  částí do rytmu SKA, kterou máte možnost slyšet pouze naživo. Rytmy SKA rozskákaly skoro celou Lucernu. Po vystoupení Carmen byla pauza, kdy se střídala kapela Riddimshot s bandem backujícím Barringtona Levyho. Tuto mezeru výborně vyplnil Raggamuffin Whiteman, který začal tam, kde Riddimshot s Carmen skončili a udržel lidi ve varu. Očekávání Barringtona bylo cítit ve vzduchu, jehož obsah kyslíku se snižoval s dalšími lidmi tlačícími se na parket.

Pořadatelům se opravdu povedlo navodit skvělou atmosféru, která opravdu navozovala pocit větší akce konané pod širým nebem a to především úctyhodným množstvím předskakujících interpretů, o velikosti hlavní hvězdy ani nemluvě.

Pražský reggae massiv je ve varu a Admirál Kolíbal vyhlašuje příchod  Barringtona Levyho a skrz Lucernu se ozve ohlušující řev, tomu říkám přivítání. Raggamuffin Whiteman pomalu ztlumí svoje gramofony a na pódium vyběhne kapela v závěsu s Barringtonem. Znovu se mu dostává bouřlivého přivítání.

V průběhu koncertu zazněly snad všechny jeho hity napříč jeho bohatou kariérou, namátkou Here I Come (kterou také nazpíval se Shaggym v nové verzi Broadway), Murderer, Under mi Sensi, Be Strong, Black Roses a mnoho dalších. Barrington ukázal co umí, když úvod několika písniček zpíval acapela (bez ridimu) a tehdy opravdu vynikl jeho čistý hlas i texty jeho písniček, kdy vše zazpíval bez sebemenší chyby a za to se mu samozřejmě dostávalo hodně bouřlivých ovací. Publikum si vždy vychutnalo tento začátek a po nájezdu na riddim se okamžitě všichni roztančili. Velký big up patří také jeho komunikaci s publikem, kdy kromě klasického ‚say Óóóu‘ a jiných jednodušších popěvků přišlo, jak to sám nazval ‚Barrington Levy trademark’. Šlo jeho známý popěvek „šudilidudilišudilidudilušudilidudili óóóúúúú“, který natahoval do libovolné délky. Můžete ho slyšet např. v písničce Cool and Loving. Publikum mělo zpočátku problém napodobit tento trademark, Barrington to ale nevzdal a pokračoval tak dlouho, než slyšel obstojné hromadné šudilidudili z publika. Massiv se rozhodně nenechal zahanbit a bylo vidět, že mnoho jeho písniček zná skoro každý a tak také zpívali spolu s ním. Za každou písničku sklidil zasloužené poděkování, které snad muselo být slyšet až na Václavské náměstí. To co přišlo po poslední písničce, kdy odešel ze stage a všichni si říkali o přídavek, byl doslova ohlušující řev. Intenzita byla obrovská, nic podobného jsem ještě neslyšel. Takovýmto způsobem si ho massiv přivolal zpět na pódium celkem dvakrát. Když Barrington definitivně skončil, party pokračovala pod taktovkou Raggamuffin Whitemana a Ghetto Youths, kteří udrželi laťku akce vysoko i na afterparty, také bylo vidět, že mnoho lidí zůstalo a bavilo se dál.

Na tento koncert určitě budou všichni zúčastnění vzpomínat hodně dlouho, navíc není příliš pravděpodobné, že by se čtvrteční večer někdy zopakoval (můžeme jen doufat). Atmosféra v Lucerně byla neopakovatelná a děkuji všem organizátorům i zúčastněným, díky kterým se akce takto vydařila.

Comment here