Články

Karlovy Vary:Rekonstrukce Závodu Míru v nedohlednu a bez cyklopruhů

Už několik let město mluví o důležitosti rekonstrukce ul. Závodu míru ve Staré Roli. Ulice je momentálně v katastrofálním stavu, kdy řidiči nebezpečně kličkují mezi výmoly. Plánovaná rekonstrukce měla začít v 2. polovině roku 2010. Předpokládané náklady na realizaci se odhadují na 120 mil. Překvapivě se vyskytl problém s výkupem pozemků.

Podle posledních informací, ale město naprosto selhalo při výkupu potřebných pozemků, s jejichž majiteli jednalo arogantně. Mezi lidmi se proslýchá, že se některé domy dříve prodaly i s chodníky což teď způsobuje problémy. Začátek rekonstrukce je tak odložen na neurčito. Časové prodlevy tedy město může využít pro zapracování připomínek například cyklopruhů do projektu. Je ostuda, že při rekonstrukci ulice připomínající slavný závod opomíná město cyklopruhy.

Považuji cyklopruhy za důležité, protože podle posledních údajů sčítání dopravy je intenzita dopravy na velké části ulice nad 10 tis. vozidel za den.

Město má zdánlivě dobrý záměr zklidnit dopravu v ulici, jenomže zúžení způsobí stejné komplikace jako na ul. Sokolovské. Ulice je tam taktéž „zklidněna“ (zúžena) jsou tam neuvěřitelně široké chodníky, ale jízda pro cyklisty nebezpečná. Každé parkování nebo zastavení na Sokolovské způsobuje zastavení dopravy. Obavám se, že stejně může skončit i ul. Závodu Míru.

Těžko lze rekonstruovat a zklidňovat dopravu tam kde řidičům nedáme možnost jet jinudy. Na Sokolovské je tak provoz až 15 tis. vozidel za den. Ve Staré Roli zůstane intenzita rovněž stejná. V praxi to znamená jen, že se velké množství dopravy bude proplétat užší ulicí. Bude to nebezpečnější, méně přehledné a cyklisty to leda odradí.

Když bydlíte ve Staré Roli a budete si chtít zajít vyřídit něco na poštu, nakoupit do obchodu nebo jinam. Dá se pohodlně na krátkou vzdálenost využít kolo. Jediná ul. Závodu Míru vlastně protíná celou čtvrť a je zde jedinečná možnost zřídit cyklopruhy. Není zde příliš složitý terén. Mnozí by mohli argumentovat stejně jako v případě ul. Sokolovské, že lidé „trpí“ nedostatkem parkovacích míst. Jako možné řešení bych viděl výstavbu parkovacího domu.

Město navrhlo pět lokalit parkovacích domů, ale tři z toho v historickém centru lázní. Zcela nesmyslné řešení. Do lázní doprava nepatří. Rozhodně si nedokážu si představit parkovací dům na Divadelním náměstí. Ve Staré Roli bych si dovolil tvrdit, že to má smysl. Jako městská část má 8000 obyvatel. A kvůli nedostatku parkovacích míst jsou některé ulice na sídlišti jednosměrné. Možné umístění je jako náhrada stávajícího parkoviště na křižovatce ul. Školní a Závodu Míru. Samozřejmě je to jen jedno možné řešení, o kterém se dá diskutovat.

„Cyklopruhy řeší hned několik problémů najednou. Pokud jsou viditelné a jasně oddělené od silnic, zvyšuje se počet obyvatel, kteří jsou ochotni kolo využívat jako dopravní prostředek, hned několikanásobně. Cyklopruhy ale stejnou měrou ulehčují i řidičům. Každý z nás, kdo jezdí alespoň čas od času autem, si je vědom, jak nepříjemné je předjíždění cyklistů na úzkých silnicích nevalné kvality.“ citace z manifestu občanské iniciativy Chceme cyklopruhy ve Varech.

Zdroj: blog Daniela Kocuma

Comment here