ČlánkyHudbaKulturaNewsRecenzeZajímavostiZprávy

Vybubnováváme info o letošním festivalu v Trutnově

Letošní oslava radosti, léta a setkání, kultovní Open Air Festival „Trutnov 1987-2011 se uskuteční od 17. do 21.8. a bude trvat neobvyklých pět dnů. Je věnován mezinárodní organizaci zasazující se o dodržování lidských práv Amnesty International, která vznikla před padesáti lety, a také legendárnímu a kultovnímu rockerovi , básníkovi a šamanovi s jasným názorem, který se mu stal osudným, Jimu Morrisonovi, jenž odešel před čtyřiceti lety. Pořadatelé dále připomenou Tecumsehovy bojovníky od Tippecanoe, kteří byli u jediného vytvořeného hlavního města indiánské konfederace před dvěma sty lety pobiti americkou armádou. Festival přijede podpořit jeden z nejsvéráznějších a nejvýraznějších šamanů a tanečníků od dob Sedícího býka – Iggy Pop se svými letitými kumpány The Stooges.Bude se jednat o jedno z jejich posledních vystoupení. The Stooges končí a Iggy omezuje koncertní činnost,“ uvádí Martin Věchet, zakladatel festivalu..

I když pořadatelé legendárního Trutnov Open Air Festivalu již pár zim upozorňují na nejistou budoucnost festivalu v Trutnově, protože místní radnice podstatnou část pozemků „Na Bojišti“, kde se letní setkání každoročně koná, určila k zastavění, bude se ještě letos konat v tradičním areálu. „Pro letošní léto máme smluvní úpis na užívání posvátné půdy s výhledem na prodloužení možná o dva či tři roky. Nicméně na místě se již začala pokládat kanalizace. S ní přijdou investoři. A to je začátek konce,“ říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet.

V pondělí 9. května předali pořadatelé trutnovského Open Air Festivalu americkému velvyslanectví otevřený dopis adresovaný prezidentu Spojených států amerických Baracku Obamovi. Protestují v něm proti použití jména významného apačského náčelníka Geronima.

Se žlutým poselstvím zpod hor byly vybubnovány první kapely. Vedle již dříve ohlášeného největšího šamanského tanečníka od dob Sedícího Býka Iggyho Popa s kapelou The Stooges vystoupí sesterská kapela ska-punkové partičky Ska-P, španělští The Locos, tuzemští Tata Bojs, legendární a undergroundoví Plastici ale i Irena Budweiserová, která nedávno opustila Spirituál kvintet, či Ester Kočičková s dechovkou Kujoni. Letos bude ve větší míře zastoupena i u nás trochu opomíjená slovenská scéna, jejíž barvy budou mezi jinými hájit Hudba z Marsu nebo Luboš Beňa a Matěj Ptaszek se svými mississippskými songy z Podunají, známými z filmu Občanský průkaz. Přijede i N.O.H.A., jen se neví která, neboť kapela se před nedávnem rozdělila na dvě části – českou a německou.

Z podhorských wigwamů se začali šířit žlutá poselství pravdy, lásky a poznání v podobě letáků. Jsou na nich první střípky a útržky programu včetně toho, co nás čeká a nemine ve festivalovém městě a vesnici. Vedle dříve oznámeného Iggyho Popa se v programu objevují The Locos, kteří vznikli v roce 2005, po tehdejším rozpadu skupiny Ska-P, a jsou sólovým projektem zpěváka Pipiho. „Lze očekávat, že The Locos budou hrát stejně živelně a podobně jako Ska-P, z jehož lůna vznikli, a nad podhorským ležením se bude vznášet zvířený prach od tančících mokasínů mnohých squaw a spolubojovníků,“ doplňuje Martin Věchet. Pod hory se po několika letech vrací hanspaulská kapela Tata Bojs, která představí známé i nové skladby z CD, které vyšlo 6. června. Po dvou letech přijíždí Mňága a Ždorp. Chybět nebude legendární kapela Plastic People, která je svým osudem spjata s undergroundovými kořeny festivalu, jehož základní kámen byl položen v roce 1984 a 1987, kdy jeho zárodky rozehnala tehdejší komunistická Státní bezpečnost. Odtud se i datuje počátek historie trutnovského festivalu.

Jak už to v Trutnově bývá, různorodé dramaturgii se meze nekladou. Ta je společně s undergroundovou minulostí, indiánskou symbolikou, spiritualitou, dedikacemi s duchovním odkazem, zajímavými návštěvami a neobvyklou atmosférou pro trutnovský festival charakteristická. I letos bude festivalové setkání protkáno několika neobvyklými a výjimečnými koncerty. Jako první tohoto druhu pořadatelé oznamují vystoupení Ireny Budweiserové či Ester Kočičkové s recesistickou dechovkou Kujoni – Hudba, tanec, klobása. Odchod Ireny Budweiserové ze Spirituál kvintetu poznamenal v kladném slova smyslu její současnou tvorbu. Paní Irena zpívá to, co jí je nejbližší – spirituály, gospely, blues – a její koncerty jiskří originálními nápady a srší energií. „Paní Irena přijede s částí orchestru královny Evy Pilarové, nebude se však jednat o královský koncert, ale o zcela originální vystoupení ženy, která se nebála odvázat od letité provázanosti s kapelou Spirituál kvintet,“ říká k tomu Martin Věchet. „Od Ester Kočičkové a jejího orchestru očekáváme recesistické vystoupení plné ironie, u kterého zřejmě nebude vědět kapela ani my, kdy skončí. My jim určitě meze klást nebudeme a je možné, že připomenou skvělou atmosféru při koncertu herců z Divadla Sklep s orchestrem MTO,“ doplňuje organizátor
festivalu Voloďa Jůzl.

Nejenže Open Air Festival Trutnov společně s tradičními českými moderátory, Zdeňkem Suchým a Lenkou Vychodilovou z divadla Sklep, uvádí i Braňo Jobus z Vrbového na Slovensku, letos jej ještě obohatí větší počet slovenských kapel. „Prvními jsou Luboš Beňa a Matěj Ptaszek,slovenskočeské duo, které originálně interpretuje staré country a dřevní blues od Mississippi přenesené do Podunajské nížiny. Jejich hudbou byl prošpikován nám blízký film Občanský průkaz,“ říká k tomu Martin Věchet. Dalšími ze slovenských kapel je alternativní Hudba z Marsu, The Cellmates, inspirovaní americkým rock and rollem 50. let, či Katarína Koščová, jejíž hudba se pohybuje na pomezí jazzu, folku a šansonu a o níž se opatrně mluví jako o slovenské Haně Hegerové. „Slovenská scéna je u nás bohužel až na pár výjimek stále opomíjena a nedoceňována. Toto je další z kroků vstříc bratrským kmenům, které pár politiků, se současným pánem z Hradu v čele, rozdělilo,“ říká k tomu Voloďa Jůzl.

Na trutnovský festival přijede i N.O.H.A., jen se neví která, neboť kapela se před nedávnem rozdělila na dvě části – českou a německou. Českou představuje její zakladatel Filip Šebánek, alias Philip Noha, a Chevy Headley, kteří ji založili v roce 1995. Německou část tvoří především drobná španělská zpěvačka se silným hlasem Minerva Diaz Perez, která se postupem času stala hlavní tváří kapely. „Když jsme se domluvili, zjistili jsme, že N.O.H.A. už není jedna, ale že jsou dvě. Kapela se rozdělila v době našeho domlouvání,“ říká Martin Věchet.

Pořadatelé trutnovského festivalu na závěr dodávají: „Tímto úderem vyhlašujeme, že se od teď budou na festivalových stránkách www.festivaltrutnov.cz objevovat pravidelné aktualizace programu i letošního uspořádání podhorského útočiště. Věříme, že se s mnohými z vás při rozdávání žlutého letákového poselství setkáme osobně a budeme si moci vyměnit pár slov nebo jen krátkých pohledů spolubojovníků, kteří ví své…“

ZDROJ: TZ Open Air festivalu Trutnov

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here