ČlánkyDomácíHudbaKulturaNewsZprávy

Festival Hrady CZ se po Švihově přesouvá na Kunětickou horu

Hudební festival Hrady CZ se po hradech Točník a Švihov představí 26. a 27. července na Kunětické hoře na Pardubicku. Páteční program zahájí v 19 hodin koncert Mňágy a Žďorp. Součástí pátečního večera je již tradičně i karneval v maskách a první festivalový den se mohou návštěvníci těšit také na letošní objev roku letošních cen Anděl Zrní a večerní show v podání Mig 21. V sobotu dvě velká pódia rozezní například Nightwork, Kryštof, Aneta Langerová, Mandrage, Tomáš Klus, Monkey Business a další interpreti a kapely. Festival se dále v průběhu léta představí vždy v pátek a sobotu až do 31. srpna na hradech Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bezděz a Bouzov.

Vloni na festival na hradech zavítalo téměř 60 tisíc návštěvníků a Hrady CZ se tak potvrdily, že jsou hudebním festivalem s naprosto nejvyšší diváckou účastí v České republice. Festival i nadále pokračuje v angažování těch nejoceňovanějších kapel v rámci českých hudebních cen Anděl a Žebřík a skládá se ze dvou částí. V roce 2005 zahájil svou existenci první částí na hradech v Čechách, o pět let později organizátoři rozšířili letní hudební turné po hradech také na Moravu, kde se tak letos uskuteční už počtvrté. „Mám festival Hrady CZ ráda kvůli příjemnému prostředí, ve kterém se hraje, a také díky publiku, které jej navštěvuje. Vše to dohromady vytváří velmi milou atmosféru,“ říká Aneta Langerová, která na festivalu zahraje také písně z připravované desky. A členové kapely Zrní, která letos coby objev roku v Cenách Anděl 2012 hraje na festivalu Hrady CZ poprvé, k tomu jednohlasně dodávají: „Je pěkné, že staré místo, jako je hrad, ožije díky festivalu něčím novým. To asi tehdejší majitelé, králové, šlechtici, velmoži nečekali, že jim jednou na dvorku budou hrát elektrické kytary!“ Kapela Zrní publiku na hradech představí hlavně skladby ze své poslední desky.

Redakce zvlastnistyl.cz si nenechala ujít zatím ani jednu zastávku. První zastávkou na hradě Točník, který navštívilo rekordně devět tisíc návštěvníků reportoval Petr Krejčík. Report druhé zastávky zajistil Petr Hruška, který pro vás připravil foto-report a průběžně nahrává videa do kanálu na YouTube.

Páteční i sobotní festivalový areál na Kunětické hoře proběhne stejně jako loni ve festivalovém areálu pod hradem a cesta k němu bude označena. Samozřejmostí je stanové městečko, které se bude na Kunětické hoře nacházet v blízkosti areálu. Letitá spolupráce s projektem Kolo pro život přináší návštěvníkům také příležitost přijet na festival na kole a na místě konání festivalu využít úschovny kol a batohů, stejně jako v minulých letech i letos pokračuje spolupráce s Národním památkovým ústavem. Kyvadlová autobusová doprava bude jezdit od železniční stanice Stéblová k restauraci Pod Kunětickou horou a zpět.

Páteční program ve festivalovém areálu na Kunětické hoře začne v sedm hodin večer na jednom pódiu, součástí je tradiční hradní karneval spojený s tombolou o ceny, každá maska dostane dárek. V sobotu zde vyrostou dvě hudební pódia a areál otevře své brány v půl jedenácté dopoledne a první interpret, kapela We On The Moon, začne hrát od půl dvanácté. Diváci se dále můžou těšit na Wohnout, Skyline, novou kapelu Kryštofa Michala Portless, slovenský punkrock v podání Iné Kafe nebo na Rybičky 48.

Hrad Kunětická hora včetně jeho prohlídkových tras si budou moci návštěvníci prohlédnout v rámci festivalové vstupenky, která zahrnuje vstupné na hrad.

ZDROJ: TZ 4PRESS

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here