DomácíFilmKulturaNewsZprávy

Febiofest končí i v regionech, ve Zlíně ho uzavře projekce snímku Pořád jsem to já

Regionální ozvěny Febiofestu se na závěr přesunuly do Zlína, kde definitivně skončí v pátek 17. dubna. Letošní ozvěny 22. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se konaly postupně ve čtrnácti městech ve všech regionech. Na Febiofest v roce 2015 přišlo více než 68 000 návštěvníků, což je o několik set více než vloni. Ozvěny ve Zlíně se konaly v dávné minulosti, pak byla tradice přerušena, nově na ni organizátoři navázali v rámci 20. ročníku v roce 2013. Letošní zlínský program Febiofestu nabízí širší vhled do současné světové kinematografie, promítá se pro stovky diváků od nezávislého snímku přes dokument po oscarový film.

„Nejen Regionální ozvěny Febiofestu končí, my vnímáme závěr ve Zlíně jako zakončení celého festivalu. Naši téměř měsíční filmovou cestu uzavíráme snímkem Pořád jsem to já s Julianne Moorovou v hlavní roli. Tento film je pro nás velmi důstojnou tečkou za letošním Febiofestem,“ říká ředitel festivalu Kamil Spáčil. Americká herečka ve filmu bravurně ztvárnila uznávanou lingvistku, jejíž život změní nečekaně diagnostikovaná Alzheimerova choroba. Moorová za svůj herecký výkon oprávněně posbírala všechny významné herecké ceny včetně Oscara.

V závěrečném programu festivalu se promítala na Oscara nominovaná pohádka Píseň moře s titulní českou písní nazpívanou Markétou Irglovou a skvěle nadabovanou mj. Miroslavem Krobotem; dále pak nezávislý snímek Manglehorn v hlavních rolích s Al Pacinem a Holly Hunterovou, který se dostal i do soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách; kostýmní drama Králova zahradnice v režii slavného britského herce Alana Rickmana v hlavní roli s Kate Winsletovou; dokument z hokejového prostředí Rudá mašina; mix akčního thrilleru s prvky filmu noir z jihu Francie Táhni do pekel; vietnamská sci-fi romance 2030 uvedená na Berlinale; britské drama Michaela Winterbottoma S tváří anděla v hlavních rolích s Kate Beckinsalovou a Danielem Brühlem a pro školy pak polský film Město 44 o povstání ve varšavském ghettu během druhé světové války.

Právě finišující ročník Febiofestu přivítal takové hosty, jakými byla slavná americká herečka Kim Novak známá například z Hitchcockova Vertiga, populární britský herec Alan Rickman nebo režisér Jména růže či Sedmi let v Tibetu Jean Jacques-Annaud. Letos poprvé organizátoři vstoupili do spolupráce s Mezinárodním filmovým festivalem v Berlíně, známým jako Berlinale, ze kterého do Čech přenesli berlínskou uznávanou sekci Culinary Cinema. Febiofest letos udělil pět Kristiánů za přínos světové kinematografii, kromě Novak, Rickmana a Annauda je osobně převzal ještě režisér John Madden a herec Jeroen Krabbé. Letos poprvé moderovala slavnostní zahájení v Praze Jolana Voldánová a v roli moderátorky nebude chybět ani na slavnostním zakončení ve Zlíně. Vítězem soutěžní sekce Nová Evropa vyhlášené už v Praze se stalo drama Život v akvárku islandského režiséra Baldvina Zophoníassona. Kromě Zlína se Regionální ozvěny Febiofestu konaly ještě v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Mladé Boleslavi, Plzni, Brně, Olomouci, Děčíně, Karlových Varech, Mikulově, Karviné a Jihlavě. 23. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest proběhne od 17. do 25. března 2016.

ZDROJ: TZ 4PRESS

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here