ČlánkyFestivalyNews

Chiemsee Reggae Summer 2013 – Slavnostně veselý, poklidný a jednoduše fantastický

23 000 návštěvníků Chiemsee Reggae Summer – Příští rok přijde velké jubileum

Do syta hudby a nejvybranější vibrace pro 23 000 dokonale uvolněných návštěvníků 19. CRS, kteří zase jednou čestně dostáli své pověsti “nejlepšího publika na světě“. Dohromady 74 kapel a soundsystémů se postaralo na třech pódiích o 112 hodin živé hudby, u které se za slunečního svitu i deště vesele pařilo.

Je možná trochu troufalé označit jindy poklidné Übersee za párty arénu národa tíhnoucího k dancehallu, reggae a hip-hopu, ale světovému „královskému titulu“, který byl Chiemsee Reggae masívu přiřčen již minulý rok samotným „Mr. Boombasticem“ Shaggym, festival letos opět hrdě dostál.

Slavnostní veselka a v poklidném duchu, potvrdily to i bezpečnostní složky v zastoupení Rainera Wolfa a mluvčího Malteser (záchranná služba) Petera Volka. Publikum si zdánlivě užívalo letošní velké hvězdy, jako Gentlemana, Patrice, Beginnera, Alborosieho, Ska-P, Cro a Juliana Marleyho, tak i místní matadory Bradley´s H, Django 3000 a Mista Wicked. Samozřejmě bylo mnoho nového k objevování- Rootz Underground z Jamajky dopřáli stanovému publiku natolik energetickou show v noci z pátka na sobotu, že se zapíše do historie festivalu. Ale i mladí a divocí Pentateuch, Iba Mahr a především Kabaka Pyramid, kteří jsou spíše jemnější, přitáhli behěm svého vystoupení takovou pozornost, že se skoro mohli rovnat „starým hrdinům“, jenž sice jsou doopravdy staří, ale v žadném případě nevyšli z módy: Stranger Cole s fantastickými Steadytones a Horace Andy behěm svých vystoupení jakoby cestovali časem na konec 60.let na Jamajku i s celým publikem, a to obzvláště okouzlujícím způsobem.

Největší bomba se povedla ještě jednou, kdy ze sobotní noci udělali den Ohrbooten. Berlíňani přitom museli těžit i z deště, blesků, hromů a také z varování před silnou bouří, které na déle než půl hodiny přerušilo hudební program. Vnitřní areál festivalu byl během devíti minut prakticky úplně vyklizen, že vše proběhlo bez nejmenšího škobrtnutí a ve velké rychlosti skoro trochu překvapilo i samotné bezpečnostní pracovníky. Zároveň tato vyklízecí akce všechny potěšila, protože bylo jasné, že byly vypracovány a testovány správné postupy pro právě tyto nouzové případy. “Big up Chiemsee Massive“, tak formulovali organizátoři svůj dík návštěvníkům za jejich porozumění a disciplínu. “V první řadě bych rád chtěl poděkovat komunitě a starostovi Marcovi Nitschkemu, že jsme mohli v programu po jeho přerušení dále pokračovat“, řekl Stephan Thanscheidt, který najímá kapely pro festival. Že budou souhlasit Max Herre, Ska-P a Beginner s možným zpožděním jejich vystoupení bylo všechno, jen ne samozřejmé. Thanscheidt říká: „Bylo pro nás nesmírně důležité, aby show mohla po tomto přerušení okamžitě zase pokračovat. Bez ohledu na počasí byla nálada okamžitě zase na vrcholu. To bylo važně působivé.“

Nejen fanoušci milují CRS a Shaggy se svým míněním o festivalu není sám. Nejrůznějšími způsoby vyjadřují hudebníci svou lásku k tomuto festivalu, a to těmi nejrozmanitějšími způsoby. Jednou z indícií, které dokazují velkolepost této události je třeba fakt, že si jí letos vybral Patrice pro natáčení materiálu pro své nové DVD k aktuálnímu albu „Rising of the Son“. Ta nejzvláštnější pochvala ale přišla v neděli večer, od největší reggae-star republiky Německa, kdy museli, ostatně jako vždy, po třech písničkách opustit příkop fotografové: „Už zase musí jít předtím, než pořádně začne show. Hej lidi, oslavujte taky jednou Press!“, prohlásil Gentleman.

Jak se bude oslavovat jubilejní 20.ročník v příštím roce a jaké překvapení si pořadatelé vymyslí? To oznámí právě výše zmíněná Press za několik málo týdnů.

35 000 Návštěvníků dohromady
Oba festivaly u Chiemsee- Rocks a Reggae- zaznamenaly dohromady 35 000 návštěvníků. Jako v předešlých letech se tyto festivaly budou konat od poloviny do konce srpna, přesné termíny budou ještě oznámeny.

 

Autor: Michael Buchholz
Překlad: Lucie Hrušková

Comment here