HudbaKulturaNewsZahraničníZprávy

Češi na Szigetu 2015 letos výrazněji než kdy dřív

Výrazné české zastoupení čeká letošní Sziget, a to ani ne počtem vystupujících, jako spíš počtem představení. Na nejlepší hudební festival Evropy (ocenění Best Major European Festival 2014 EFA) se kromě skvělých Mydy Rabycad a vítěze soutěže Jednou trefou na Sziget kapely Ghost of You chystají také famózní Cirk La Putyka, kteří odehrají na festivalu šest představení.

Hrát na budapešťském festivalu Sziget (10-17. srpen 2015) je vždy prestižní záležitost a z ČR se to podařilo jen několika kapelám. Můžeme hrdě oznámit, že letos si ve společnosti slavných jmen jako jsou Robbie Williams, Florence The Machine, Ellie Goulding, Avicii, Foals, Kasabian, Interpol, Alt-J či Limp Bizkit zahrají talentovaní Mydy Rabycad. Ve čtvrtek 14.8. se představí se svým novým albem Glamtronic na pódiu určené evropské scéně, Europe Stage. To brněnští Ghost of You zahrají svůj set hned jeden z prvních dnů festivalu. Pondělí a úterý se kromě hlavních scén představuje na Szigetu i Talent stage určená pro nadějné nováčky.

Nejvíce možností vidět produkci z našich luhů a hájů budou mít návštěvníci festivalu, pokud zavítají do zóny určené „novému cirkusu“. V této velmi populární části ostrovního areálu budou moci zhlédnout denně od úterý 11.8. až do konce festivalu jedinečný soubor Cirk La Putyka. „Budeme stavět speciální program přímo pro festival. Chceme vycházet z různých hudebních žánrů i z historie naší company. Tématy pro Sziget jsou historie hudby, česká kultura, virtuozita, ekvilibristika a fantazie,“ ohlašuje Rostislav Novák, režisér a umělecký ředitel Cirk La Putyky, prémiové představení pro Sziget a dodává podrobnosti. „Už jsme viděli kus světa, ale na festivalu jako je Sziget jsme ještě nehráli. Letos nás čekají dva vrcholy letní sezóny, a to Fringe Festival v Edinburghu s představením Dolls a Sziget se speciálním představením. To bude připraveno pro festival takzvaně na klíč. Budu se snažit po hudební stránce reagovat na line-up Szigetu, chci čerpat také z dřívější historie hudby. Nechte se překvapit.“

laputyka-foto-pavel-kolsky

Cirk La Putyka
Cirk La Putyka je nejvýznamnějším českým souborem věnující se profesionálně žánru „nový cirkus“. O jejich výjimečnosti se přesvědčil také umělecký ředitel festivalu Sziget, József Kardos, který přijel osobně na jejich pražské představení. Cirk La Putyka je držitelem mnoha odborných ocenění a je pravidelně zván na zásadní novocirkusové přehlídky v Česku i v zahraničí.

Snaží se překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na žánr. Pro Cirk La Putyka je důležitá nejen profesionalita v jednotlivých divadelních a cirkusových číslech, ale i téma, příběh a sdělení.

První představení (La Putyka) bylo poprvé uvedeno v roce 2009 a od té doby soubor každý rok uvádí minimálně jednu premiéru a zúčastňuje se divadelních i (novo)cirkusových festivalů a dalších akcí v České republice i jinde ve světě, například v Číně, Austrálii, USA, Brazílii, Finsku, Belgii, Skotsku nebo Francii.

Mydy Rabycad
Nové album Glamtronic kapely Mydy Rabycad zaujalo hudební dramaturgii Szigetu natolik, že se rozhodla kapelu pozvat k vystoupení na scéně nazvané Europe stage. Mydy Rabycad umí s jiskrou a nadšením spojit posluchače několika generací.

Mladá kapela Mydy Rabycad na svém druhém energií sršícím albu Glamtronic dokazuje, proč je pravidelným hostem velkých festivalových scén i klubových pódií doma i v zahraničí. Základní kvarteto spolu hraje od svých sedmnácti let – tehdy naprosto nová parta s jazzovým hudebním zázemím naskočila na elektroswingovou vlnu. Nic netrvá věčně, ani surfování na elektroswingu. A tak nyní po zhruba třech letech Mydy Rabycad opouští sice směle a sebevědomě svůj styl a míří na širé vody, kapele však stále zůstává arzenál, kterým si získávají posluchače všech věkových skupin: energie, radost, šarm.

Třetí zástupce na festivalu Sziget bude vítěz soutěže Jednou trefou na Sziget a tou je brněnská kapela
Ghost of You, o jejímž úspěchu jsme vás informovali v posledním článku.

Co je Sziget se dovíte nejlépe z předchozích článků
Vítězem soutěže o účast kapely na festivalu Sziget, je Ghost of You
Hvězdy world music na Szigetu 2015
Sziget nabízí pestřejší program navíc vrcholí bitva o účast kapel na festivalu
Sziget 2015 rozezní a roztančí Avicii, Limp Bizkit a další
Jednou trefou na Sziget! – III. kolo (finále)
Foals, Interpol, Alesso a spousta dalších jmen Szigetu 2015
Jednou trefou na Sziget! – II. kolo
Jednou trefou na Sziget!
Program Szigetu se rychle plní
Sziget odstartuje Robbie Williams
Sziget 2015: kola se roztáčejí!

Vybraná jména ze zatím zveřejněného programu Szigetu 2015
Robbie Williams (10. srpna) — Florence and the Machine (11. srpna) — Alt-J — Marina and the Diamonds — Gogol Bordello — Martin Garrix (End Show 16. sprna) — Avicii — Alesso — Passenger – Ellie Goulding — Kasabian — Selah Sue — Foals — Interpol – Limp Bizkit — Sigma – Nero — Knife Party — Goran Bregović and the Wedding and Funeral Band — Enter Shikari — Infected Mushroom — Blasterjaxx — Tyler the Creator — AWOLNATION — Jamie Woon — FAUVE — Gramatik — Hollywood Undead — The Gaslight Anthem — Jose Gonzalez — The Subways — Babylon Circus — Kadebostany — The Ting Tings — W&W — Leningrad – DJ Hernan Cattaneo — Laura Jones — Function — Ellen Allien — Damian Lazarus — Stadium X — Lucas & Steve — Marcel Dettmann — Jungle — Jaguar Skills — Camo & Krooked, High Contrast, Fred V & Grafix, Danny Byrd and Dynamite MC — Sander van Doorn — Che Sudaka — Gui Boratto — Bassjackers — Ella Eyre — Cro — Soja — Julian Jordan — Sidney Samson — Milky Chance — Jett Rebel — Kensington — Mariza — Canzoniere Grecanico Salentino — Apollonia — Dixon — Michael Mayer — My Favorite Robot — Beatsteaks — Dotan — Dropkick Murphys — Foxes — Future Islands — Gentleman & The Evolution — Halestorm — MØ — NERVO — Paloma Faith — SBTRKT — The Maccabees — Typhoon — Vitalic Official live — William Fitzsimmons — Yellow Claw — DJ Marky.

ZDROJ: TZ Sziget

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here