DomácíHudbaKulturaNewsZahraničníZprávy

Hvězdy world music na Szigetu 2015

Každý rok nabízí Sziget ve svém programu umělce všech žánrů z celého světa. Nyní organizátoři odkrývají line-up věhlasné MasterCard World Music Stage, významného dějiště světové world music, které dá letos velký prostor romské hudbě. Vstupenky za zvýhodněnou cenu jsou v prodeji jen do konce dubna.

World music stage se stala vyhledávaným dějištěm Szigetu již před patnácti lety. Za tu dobu zde vystoupila velká spousta ikon tohoto žánru a její program odrážel nejen aktuální hudební trendy, ale také preference Szigeťanů. Dříve samostatná dějiště world music (Roma Tent, Afro-Latin Reggae Stage a Hungaricum village stage) byla sloučena pod MasterCard World Music Stage, která se tak opět stane centrem milovníků této hudby.

Sziget i Maďarsko jsou již dlouhé roky významným centrem světové world music a organizátoři jsou na tento fakt náležitě hrdí. Skutečnost, že se bude letos v říjnu v Budapešti konat WOMEX, World Music Expo, je dalším důležitým milníkem na této cestě. Fanoušci si tak budou moci užít pořádnou party u World Music Main Stage na Szigetu a pak se vrátit do maďarské metropole a zakusit nové trendy tohoto žánru. Více informací o WOMEXU na www.womex.com.

Line-up
Letošní line-up dává velký prostor romské hudbě z celého světa. Dhoad Gypsies from Rajastan je indický soubor vynikajících a energických muzikantů, zpěváků a tanečníků všech generací. Z Rumunska přijede ztělesnění obdivuhodné romské vitality Taraf de Haidouks. Hudba uskupení Goran Bregovic Wedding and Funeral Band snoubí zvuky romského žesťového tělesa s tradiční bulharskou polyfonií, elektrickou kytarou a bicími, díky čemuž získává jejich hudba zajímavý rockový akcent. Boban Marković je bezpochyby nejznámějším balkánským trumpetistou. Celosvětově proslulé rodinné žesťové uskupení dosáhlo ve své téměř třicetileté kariéře všeho, o čem sní každá kapela. The Egyptian Project tvoří prvotřídní muzikanti, kteří vkládají pod virtuozní vyhrávky přitažlivé elektronické rytmy. Projekt založil Jérôme Ettinger a jejich debutové album nazvané “Ya Amar” je nejsilnější deskou, která vyšla v jejich zemi od státního převratu. Maďarskou romskou scénu bude reprezentovat Romengo se svou východoevropskou romskou hudbou, její tradiční podobu pak představí Parno Graszt.

MasterCard World Music Stage nabídne kromě romské hudby také tradičnější formu world music. Portugalská hvězda stylu fado Mariza je umělkyně původem z Mosambiku, jejíž duše zakotvila lisabonské čtvrti Mouraria. Sziget s hrdostí představí také revolucionářský žesťový soubor z Německa LaBrassBanda a zřejmě nejznámější evropskou klezmerskou kapelu She’Koyokh z Londýna. Skupina Noura Mint Seymali přiveze z Mauritánie afrorock, z jehož inspirace čerpá také Helsinki-Cotonou Ensemble, která obohacuje voodoo rytmy jazzovými prvky a moderní městskou příměsí.

Imam Baildi začal se samplováním a remixy řeckých písní 40., 50. a 60. let dvacátého století. Stejnojmenné debutové album dosáhlo v žebříčku European World Music Charts na sedmou pozici, ve které se drželo celé tři měsíce. Roy Paci & Aretuska Allstars se podařilo stát se jedním z nejzábavnějších letních projektů, které vévodí italské hudební scéně. Typickým rysem Antwerp Gipsy-Ska Orkestra je svůdná směsice východoevropské romské hudby a jamajského ska okořeněné rebelským duchem. Z Francie zavítá na Sziget HK & Les Saltimbanks, v jejichž hudbě zaslechnete hip-hop, akordeon i housle.

Ukrajinská DakhaBrakha přiveze na Sziget vlastní překvapivou a svěží vizi východoevropské tradiční hudby. Ač je kapela velmi úzce spjatá se svou rodnou zemí, dokáže směle oslovovat i mezinárodní publikum. Vlajková loď mestizo hudby Che Sudaka Live jsou dnes známí po celém světě, La Chiva Gantiva přiveze nálož afro-kolumbijských rytmů se směsicí dalších hudebních žánrů, které milují: rock, afrobeat a funk. V roce 1975 založila spisovatelka Rina Durateová přední italské uskupení tradiční hudby Canzoniere Grecanico Salentino, které vzniklo v Salentu v Puglii.

Maďarskou scénu zastoupí Besh o droM, v jejichž hudbě uslyšíte folk, jazz, world music, i kapela LB27, která vznikla v roce 1985 za železnou oponou, kde parta maďarských mladíků lačnila po karibských rytmech, které na tehdejší hudební scéně chyběly. Pannonia Allstars Ska Orchestra (PASO) je již tradičním zástupcem maďarského ska, energická mladá kapela s východoevropskými kořeny. Söndörgő patří mezi nejaktivnější a nejzajímavější maďarské kapely world music, jejichž cílem je podporovat a chránit slovanské tradice Srbů a Chorvatů. Zahrají také Szalonna és Bandája, kteří představí autentické maďarské lidové písně k tanci. K nekončící párty přispějí svými rytmy také GypsySoundSystem, DJ Borzin, DJ Luca Vaga, DJ Lord Sassafras a DJ Tagada.

ZDROJ: TZ Sziget festival

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comments (1)

  1. […] článků – Vítězem soutěže o účast kapely na festivalu Sziget, je Ghost of You – Hvězdy world music na Szigetu 2015 – Sziget nabízí pestřejší program navíc vrcholí bitva o účast kapel na festivalu […]

Comment here