Zvlastnistyl.cz

Pramen kultury, zábavy a životního stylu

DomácíHudbaKulturaNewsZprávy

TrutnOFF odhaluje neokoukané tváře

Je máj. A v měsíci rozkvetlých květů festival Trutnoff odhaluje neokoukané tváře a další část programu. Přijedou kapely, které v ČR nikdy nevystoupily. Vedle hlavních hvězd The Prodigy, jejichž nové album sklízí víc než pozitivní ohlasy u fanoušků i kritiků, na letošní TrutnOFF Open Air Festival poprvé přijede představitel chasidského reggae, kultovní americký židovský zpěvák Matisyahu. Svojí tuzemskou premiérou si projdou i průkopníci pop punku New Found Glory. Festival Trutnoff, který se uskuteční od 20. do 23. 8. 2015, je letos věnován svobodě Ukrajiny, obětem holocaustu a náboženské toleranci.

Nejznámější židovský reggae zpěvák – Matisyahu
Jak známo, legendární Trutnoff Open Air Festival je vždy někomu nebo něčemu zasvěcen. Letos je věnován svobodě Ukrajiny, obětem holocaustu a náboženské toleranci. A každá dedikace je v jeho programu znát. Ani letos tomu nebude jinak. Proto i volba logicky padla na asi nejznámějšího reggae zpěváka židovského původu, který si říká uměleckým jménem Matisyahu. „Oslovil nás nejen svým původem, ale i hudebními styly, které různě míchá a prolínají se v jeho muzice. Je to přesně ono, navíc podtrženo hebrejským jménem,“ říká zakladatel festivalu Martin Geronimo Věchet a přidává osobní historku, jak nedávno paradoxně přerušil studia na teologické fakultě právě kvůli hebrejštině. „Program přizpůsobujeme věnování, aby s ním korespondoval a souzněl. A Matisyahu do toho zapadá skvěle. Je to snad nejlepší volba, jaká k nám mohla přijít. I když je u nás známý a má zde mnoho fanoušků, byla ostuda, že nikdy v Čechách nehrál. Tímto se to mění,“ doplňuje s úsměvem k oznámené hvězdě pořadatelka Evi Lipová Navrátilová.

Matisyahu je označován za autora „chasidského reggae“, kterým již více než deset let přibližuje své náboženství a kulturu v zajímavém mixu reggae, beatboxu, rapu, ale i jazzu a rocku se zpívaným přednesem židovských modliteb. Na americké scéně se objevil v roce 2004, ale ještě předtím začínal jako rapper. Rapoval a kombinoval různé styly. Nezpíval o marihuaně, ale hlavně o Bohu. Skladbami „One Day“ nebo „Sunshine“ si získal posluchače křížem krážem po celé planetě.

Matisyahu, vlastním jménem Matthew Paul Miller, se narodil v Americe židovským rodičům. Byl vychován v židovské víře. Prožil mnoho životních krizí a zvratů plných drog a různých halucinogenů, rehabilitačních zařízení a terapeutů. Jako teenager si připadal osamělý a společnost našel v písních Boba Marleyho, proto začal skládat reggae. Studoval také různé odnože židovského náboženství a filosofie. Ve své tvorbě míchá témata ortodoxního židovství s reggae, hiphopem a beatboxem. Ještě před pár lety se mu přezdívalo rastafarián s pejzy, byl to typicky vousatý židovský mladík s dlouhými pejzy a plnovousem. Ke konci roku 2011 prošel vnitřním přerodem, jenž se projevil i navenek – shodil vousy, vlasy radikálně zkrátil a ze starých dob mu zůstala jen jarmulka. Doma i na turné dodržoval košer vegetariánství a od roku 2010 je veganem.

Z pohledu tématu festivalu Trutnoff je Matisyahu skutečně ideálním příkladem hudebníka žijícího v duchu náboženské tolerance. Spolupráce s muzikanty různých náboženství to podtrhuje. Podílel se například na některých písních křesťanské metalové kapely P.O.D., hrál s muslimským beatboxerem Kenny Muhammadem, natočil také nahrávku s jiným známým muslimským hudebníkem Akonem, senegalsko-americkým zpěvákem R&B.

Roztančení a energičtí New Found Glory

„Stejně jako Matisyahu, tak i New Found Glory jsou kapela, která k nám do České republiky přijíždí poprvé a jsou našimi teritorii nepolíbeni. Jsou roztančení, energičtí a neokoukaní. Přesně to, co se sluší i patří na letní festival,“ říká k premiéře této americké punk rockové kapely indiánka Marta Věchetová.

New Found Glory mají za sebou již osm studiových alb a jsou hudebními kritiky považováni za klíčové průkopníky pop punku, u nás však ještě nikdy nevystoupili. Kapela vznikla v roce 1997 na Floridě a je stylově řazena k Blink 182 či The Offspring, ale především k nové krvi, která vytvořila základ pro druhou vlnu pop punku na přelomu milénia. Typické spojovaní chytlavých melodií s punkově rychlým tempem a říznými kytarami je charakteristické i pro New Found Glory, kteří jsou známí svými energickými koncerty. Díky nim mají napříč kontinentem mnoho oddaných následovníků. Při koncertech míchají popové melodie s rychlými tempy klasického punk rocku. Na jednotlivých albech střídají žánry. V roce 2006 New Found Glory vydali album, v němž se více přiklonili ke klasickému rocku, na páté desce pro změnu sklouzli k melodickému hardcoru. Na posledních dvou albech se opět vrací ke klasickému pop punku. S čím přijedou pod hory? Jedna malá souvislost s trutnoffským festivalem to může naznačovat. V roce 2011 New Found Glory odehráli na jednom americkém festivalu celý set jako poctu The Ramones s Marky Ramonem za bicími. Právě tím, který se objevil se svoji kapelou na trutnoffském Woodstocku v roce 2013.

Permanentní vstupenky na Trutnoff Open Air Festival se v tuto chvíli prodávají za nejnižší cenu 1200 Kč. Lze je objednat na stránkách festivalu www.festivaltrutnov.cz. Při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Stanování a parkování je zdarma.

ZDROJ: TZ TrutnOFF

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here