HudbaKulturaNewsZahraniční

Sziget 2016 – největší v historii konání festivalu aneb osm důvodů proč tam vyrazit

Na letošní ročník festivalu Sziget jsou permanentky z 90% vyprodány. Jedním z důvodů jsou hvězdy jako Rihanna, Muse, Sia, Manu Chao, David Guetta, Die Antwoord, Bastille, Noel Gallagher, Sigur Rós, John Newman a další kapely letošního programu. A protože na Szigetu je toho k vidění mnohem víc, tak tady je pár dalších důvodů, proč neváhat s nákupem a vyrazit na sedmidenní festival Sziget. Festival se koná od 10. do 17. srpna 2016.

1. Areál festivalu aneb Ostrov svobody
Unikátní atmosféra Szigetu tvoří nejen návštěvníci z více než 80 zemí světa, ale i skvělý areál, který se nalézá na krásném ostrově na řece Dunaji uprostřed Budapešti. Ve chvíli kdy jsem přecházel most vždy jsem nechal všední starosti na druhé straně a zajisté jsem nebyl jediný jen se podívejte na aftermovie roku 2015 které za tak krátký čas nedokáže ani přenést vše na to nezapomínejte.

2. Zábava po celý den i noc
Na Szigetu hrají světové hvězdy, ale kompletní program se odehrává na téměř padesáti místech po celém areálu. Nejen hudba, divadlo a moderní cirkus, ale je tu i spousta dalších možností jak prožít neopakovatelný festival. Každý den proběhne na dvě stovky vystoupení či představení. Popsat vše co se na Szigetu děje by zabralo desítky stran jak napovídá výsledek hledání v našem magazínu Zvlastnistyl.cz. Více o programu naleznete tady.

3. Rozmanitost hudebního programu
V programu jsou největší hvězdy nejen mezinárodní popové či rockové scény na několika pódiích. Dvě scény budou věnované jen taneční a elektronické hudbě – Telekom Arena je obří stan pro deset tisíc návštěvníku a ani letos nebude chybět ani skvělé Colosseum. Mimořádnou přehlídku hvězd nabízí scéna věnovaná world music, ale na ostrově bude znít i folk, jazz, blues, alternativní i klasická hudba. Bude tu scéna věnovaná těm nejtalentovanějším hudebníkům z Evropy, ale i scéna, která vás zasvětí do současné maďarské rockové a elektronické hudby. Není dle mě nikdo kdo by si nevybral aspoň něco a pokud vás hudba omrzí, nebo jste bohužel hluchý, hlavu rozhodně něvěšte máme pro vás 4. bod.

4. Art of Freedom
Na Szigetu najde obrovské množství různých instalací. Letos jich bude téměř 100 v každém koutě ostrova. Tyto gigantické zařízení a zvláštní světla výrazně přispívají k již zmíněné unikátní atmosféře Szigetu, takže návštěvníci mohou celý den putovat a objevovat 50 míst napříč různými světy.

5. Bezpečnost
Pořadatelé každoročně zdůrazňují význam a prioritu bezpečnosti jejich návštěvníků Szigeťanů. Tento rok se zvýší počet lidí věnující se bezpečnosti a nejviditelnější to bude u vstupu na festival. Nový systém „check-in“ bude fungovat na stejném principu jako na letištích. Takže před nasazením náramku budou návštěvníci požádáni, ať se přeukážou svým dokladem totožnosti a kamerový systém nainstalovaný u vchodů bude probíhající výměnu sledovat.

6. Sziget Beach
Během tří let se stal prostor Sziget Beach jedním z nejnavštěvovanějších částí ostrova, která se stále rozrůstá a mění. Na břehu řeky Dunaje najdete nejen vyhrazenou pláž, kde se můžete zchladit, ale i chill-out zónu, kde můžete relaxovat během festivalu.

7. Zázemí festivalu
Na festivalu se budete cítit pohodlně všech sedm dní. Hygiena byla na Szigetu vždy nadprůměrná, ale WC a sprchy se letos ještě o stupeň zlepší a zvýší se i frekvence úklidových prací, jak avizují organizátoři. Také v jídle Sziget usiluje o různorodost a zároveň vysokou kvalitu. O čemž jsme se měli možnost s Cucfli a když chutná ji je to dobré. Tentokrát bude dokonce více restaurací ze zahraničí. Například Foodstock, festivalová kuchyně slovenské restaurace Fou Zoo, přinese širokou škálu hamburgerů, pizzy, nejzajímavější potravinářské skvosty, maďarské speciality a významné chutě z celého světa. Bezhotovostní platební styk bude letos na Szigetu provozovat Festipay, nyní část skupiny Sziget. Mezinárodním debutem budou zbrusu nové virtuální festivalové karty, které umožní plné platební služby prostřednictvím mobilních telefonů.

8. Krásná Budapešť
DSC_7015Dopřejte si koupel v jedné ze slavných městských lázní, pochutnejte si na místní kuchyni, nakoukněte do některých velmi osobitých obchůdků s originálními výrobky, projděte se po Chain Bridge. Za redakci Zvlastnistyl.cz bych rád doporučil výhled z Citadelly, nebo se jednoduše posaďte do nějaké z místních skvělých kaváren a relaxujte.

Loňský Sziget přivítal celkem 441 tisíc lidí a nejen návštěvníky, ale taky umělci a médii byl prezentován jako nejlepší Sziget všech dob. Ostrov svobody již dvakrát obdržel ocenění „Best Major European Festival“ a loni byl oceněn jako festival s „Nejlepším evropským line-upem“. My jsme vás z festivalu informovali průběžně v jednodeních reportech a já jsem si nedávno dovolil schrnout minulí ročník v reportu „441 000 navstevniku na szigetu je hotová dovolená snu v madarsku

ZDROJE: www.youtube.com a TZ Sziget festival

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here