FestivalůFotoreportyReporty

441 000 návštěvníků na Szigetu je hotová dovolená snů v Maďarsku

Do dnes nepublikovaný report z loňského festivalu Sziget 2015, který předčil předchozí ročníky rekordní návštěvou 441 000 Szigeťanů. Ti přicestovali na tento mezinárodní festival z 95 různých zemí, aby prožili originální týden plný zábavy na ostrově v centru Budapešti.

Loňský velmi úspěšný ročník přiměl pořadatele zvýšit denní kapacitu areálu o deset tisíc, na rovných 90 000. Přesto byli vyprodány hned tři dny letošního ročníku, pondělí s hlavní hvězdou Robbie Williamsem, pátek s Kasabian a Avicii a sobota s Major Lazer a Kings of Leon. To pomohlo nastavit nový rekord festivalu, 441 tisíc návštěvníků.

Na festivalu vystupovali umělci z 50 zemí, publikum pak tvořili návštěvníci z 95 zemí. Tento další rekord tvoří ze Szigetu jedno z nejvíce mezinárodních míst na zemi. Nejčastěji jste mohli narazit na Szigeťany z Holandska, Velké Británie, Francie, Německa a Itálie. Fanoušků z Čech každý rok přibývá, ale zatím mezi prvními patnácti zeměmi ČR nefiguruje. Dle mého názoru velká škoda.

Co bylo letos nového? Každý, kdo navštívil Sziget v předchozích letech, si letos hned na počátku při pohledu do mapy musel všimnout velkého množství změn. Kvůli zvýšení kapacity se řada tradičních scén přesunula na nové místo, některé dostaly novou tvář. Zpět do programu se vrátil obří stan Telekom Aréna určený taneční a elektronické hudbě.

Sziget se snaží o co nejširší pojetí programu tak, aby všichni návštěvníci měli možnost si vybrat. Velký prostor dostali letos i nehudební umělecké projekty, cirkus, divadlo i taneční představení. Nechyběla místa, kde jste mohli odpočívat nebo aktivně relaxovat. Jedním z nejoblíbenějších se stalo prostředí u Sziget Beach na břehu Dunaje. Kam mě to moc nelákalo. Velký zájem byl také o Luminarium, Artzone, Designzone, I Ching Labirynth, Museum Quarter, a překvapivě, i přes nekončící vysoké teploty, o aktivní využití Sportzone. Člověk po týdnu zjistí že by ještě jeden klidně zvládl.

Sziget se prezentuje jako „Ostrov svobody“, a stále hledá možnosti, jak podpořit myšlenky otevřenosti a svobody. Pódium Magic Mirror, který dává na Szigetu prostor queer programu, oslavilo 15 let a vrátilo se v podobě impozantní budovy, ve které začínalo. Na oslavu se na Szigetu akreditovala řada velvyslanců a zástupců diplomatických služeb z řady zemí. Nepochybně symbolické bylo, že na tomto pódiu se uskutečnila i debata s členkami kapely Pussy Riot na téma svobody. Vybrané fotografie byli v průběhu festivalu publikovány pomocí facebookového profilu magazínu @Zvlastnistyl.cz.

ZDROJ: Potvrzené informace TZ Sziget festival

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comments (1)

  1. […] Loňský Sziget přivítal celkem 441 tisíc lidí a nejen návštěvníky, ale taky umělci a médii byl prezentován jako nejlepší Sziget všech dob. Ostrov svobody již dvakrát obdržel ocenění „Best Major European Festival“ a loni byl oceněn jako festival s „Nejlepším evropským line-upem“. My jsme vás z festivalu informovali průběžně v jednodeních reportech a já jsem si nedávno dovolil schrnout minulí ročník v reportu „441 000 navstevniku na szigetu je hotová dovolená snu v madarsku“ […]

Comment here