ČlánkyHudbaReporty

Report: Křest alba „Času je málo“ kapely Švihadlo

V srpnu vyšla nová deska nejvytrvalejší české reggae kapely Švihadlo a v Praze ji představili 21. září v Lucerna Music Baru. Nahrávání začalo v roce 2009 a deska byla dokončena na jaře 2011, z čehož trochu vyplývá, že si s ní Švihadlo dalo velkou práci.

Již hodinu před začátkem koncertu byla Lucerna překvapivě zaplněna, hrál DJ Ecstatic Johnny. Prostorem klubu znělo jak roots reggae, tak i dubplaty od u nás známého a oblíbeného Uceeho, nebo doktora Karyho. Všichni přítomní seděli buď u stolů, nebo postávali v povzdálí stage od sloupů směrem k baru. Jak bývá na koncertech Švihadla zvykem, bylo věkové složení fanoušku velmi různorodé, celkově spíše starší a to především díky délce jejich působení na české reggae scéně. Nyní ale kapela vydala nové album, zmodernizovali, jak některé staré písně, tak samozřejmě i ty nové. Do svých písní zakomponovali především dubové prvky, ale také trochu dancehallu a celkové modernizace zvuku o kterou se postarala především Cocojammin Production v čele s Adamem Lančim aka Mr. Cocomanem.
Deset minut před desátou hodinou nastoupila kapela na pódium, zatím bez svého jamajského zpěváka Vincenta. Koncert zahájili jamajskou lidovou písní Satta Massagana zpívanou vokalistkami ze skupiny G*APPELS. Následovala píseň, která dala název novému albu – Času je málo. Prostor před pódiem byl zaplněn, ne však příliš, proto měl každý dost svého prostoru. Většina diváků znala písně Švihadla dobře a houpajíc se do rytmu reggae si zpívali s nimi. Následovala další píseň z nového alba – Šance s mírně rockovým kytarovým sólem. Další písní sáhli po starší osvědčené Po tobě toužím. V průběhu této písně nastoupil na pódium Vincent a zazpíval svojí verzi, následovala další píseň z nového alba Sligoville na jejíž úvod Vincent apeloval proti drogám, aby všichni zůstali čistí. Na řadu se ještě jednou dostal dívčí vokální kvartet G*APPELS, který po uvedení Vincentem zazpívali svojí píseň. Pak již přišla na řadu Maruška, královna českého reggae, jak ji uvedl Petr Šturma, a zazpívala svojí verzi pohodové písně Boba Marleyho – 3 little birds, a aby náhodou diváci nezačali usínat, navazovali novou a rychlejší píseňí Spiritual and Humbel. Další píseň byla zase ze staršího soudku – Vodopád.

Křest alba Času je málo – Mr. Cocoman a Honza Kalina

Když dozněly poslední tóny, na pódium dorazili Mr. Cocoman (Cocojammin production) s Honzou Kalinou (Sto Zvířat) aby pokřtili novou desku. Ještě před samotným křtem odrecitoval Jan Kalina vtipnou „dedikaci sudičky“ složenou z názvů písní na novém albu. Po samotném křtu zlatým Bacardi rumem a hodu pokřtěné desky mezi lidi koncert pokračoval. Slova se ujal Vincent a uvedl další píseň – Jen tak pro zábavu. Velmi chytlavý text s kapelou po chvíli zpívala celá Lucerna. Další píseň byla také z nového alba – Tak si sáhni. Pokračovali písní Bagharan, což je, jak Vincent vysvětlil, jamajský slangový výraz, když je všechno v pohodě. Set pokračoval v rychlejším rytmu písní Death before dishonour a nezvolnili ani v další písni, která se také nachází na novém albu – Volný pád. Zpomalení přišlo až s písněmi Den je krásnej a Láska se vznáší.  Ke konci koncertu zařadili asi to nejoblíbenější z jejich dřívější tvorby – ska/rocksteady laděné Na Jamajce půl srdce mám i s nově přidaným partem pro Vincenta, Maybe one day, Jamajka rum, Dancehall wild. Samozřejmě nakonec nemohla chybět hymna Zelený list, kterou s nimi opět zpívali snad všichni. Přídavek byl ale na takovémto koncertu nutností a diváci neměli problém si ho vykřičet. Se slovy díků koncert zakončili písní s Oči otevřený.

Celý koncert se velice vydařil, kapela Švihadlo předvedla bezmála dvouhodinové vystoupení nabité nejen novými písněmi, ale také starý klasikami, které znali všichni nazpaměť. Ač jim to trvalo déle než předpokládali, nové album, na které vměstnali celých 15 písní, se jim opravdu povedlo a ukázali, že do starého železa rozhodně nepatří. Po koncertu party pokračovala pod taktovkou Cocojammin, kdy Mr. Cocoman pouštěl exkluzivně písně z dalšího připravovaného reggae alba Sklizeň 2011, jehož křest proběhne 27.9. v klubu Cross. Po půlhodině převážně českých reggae hitů se gramofonů ujal DJ Kaya ze Swamp Safari sound systemu, který jako vždy hrál velmi vytříbenou selekci reggae hitů. To už ale bylo po půlnoci a většina návštěvníků včetně mě klub opustila.

Comment here