ČlánkyReporty

Report: Don Carlos na 4. pražském ethnofestu

Kvůli velké vytíženosti Vám přinášíme report z 3. narozenin rádia Ethno se zpožděním. Na 29.9. si 3 letý oslavenec, Rádio Ethno, připravilo bohatý program. Do něj vměstnali velké množství různých interpretů počínaje soundsytemovou verzí kapely Al Yaman, přes kubánskou kapelu Santy Y Su Marabú, africké bubeníky, až k hlavní hvězdě večera Dona Carlose z Jamajky backovaného americkou kapelou Dub Vision Band.
Večer před začátkem koncertů zahájil Dj Ross the Boss, mj. moderující pořad na Rádiu Ethno, který hrál především v afrických rytmech. Po něm ale již nastoupil na pódium česko-jemenský projekt Al Yaman, vystupující poprvé v soundsystemové verzi. Tomáš Reindl, producent a multiinstrumentalista v jedné osobě, se zpěvačkou Ashwaq Abdulla Kulaib z Yemenu, navodili pohodovou atmosféru a přilákali velkou část lidí k pódiu. Na jejich vystoupení mě nejvíce zaujala jak kombinace orientálního stylu s prvky taneční hudby a dubu, tak i pohybově a hlasově nadaná zpěvačka. K tomu Tomáš Reindl doprovázel na různé nástroje, počínaje didgeridoo, kytara až po bubny a loutnu. Po vystoupení Al Yaman následovala pauza, během které se na pódiu Lucerna Music Baru připravila kubánská kapela Santy Y Su Marabú. Ta přenesla všechny účastníky do latinsko-amerických rytmů. Jejich velký žánrový záběr byl znát, slyšeli jsme latin groove, salsu, cha-cha[čača], reggaeton a mnoho dalších žánrů, z nichž mnohé jsem slyšel naposledy na tanečních :-). Po temperamentních kubáncích se na levé straně pod pódiem připravili afričtí bubeníci, kteří svým doslova hypnotickým bubnováním vyplnili dobu, kdy se na vystoupení připravovali Don Carlos s Dub Vision Band. Vystoupení bubeníků, během kterého se všichni natlačili k pódiu v očekávání Dona Carlose, bylo opravdu úžasné, rytmy a rychlost bubnování, které tito tři Afričani předváděli, byly neuvěřitelné, nepopsatelné.

V době, kdy bubeníci skončili, byla již kapela připravena, dokonce si chvíli počkala, když dali krátký přídavek. Poté již ale začaly Lucernou znít tóny reggae v podání Dub Vision Band. Ti zahájili koncert krátkým mixem mnoha riddimů, ve kterých dominovala především silná dechová sekce. Když Don Carlos nastoupil na pódium, dostalo se mu vřelého a hlasitého přivítání, a když začal zpívat první píseň Natty Dread Have Him Credential křik ještě zesílil. Jeho melodický, výše postavený hlas s roots reggae roztančil prakticky každého, dechová sekce navíc perfektně doplnila zvuk písní oproti starým originálům jako například u Fight Fight. V průběhu koncertu se projevila i dubová nátura backing kapely Dub Vision Band, například u písně Johnny Big Mouth, kdy se Don Carlos na část písně odmlčel, aby dubový zvuk vyniknul. Už v půlce koncertu všem poděkoval, že jsme jeho lidé, protože Jah vytvořil nás a stejně tak vytvořil jeho (Give thanks, yaman, Jah people you know. Your my people because you’re Jah people, Jah created you and he created I see, Jah created us all.) a obešel celý kruhový kraj pódia a podával ruce všem, kteří byli poblíž se slovy požehnání (bless). Poté znovu poděkoval a řekl, že i k těm, kterých se nedotknul, dosáhne duševně (All you I dont touch I still reach). Don Carlos ukázal jak moc chce být blízko svému publiku a jak silně věří v rastafari, předávání energie a vibrace. Všechnu tu energii a lásku co rozdával svým vystoupením dostával plnými doušky zpátky. Poté již uvedl další píseň z nejnovějšího alba Changes nazvanou Rude Boy. Následovala další píseň z nového alba, dedikovaná všem ženám – Favourite Cup. Po této opět vřele děkoval se slovy milujeme vás, ale vězte, že Jah vás miluje víc (We love you, but remember Jah love you more and that’s for sure). Dále jsme slyšeli například písně Holiday s dlouhým sólem na klávesy, nebo Young Girl když nás nechal, abychom si vybrali píseň. Samozřejmě nemohl vynechat písně od legendárních Black Uhuru – zahrál kombinaci General Penitentiary a Guess who’s coming to dinner. Poté se ale rozloučil a zmizel do backstage. I přez ohlušující řev nás nechal chvíli čekat, pak přišel Admirál Kolíbal a společným skandováním já řeknu Don, vy řeknete Carlos jsme si vysloužili přídavek. Po návratu na pódium uvedl a zazpíval svou verzi jamajské lidovky písně od The AbyssiansSatta Masagana. Koncert zakončil písní Just a Passing Glance. O afterparty se pak postaral senegalský Afronomad soundsystem s Burama Badjim.

4. narozeninová party Rádia Ethna se extrémě vydařila, všichni návštěvníci v jejím průběhu hudebně procestovali kus světa a slyšeli velkou plejádu žánrů s reggae a Donem Carlosem v čele. Takže nakonec snad jen, všechno nejlepší Rádiu Ethno !!!

Comment here