Zvlastnistyl.cz

Pramen kultury, zábavy a životního stylu

ČlánkyReporty

Report: 46. Mezinárodní Filmový Festival v Karlových Varech

První týden v červenci (1. – 9.) se v Karlových Varech konal Mezinárodní Filmový Festival (MFF). Na jeho návštěvníky, stejně jako v minulých letech čekalo velké množství filmů a bohatý doprovodný program takový, že pokud by jeden člověk chtěl stihnout vše, asi by celý týden nespal a ani tak vše nestihl. Nutno dodat že někteří návštěvníci k tomu měli blízko.

Festival byl tradičně zahájen slavnostním ohňostrojem, který byl odpalován ze šibeničního vrchu. V období festivalu se už tradičně centrem Karlových Varů nedalo normálně projít, jenom akreditovaných návštěvníků letos bylo 12 033 s nimi ale další neakreditovaní, kteří přijeli na pár dní na doprovodný program, nejčastěji na volné úterý a středu. Na MFF se stačilo promítnout celých 200 filmů. Z nichž každý patřil do určité kategorie, ve kterých se poté udělovaly ceny. Jako obvykle přijelo velké množství delegací k jednotlivým filmům a také několik hvězd velkého formátu. Tou největší byla letos Judi Dench, která získala křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii a mimo jiné také souhlasila s natočením festivalové znělky, která se bezpochyby objeví na příštím ročníku.

Všechny oceněné naleznete např. zde

Velkého ocenění se také dostalo divácké základně festivalu, která činí festival speciálním, protože se sem sjedou filmoví nadšenci z širokého okolí a dodávají festivalu tu správnou atmosféru, která na uzavřených filmových festivalech není. Pochvalu vyjádřili István Szabó (předseda mezinárodní poroty a oscarový filmař) i držitel ceny za herecký výkon David Morse.

Doprovodný program byl také velmi bohatý, kromě VIP rautů pouze pro zvané byly na každý den připravené akce prakticky v každém karlovarském klubu. 2.7. navíc proběhl ČEZ energy fest – open air festival v Poštovním dvoře, na kterém vystoupili například Kryštof, Monkey Business, MIG 21 nebo Olympic. K tomu všemu navíc klub existující pouze v době festivalu – aeroport nacházející se přes park od divadla v budově spořitelny.

Aeroport měl také program na každý den festivalu, většinou se jednalo o vystoupení DJs, ale do programu se vloudila také jedna kapela, kterou pozvala Amnesty International. Mě osobně se z řad DJs a soundsystémů nejvíce líbily: pondělní vystoupení Royal Hifi se kterými tentokrát vystupoval mě neznámý slovenský MC, zahájení festivalu v režii Philipa TBC, Ghonzalese a Shabby a den před koncem festivalu příjemný dubový večer, kde zahráli Petr Míkovec, Jakub Johánek, Babylon Rocker a Ross De Boss. Žánrově byl program dobře rozdělen, objevily se např. Drum’n’Bass, reggae, dub, latino, různá elektronická hudba.

Největší akci, kterou letošní aeroport zažil, byl bezpochyby koncert kapely United Flavour, složená z hudebníků různých národností. V Čechách je kapela dobře známá a oblíbená, dokázala se již prosadit už i v zahraničí, v tomto snažení jim MFF bezpochyby pomohl, protože takto národnostně různorodé publikum v Čechách moc často není. Koncert byl podporován společností Amnesty International, bojující za práva lidí vězněných v zahraničí. Po prezentaci AI již začal očekávaný koncert. Po trochu rozpačitém začátku UF rozhýbali celý aeroport, jehož základy se musely pěkně otřásat, protože poprvé a naposled za festival byla kapacita klubu naplněna. Koncert pojala kapela velmi profesionálně, zahrála vyvážený mix osvědčených písniček z jejich prvního alba Unity a písniček z aktuálního alba Attitude, ke kterému nedávno dokončili turné. Díky tomu si mohli diváci, kteří kapelu neznali, poslechnout průřez toho nejlepšího co kapela může nabídnout. Na konci po bouřlivém poděkování od publika přidali ještě písničku On the side věnovanou Amnesty International.

Celkově se letošní Mezinárodní Filmový Festival vydařil, ocenění filmoví tvůrci si odvezli ceny, diváci zase zážitky z filmů a doprovodných akcí. Nyní je před organizátory velký úkol uvést Karlovy Vary do původního stavu, což jim zabere minimálně dva dni a město se poté vrátí zpět do svojí turistické rutiny. My ostatní se můžeme akorát těšit na příští, 47. ročník, který doufám bude minimálně stejně vydařený jako ten letošní.

Comment here