ČlánkyHudbaReportyZprávy

Report: 10. výročí portálu jahmusic.net

V úterý 22.11.2011 proběhla v Lucerna Music Baru oslava narozenin jednoho z nejvíce navštěvovaných portálu věnujícího se dění okolo žánrů reggae, dancehall, soul, hip-hop a world music. Jeho zakladatel Admirál Kolíbal si na svou oslavu připravil opravdu velkolepý program. Na tento večer přijelo zahrát více jak 20 vystupujících, vystoupila velká část toho nejlepšího z domácí scény i několik zvučných jmen ze zahraničí.

Klub se otvíral již v 20:00 a hlavní program měl začátek nastavený na 21. hodinu. Mezitím hrál za Djskými pulty Herbyboy z Jahmusic Lightaz. Prostory klubu se postupně zaplňovaly, a ačkoli vyprodáno nebylo, podpořit dorazilo poměrně hodně lidí. V průběhu koncertu se s blížícím se časem vystoupení Ziggiho Recarda se prostor před pódiem ještě zahustil, především ale lidmi co doposud seděli.

Hudební program byl opravdu naplněný k prasknutí(pokud jsem na některého zapomněl, tak se omlouvám) a někteří interpreti zahráli jen jednu píseň, většina ale dostala prostor na průměrně tři písně. O zahájení se nemohl postarat nikdo jiný než sám nejvýraznější zástupce oslavence, Admirál Kolíbal. Po přivítání ale k mému překvapení zůstal u mikrofonu a s Herbyboyem v zádech zazpíval dvě písně, které vyzněly velmi dobře. Poté již předal mikrofon Cocomanovi který si dal jednu píseň a ujal se uvedení dalších dvou intepretů, Messenjaha, který zahrál svojí hymnu Ganja je lék a Mr. Rolla, ten zase svou píseň věnovanou něžnému pohlaví – Lízátka. Další byl na řadě Afa Rastafa, kterého už jsme také měli možnost několikrát v LMB slyšet. O backing a uvádění se u pultu staral Damalistik, objevil se také francouzský Skandalyze. Vystoupili také Sista Tea a Ajar.  Nálož domácí scény pokračovala vystoupením Zagamuffina aka MC. ZagaEmergency JBC OneLove station s trochu poupravenými peckami, jako například Milit. Plynulý přechod z domácí na evropskou scénu zařídila Sista Carmen, která je ze Španělska ale žije v Čechách. Ta zahájila svoje vystoupení písní z nového alba United Flavour – Ganja, která ve verzi zpívané převážně bez hudby vyzněla minimálně stejně dobře jako na albu s hostujícím zpěvákem z Caňaman. Dále zazpívala Shake it a ze staršího soudku My Way. Po Carmen již Damalistik vyhlásil prvního zahraničního hosta a připravil pro něj to správné přivítání, celá Lucerna skandovala spolu s Damalistikem „I say Deadly you say Hunta“. Deadly Hunta naběhl na pódium a zahájil skvělou cover verzí písně Sweet Dreams bez hudby s ganja motivem, když nakonec zazpíval:

Sweet dreams are made of these

Who am I to disagree?

Travel the world and the seven seas.

Everybody’s smoking weeeeeed.

Každý pak věděl jak sloku dokončit. Poté již rozjel svůj rychlý Deadly Hunta style. Zahrál písně Rize up, pomalejší Pretty Like Roses a ve stejném stylu pokračoval hitem It’s a Phenomenon na oblíbeném riddimu Protection Riddim z produkce Roots Survival Records Dje Damalistika. Další písní zase zrychlil a zahrál Many Men. Při písni Cry rozezpíval celou Lucernu. Svůj hlas s kadencí samopalu předvedl ještě v hitu Talk Out Loud. Bez hudby zazpíval I Met a Girl, u které vynikl jeho nezaměnitelný hlas v lyričtější poloze. Dále zazněl  Hey Hose a jako poslední zazněla i jungle hitovka Smoke Dog. Poté se již slova ujal Damalistik a uvedl premiéru videoklipu nové pecky z dílny Roots Survival Records, World Citizen od Konshense, který mimochodem již připravuje nové album. Videoklip měl velký úspěch a v několika týdnech bude zveřejněn na serveru youtube.

Po videoklipu přišel na pódium Admirál Kolíbal s poděkováním všem, kteří se aktivně věnují rozvoji reggae scény v Čechách, stejně jako všem kteří podporují a chodí na akce. Pak již nezbývalo nic menšího, než uvést na pódiu holandskou star reggae music Ziggiho Recarda a Herbalize sound systemu, který se staral o backing. Ziggi koncert zahájil peckou pro všechny ganja smokery – Joker Smoker. Hned při prvním rewindu v první písni se mu dostalo bouřlivého přivítání. Navázal novější písní Baddest a Lucerna byla ve varu. Zvolnění přišlo s písní Gonna Leave You na oblíbeném Sugar riddimu, na který nazpíval také svůj dosud asi největší hit, ten přišel ale až o něco později. Na řadu přišel zkrácený Pretender na známém Police in Helicopter riddimu. Při lyrické Mary Lucerna zpívala s ním, ale bouře, kterou způsobil poté, když se ozvaly první tóny Come Around riddimu, byla ohlušující. Holandská hymna pro všechny ganja smokery Blaze It měla očekávaný úspěch a Lucerna si znovu zazpívala. Dále zazněly hity Get Out a nakonec i nejslavnější Need To Tell You This, kterou s ním samozřejmě všichni zpívali také. Tím skončilo vystoupení Ziggiho a plynule s krásným přirovnáním Prahy k Amsterdamu pokračoval Herbalize sound system dubplate session počínaje Legalize It od Petera Toshe.

Po deseti minutách toho nejlepšího z dubplatů opět dorazil na pódium Admirál Kolíbal a uvedl posledního interpreta této velkolepé oslavy s tím, že máme zapomenout na poslední metra a noční tramvaje, protože na pódium dorazí Jahdan Blackamore z USA. I přesto už dost lidí LMB opustilo, přece jen takovýto koncert ve všední den si každý nemůže dovolit absovovat celý až do brzkých ranních hodin. Jahdan Blackamore se svým místy až čistě zvonivým hlasem a pomalejšími songy žačal na hranici hip-hopu a reggae, zpočátku příliš neuchvátil, ale pak už zážitek šel jen nahoru, slyšeli jsme Unification, All Comes Back To One. Jahdan vzešel z hiphopu a na jeho písních je to znát, jedná se ale o příjemnou fůzi těchno příbuzných stylů a naživo předvedl, jak mu to funguje. O zakončení se u pultů postaral Dj Kaya ze Swamp Safari Soundsystem.

Celá akce se mimořádně vydařila, my děkujeme a přejeme portálu jahmusic.net a Admirálu Kolíbalovi všechno nejlepší a hodně sil a především fanoušků, ať se dočkáme další desítky. Také bych chtěl především za sebe, ale doufám, že i za mnoho dalších, poděkovat za tu nezdolnou snahu, pravidelné akce a za všechny ty skvělé interprety, které jsme díky vám mohli slyšet. Děkuji and keep spreading the message !!!

Comment here