DomácíHudbaKulturaNewsZajímavostiZprávy

Operní diva Vanda Šípová v opeře Don Hrabal u příležitosti nedožitých 105. narozenin spisovatele

Operu Don Hrabal znovu uvádí Nová scéna Národního divadla u příležitosti Hrabalových nedožitých 105. narozenin přesně v den jeho narození ve čtvrtek 28. března ve 20 hodin. V roli jedné z múz se představí operní diva Vanda Šípová, divákům známá z úspěšné a oceňované hlavní roli Helgy v opeře Ivana Achera Sternenhoch nebo pokojské Yvonne v Jonny vyhrává. Operu Don Hrabal v režii Lindy Keprtové a v hudebním nastudování Jana Chaloupeckého zde bude možné vidět dále také 12. dubna.

Vanda Šípová v poslední době excelovala ve Sternenhochovi a aktuálně získala ocenění v Cenách divadelní kritiky. Bodovala zde na čtvrtém místě jako herečka roku, což je pro operní zpěvačku mezi činoherci výjimka. Její výkon byl odborníky na českou operu uveden mezi třemi nejlepším hlavními ženskými rolemi roku a opera Sternenhoch byla vyhlášena Divadelními novinami jako inscenace roku 2018 a aktuálně sklidila ocenění v Cenách divadelní kritiky v kategorii hudba roku. Uznání získali v tisku za účinkování v tomto titulu vedle Vandy Šípové také zpěváci a herci Sergej Kostov a Tereza Marečková. Opera Don Hrabal, kde se majitelka koloraturního sopránu představí v roli spisovatelovy múzy, zpodobňuje poslední léta slavného českého spisovatele. Hrabala představuje jako umělce, starého muže, osamělého mohykána, pábitele, velkého vypravěče i vtipného glosátora. Prostřednictvím tří zásadních žen svého života zároveň Hrabal v podání Romana Janála odhaluje své niterné stránky a diváka jimi volně provází, to vše na pozadí dějin druhé poloviny dvacátého století. Nechybí zde ani sbor milovaných koček a hejno holubů, kteří byli svědky Hrabalových posledních chvil při pádu z okna Nemocnice Na Bulovce. Operu složil současný český skladatel Miloš Orson Štědroň.

Vanda Šípová vystupovala v poslední době kromě klasických operních rolí, jako jsou například žínka v Rusalce, Královna noci v Kouzelné flétně či Gilda v Rigolettovi v Divadle F.X. Šaldy v Liberci, i v úspěšném divadelním představení Den Opričnika po boku Karla Dobrého v pražském Studiu Hrdinů nebo zpívala roli smrti vedle Vladimíra Javorského v představení Vévodkyně a kuchařka v Národním divadle v Brně. Zazpívala i v rámci slavnostních ceremoniálů na MFF Karlovy Vary v roce 2017 a diváci ji mohou znát i z Bernsteinovy Mše v hlavní roli s Vojtěchem Dykem.

Něco málo o Vandě Šípové
Operní pěvkyně (koloraturní soprán) Vanda Šípová vystupuje aktuálně v Národním divadle v Praze v opeře Sternenhoch v roli Helgy a nově v opeře Jonny vyhrává v roli pokojské Yvonne. Účinkuje také v divadlech J. K. Tyla v Plzni, F. X. Šaldy v Liberci či v Národním divadle v Brně. Její repertoár zahrnuje například role: Královna noci (Kouzelná flétna), Gilda (Rigoletto), Ofelie (Hamlet), Musetta (La Bohéme), Glauce (Medea) a další. Ráda se zúčastňuje moderních projektů, ve kterých se prolínají různé divadelní žánry (slavnostní ceremoniály zahájení a zakončení MFF Karlovy Vary 2017 či Bernsteinova Mše). Účinkovala i v několika činoherních představeních – ve Studiu Hrdinů Praha po boku Karla Dobrého ve hře Den Opričnika nebo v Národním divadle v Brně vedle Vladimíra Javorského v představení Vévodkyně a kuchařka. Hraje i jednu z hlavních rolí v muzikálu Fantom opery. Úspěšně se zúčastnila i mezinárodních soutěží (Vissi d’arte – II. místo, I. cena Mezinárodní soutěže Montreal, cena Slovenského Národního divadla – Mezinárodní soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech a další). Věnuje se také koncertní činnosti. Vanda Šípová zpívá od dětství, kdy vyhrála konkurs do souboru Bambini di Praga a roky navštěvovala Lidovou školu umění. Po studiu střední pedagogické školy absolvovala Pražskou konzervatoř, kde byl jejím hlasovým pedagogem národní umělec Václav Zítek. Nyní navštěvuje lekce u ruského barytonisty Vladimira Chernova a její současnou hlasovou poradkyní je česko-bulharská operní pěvkyně Christina Vasileva. Mezi její zájmy patří běh a vaření.

ZDROJ: TZ 4PRESS

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Related Images:

Comment here