DomácíHudbaKulturaNewsZprávy

Na Trutnoff přijede Jiří Suchý! Jako host vystoupí královna festivalu Eva Pilarová

Na legendární Trutnoff Open Air Festival – Český Woodstock, který letos proběhne od 14. do 17. srpna a bude věnován obětem u Sand Creeku a ideálům 17. listopadu, přijede speciální návštěva – legendární zpěvák a divadelník několika generací Jiří Suchý! A nepřijede sám. Přiveze si celý orchestr z divadla Semafor a navíc jako host v rámci jeho pásma vystoupí královna festivalu, Eva Pilarová, která v populárním divadle v šedesátých letech společně s Waldemarem Matuškou a Karlem Štědrým působila. S Jiřím Suchým, zakladatelem divadla Semafor, se pořadatelé domlouvali již několik let. Slovo dalo slovu však až nyní.

Semaforská legenda se přežene přes podhorské stepi
„Je to malý zázrak. Pan Jiří Suchý se po asi osmiletém domlouvání nechal letos konečně přesvědčit a na festival přijede. Potkávali jsme se při různých příležitostech, skoro pravidelně i při náčelníkových oslavách, dalo by se říci ideální půda pro domluvu. Popovídali jsme si, ale přesto to nikdy nedopadlo. Jednou tomu zabránila rekonstrukce topení, jindy Amerika či divadelní stávka. Když mi letos zatelefonoval své rozhodnutí, okomentoval jej slovy, že kdybychom to už po těch letech konečně neuskutečnili, byla by to ostuda. V tu chvíli jsem projížděl zklidněnou zvlněnou vysočinskou krajinou a znělo mi to jak symfonie tisiců klarinetů,“ uvádí v narážce na český muzikál z roku 1964, na kterém se Jiří Suchý podílel, Martin Věchet, který festival před třiceti lety založil.

jiri_suchy

Hostem Jiřího Suchého bude královna Eva Pilarová
Mimořádné není jen samotné vystoupení Jiřího Suchého, ale i to, že jako host pozvání přijala Eva Pilarová, která byla v divadle Semafor v šedesátých letech společně s Waldemarem Matuškou a Karlem Štědrým jednou z hvězd. Zazpívají s Jiřím Suchým své písně, ale i společné duety. „Půjde o velkou raritu. Navíc Jiří Suchý s naší královnou pro festival speciálně znovu nazkouší duety, které spolu kdysi zpívali, a oživí je. Bude to mimořádné vystoupení. Zazní známé písně ze slavné éry divadla Semafor i evergreeny, které zlidověly a poznamenaly nejednu generaci,“ doplňuje Martin Věchet.

Festivalová stálice a královna Eva Pilarová

Na Trutnoff Open Air Festivalu Eva Pilarová poprvé vystoupila v roce 2006, a ačkoliv se vystoupení zpočátku velmi obávala a zdráhala se přijmout pozvání, sklidila bouřlivý ohlas. Od doby, kdy byla v roce 2009 při své druhé návštěvě slavnostně dekorována za jeho královnu, se na trutnovský Woodstock často vrací. Jednou dokonce přijela v roli kuchařky, když vařila ve stanu, aby nasytila své „poddané“, kteří si ji nakonec vyžádali i na krátké vystoupení na hlavním pódiu. Před dvěma lety na stejném pódiu zase podpořila společně s Johnem Calem, herci Jiřím Lábusem a Tomášem Hanákem, pořadatelem Martinem Věchetem a undergroundovým hudebníkem Vráťou Brabencem uvězněné ruské členky kapely Pussy Riot, když společně rozvinuli transparent žádající jejich propuštění.

„Když jsme Evě Pilarové zatelefonovali, jestli by přijala pozvání jako host Jiřího Suchého, nedovolali jsme se. Když nám vzápětí naše královna volala zpět, s tím, že si všimla ztraceného hovoru od Martina, řekla, že ji vyschlo v krku, ale byla potěšena pozváním na festival. Zároveň se ji prý ulevilo, protože tentokrát bude „jen“ jako „královský“ host a nebude to jen na ní,“ říká dcera zakladatele Trutnoff Open Air Festivalu a současná pořadatelka Marta Věchetová.

Jiří Suchý a Semafor
V roce 1958 založil Jiří Suchý společně s Ivanem Vyskočilem Divadlo Na zábradlí, kde se uskutečnila premiéra hry Kdyby tisíc klarinetů, ze které v roce 1964 vznikl legendární filmový muzikál. V roce 1959 zakládá společně s Jiřím Šlitrem a F. Havlíkem divadlo Semafor a stává se jeho ředitelem. Po okupačním roce 1968 vzniká nejznámější hra Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Jonáš a doktor Matrace (1969). V prosinci však Jiří Šlitr nečekaně zemřel a Jiří Suchy chtěl s divadlem skončit. Vzniká nová etapa divadla Semafor. Po podpisu 2000 slov, který Jiří Suchý odmítl odvolat, přichází vlna zákazů vystupování v rozhlasu i televizi. Omezeně vycházejí jeho desky a připravované knihy jsou staženy. S příchodem normalizace končí Jiří Suchý i jako ředitel divadla. V roce 1977 jako jeden z mála umělců odmítá podepsat Antichartu. Mimo divadlo Semafor Jiří Suchý vystupuje při oslavě padesáti let Vest pocket revue V+W s Janem Werichem v Lucerně. Při třicátých narozeninách divadla Semafor v roce 1989 se veřejně Jiří Suchý setkává s Václavem Havlem.

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here