ČlánkyDomácíHudbaKulturaNewsZprávy

MOS DEF JE VÍC NEŽ RAPPER

Do Prahy se chystá Yasiin Bey, spíše známý jako Mos Def. Jeden z nejuznávanějších rapperů historie. Jeden z mála „uvědomělých“ rapperů současnosti. A jeden z ještě menšího mála krotitelů mikrofonu, co opravdu uspěli i jako herci.

Yasiin, Yasiin… Koho mi jen to jméno připomíná… No, lepší to asi bude opravdu s jeho původním uměleckým pseudonymem. Jako Mos Def se totiž Dante Smith prohání po prknech, co znamenají pódium už od roku 1996 a sklízí samé úspěchy. V dřevních dobách druhé poloviny devadesátých let, kdy byl undergroundový rap na svém vrcholu, Mos Def vydával na jeho vlajkové lodi – labelu Rawkus Records a byl jeho asi nejvýraznější postavou. V době, kdy RNB bylo sprosté slovo a „zpěv“ ta nejtvrdší nadávka. I v té době si Mos Def dovolil, co nikdo jiný. Své rapy prokládal procítěným zpěvem. A nejen, že mu to „prošlo“, lid hiphopový toho kluka se srdcem na dlani miloval.

„A pak zkusil mladý rapper štěstí i jako herec“. Kdybyste chtěli mustr pro biografie rapperů bez fantazie, tuhle řádku si uložte, bude se vám hodit. Mighty Mos ale není jen tak „nějaký další obyčejný rapper“, kterého miluje Dave Chapelle. Yasiin Bey je speciální ve všem, na co sáhne. K hraní se totiž nedostal jako zavedená hvězda rapového světa, co hraje někoho ze svaté trojice – rozuměj „sám sebe“, „fiktivního rappera“ nebo „krále drogového podsvětí“. Začal, když mu bylo 14 let rolí ve filmu God Bless The Child. Hrál v různých sitcomech, bratříčkoval se na stříbrném plátně s Billem Cosbym, a to všechno ještě předtím, než se jaksi rozumělo samo sebou, že umí taky trošku rýmovat. No, a když úspěchy hudební dodaly jeho jménu lesku a patřičného zvuku, nabralo to teprve zajímavý herecký spád. Role ve filmech jako Stopařův průvodce po Galaxii, Loupež po italsku, Prosím přetočte, Cadillac Records, The Woodsman, Něco, co stvořil Bůh, 16 Blocks po boku Bruce Willise nebo role v i u nás populárním seriálu Dexter, nominace na ceny Emmy a Zlatý Glóbus, na římse krbu ceny Image Award a Black Reel Award… Zkrátka a dobře, Yasiin Bey není hrající rapper, ani rapující herec. Je rapper a herec. Ani jedno nedělá, protože má jméno z toho druhého. Obojí dělá, protože dostal naděleno neuvěřitelného talentu a protože taková je jeho bytostná umělecká potřeba sebevyjádření.

Třetím oborem, ve kterém se Yasiin Bey aka Mos Def zcela zásadně liší od konkurence, je jeho společenská uvědomělost a angažovanost. Co to přesně znamená a co si pod lehce naškrobeným a zkostnatělým termínem představit? Třeba že ve světě, kde se zdá, že jediné, na čem záleží je „business“ se motáte i do věcí, které by vůbec nemusely být „váš business“ a šťouráte do věcí, co jakýkoliv „váš business“ kazí. Pořídíte si knihkupectví v Brooklynu. Ne na imidž a už vůbec ne jako podnikatelský plán. Ale protože vám to přijde důležité. Otevřeně mluvíte o rasismu, co tak nepříjemně trčel z celého řešení humanitární pomoci po Hurikánu Katrina. Že když se objeví reportáže o nuceném krmení vězňů v Guantanamo Bay. Krmení vězňů, obviněných z terorismu, proti nimž neexistují žádné důkazy a při ctění presumpce neviny tedy naprosto nevinných lidí, jimž hladovka zůstala jako jediný způsob protestu proti svému neoprávněnému věznění. Tak se Mos Def nabídne, že tuto proceduru podstoupí dobrovolně, aby měl svět možnost vidět, jak se v jedenadvacátém století zachází s lidmi v tom našem „civilizovaném světě“… Sugestivní video organizace na ochranu lidských práv Reprieve, jenž publikoval britský Guardian a záhy obletělo svět, je jen pro silné nátury. Tu v sobě našlo více jak 5 milionů lidí.

Trvalo 17 let, než se ikona jménem Yasiin Bey aka Mos Def podívala do Prahy. Ve čtvrtek 24. 10. se předvede se svým koncertem v klubu Lucerna Music Bar na akci Mighty BOOMBOX. Je možné, že druhá příležitost „vidět ho naživo“ už nebude. Což by u člověka a umělce s jeho charisma, byla škoda.

Vstupenky v předprodeji pořídíte nejlevněji bez poplatku na pokladně Lucerna Music Baru za 650 Kč. Dále pohodlně přímo na webu Lucerna Music Baru a v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketportal, Eventim a Ticketstream navýšené o poplatek prodejce.

ZDROJ: TZ Lucerna Music Bar

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here