ČlánkyReporty

Report: Major Lazer soundsystem

PRAHA – 14.5. vystoupil v Lucerna Music Baru (LMB) dnes již světoznámý soundsystem Major Lazer, který se žánrově hlásí především k reggae, dancehallu a soce. V jejich setech je však často slyšet i dubstep nebo méně častý drum’n’bass. Nízkou návštěvností v tomto případě klub rozhodně netrpěl, již po vchodu byla velká fronta na šatnu a klub byl v půl desáté prakticky plný. Mezitím za gramofony stál DJ Tuco, jeho warmupový set byl pěkným průřezem žánrů, které jsme již za chvíli měli slyšet od Major Lazer.

Avizovaný začátek byl ve 22:00 ale jak tomu tak bývá, nabralo se menší zpoždění a tak se začalo zhruba o dvacet minut později. Na pódiu již měli připravenou vlastní stěnu z reproduktorů, za kterými byl DJský pult. Kompaktní stěna měla ale ještě další účel, krom reprodukce zvuku ji totiž jednotliví účinkující využívali jako piedestal, ze kterého celou show řídili. I přesto, že Major Lazer jsou soundsystém, do osobního auta by se nevešli. Do výčtu bychom mohli zařadit dva DJe, dva MCs, minimálně tři tanečnice. Společně vytvořili opravdu energickou show, která je připravena speciálně pro tour k desce FREE THE UNIVERSE.

Když ale konečně nastoupili na pódium, rozpoutali v LMB hotové peklo, první část se nesla v hodně elektronickém duchu a díky jejich oblíbenosti a výborné práci s publikem se při častém skákání LMB otřásal v základech. V přední části klubu by člověk jen těžko hledal někoho kdo neskáče. Atmosféra byla úžasná, tolik energie a nadšení se často nevidí, sexy tanečnice svou práci odvedly na výbornou, jejich vystoupení si z první ruky užil i náhodně vybraný fanoušek přímo na pódiu. Také mocný řev a pískot po každé části přispíval k celkové atmosféře a musel dát konstrukci klubu zabrat.  Součástí jejich show bylo také putování po masivu v zorbingové kouli, příchod velkého Majora Lazera (nadživotní kostým jejich maskota) a spousta konfet. Z vlastní tvorby toho však příliš mnoho nezaznělo – méně než polovina vystoupení. Slyšeli jsme napříkad Hold The Line, Can’t Stop, Bruk Out, Pod De Floor, In 4 The Kill Pon De Skream nebo Hold Yuh. To prokládali různými dubstep, dub , d’n’b tracky, kde jako jeden za všechny uvedu Skrillexovu kooperaci s Damianem Marleym – Make It Bun Them. Jak jsem již psal, druhá část byla o trochu klidnější, hráli více reggae a dancehallu, což víceméně pokračovalo až do konce, po druhém vykřičeném přídavku opustili pódium nadobro. Po skončení koncertu si za gramofony stoupl DJ Babylon Rocker a rozjel afterparty.

Velký žánrový přesah, který Major Lazer mají, mohl být pro někoho mírným zklamáním, avšak tyto přesahy rozšiřují základnu fanoušků a jsou také základem jejich show. Proto i přes občasnou „diskotéku“ bych koncert jako celek hodnotil velice pozitivně. Málokdy se vidí tak perfektní práce s publikem a Major Lazer umí diváka zkrátka zaujmout a úplně pohltit. Já si koncert rozhodně moc užil a jsem rád, že jsem měl možnost je slyšet naživo, byla to opravdu divočina.

Comment here