DomácíFilmKulturaNewsZprávy

Filmová společnost Negativ završí na karlovarském festivalu svou nejúspěšnější mezinárodní festivalovou sezónu

Producentská společnost Negativ, největší český producent celovečerních filmů distribuovaných do kin v České republice, završuje nejúspěšnější festivalový rok za dobu své existence. Tím potvrzuje uměleckou kvalitu svých filmů a jejich obchodovatelnost ve světovém měřítku. Filmy Negativu byly za uplynulý rok uvedeny na všech prestižních mezinárodních festivalech s výjimkou Berlína. Minulý rok v září začal Negativ svou cestu na nejstarším filmovém festivalu v Benátkách, kde byl uveden Alois Nebel a dál bodoval uvedením filmů v soutěžních i nesoutěžních sekcích v programu festivalů v Cannes, Torontu, Sundance, Annecy, Hot Docs nebo TIFF Kids. V Karlových Varech pak bude soutěžit nejnovější celovečerní snímek Negativu Polski film a v sekci dokumentů Soukromý vesmír.

Ve společnosti Negativ působí v současné době pět producentů, vedle Pavla Strnada a Petra Oukropce je to Kateřina Černá, Milan Kuchynka a Marta Dudáková. Od svého vzniku v roce 1995 uvedl na plátna českých kin 18 celovečerních hraných filmů a 12 dokumentů. Řada těchto filmů byla distribuována i v zahraničí, například film Štěstí režiséra Bohdana Slámy, jež zakoupili distributoři do více než 25 teritorií celého světa. Poslední Slámův film byl jako vůbec první český film uvedený v soutěži amerického Sundance Film Festivalu založeného Robertem Redfordem. „Pro zahraniční distribuci má účast na mezinárodních festivalech zásadní význam. Kvalitní film je jen základem úspěchu – pro jeho prosazení na mezinárodním trhu je třeba získat zkušeného sales agenta a upoutat pozornost distributorů. Za tím stojí mnoho let práce a mezinárodních kontaktů,“ uvedl producent Pavel Strnad z Negativu.

ID:5220Petr Oukropec, jenž má producentsky na svém kontě například Gedeonův Návrat idiota, debutoval v letošním roce jako režisér dětského filmu Modrý tygr, jenž měl světovou premiéru v programu prestižního dětského festivalu TIFF Kids v Torontu. Na mezinárodním festivalu dětských filmů v norském Kristiansandu získal Modrý tygr Cenu diváků pro nejlepší film v hlavním programu. „Nikdy nám nebyl lhostejný divácký ohlas našich filmů. Snažíme se o projekty, které nekončí pouze na výběrových festivalech, ale mají i silný distribuční potenciál. Občas se podaří v tomto směru i zázrak a například nejnavštěvovanějšími českými dokumenty asi na dlouhou dobu zůstanou filmy Občan Havel a Katka,“ říká Petr Oukropec.

Producenti z Negativu se kromě hraných filmů v posledních letech věnují i výrobě dokumentárních a animovaných filmů. Mezinárodní úspěchy slaví s časosběrnými filmy Heleny Třeštíkové, jež za svůj dokument René získala v roce 2008 evropského Oscara, cenu Evropské filmové akademie. Nový film Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír měl světovou premiéru na nejvýznamnějším festivalu dokumentárních filmů v Severní Americe Hot Docs. Animovaný film Michaely Pavlátové Tramvaj byl uveden letos v Cannes a na začátku června vyhrál hlavní cenu na největším festivalu animovaného filmu ve francouzském Annecy, kde získal i cenu Mezinárodní federace filmových kritiků.

Většina filmů Negativu vzniká v mezinárodní koprodukci, nejčastěji s partnery z Německa, Francie, Slovenska či Polska. Dlouholetým tuzemskými partnery Negativu jsou Česká televize a Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie. „Bez jejich podpory bychom nebyli schopni produkovat umělecké filmy. Český trh je příliš malý na to, aby z něj bylo možné zafinancovat takovéto projekty, což platí dvojnásob například pro debuty. Také oba naše letošní soutěžní filmy vznikly v koprodukci s Českou televizí a byly podpořeny Státním fondem kinematografie,“ vysvětluje Pavel Strnad.

Do soutěžního programu nadcházející ročníku festivalu v Karlových Varech přináší Negativ česko-polský snímek Marka Najbrta Polski film a Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové. Negativ už má z karlovarského festivalu ve své kolekci několik cen – přesně před deseti lety získal Křišťálový glóbus pro nejlepší film Zelenkův Rok ďábla a v roce 2008 si Martha Issová a Jiří Mádl odnesli herecké Křišťálové glóby za svoje role ve filmu Děti noci režisérky Michaely Pavlátové.

V současné době Negativ dokončuje koprodukční film Zázrak režiséra Juraje Lehotského a připravuje natáčení celovečerního filmu Fair play režisérky Andrey Sedláčkové.

Všechny níže uvedené filmy doporučuje redakce Zvlastnistyl.cz navštívit.
Termíny projekcí filmů společnosti Negativ na 47. ročníku MFF Karlovy Vary

Polski film (Hlavní soutěž)
4.7.2012 20:00 Velký Sál
5.7.2012 10:30 Pupp

Soukromý vesmír (Soutěž dokumentárních filmů)
5.7.2012 18:30 Kino Čas
6.7.2012 10:00 Kino B
7.7.2012 21:30 Kino B

Čtyři slunce (České filmy 2011-2012)
30.6.2012 17:00 Divadlo
4.7.2012 13:30 Lázně III
7.7.2012 13:30 Richmond

Modrý tygr (České filmy 2011-2012)
30.6.2012 13:30 Lázně III
3.7.2012 13:30 Richmond
6.7.2012 16:30 Richmond

Alois Nebel + Tramvaj (České filmy 2011-2012)
29.6.2012 18:30 Malý Sál
5.7.2012 15:30 Malý Sál

ZDROJ: TZ 4press.cz a www.negativ.cz

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here