HudbaKulturaNewsZahraničníZprávy

EXIT přilákal do areálu Petrovaradínské pevnosti na 200 000 fanoušků z celého světa uzavřel jeden z největších ročníků své historie

Po čtyřech dnech a především nocích skončil EXIT festival, jehož branami prošlo od 7. do 10. července více než 200 000 návštěvníků. Úžasné koncerty, působivé DJ sety a nevídaná energie, která vyzařovala jak z publika, tak z headlinerů, kterými byli skvělí Nick Cave & The Bad Seeds a Calvin Harris. Ty doplnili další vystupující jako Iggy Azalea, Sepultura či Boris Brejcha a jen potvrdili, že druhý červencový víkend přinesl jeden z nejpůsobivějších ročníků v historii Exit Festivalu.

Energií nabitá Main Stage přinášela návštěvníkům celou paletu emocí, od ódy na lásku a tragédii, kterou přednesl jedinečný Nick Cave se svou kapelou The Bad Seeds, přes tepající a hity protkanou podívanou dnes nejžádanějšího producenta a DJ Calvina Harrise, ohnivou hip-hopovou divu Iggy Azalea, hitmakery Afrojacka, Jax Jonese, Aloka, Joel Corryho až po nejdivočejší kytarovou nálož brazilské senzace Sepultura, finských Blind Channel nebo alternativní běloruské kapely Molchat Doma. Čtvrtý večer EXIT festivalu přinesl další historický moment – Ana Đurić Konstrakta jako první domácí srbská headlinerka v historii festivalu vystoupila na Main stage. „Je to kosmická náhoda, že jsme vůbec prvním místním headlinerem, ale hvězdy nám přály,“ řekla Konstrakta tisícům fanoušků.

Chrám nejlepší elektronické hudby, mts Dance Arena, shromáždil na jednom pódiu největší žánrová jména současnosti. Mezi nimi byli např. Boris Brejcha, Stephan Bodzin, Adam Beyer, ARTBAT, Honey Dijon, Maceo Plex, Blond:Ish, Anfisa Letyago, Reinier Zonneveld, Monolink, Satori, Denis Sulta či Mathame, kteří sdíleli energii a rytmus s tradičně největším publikem festivalu až do ranních hodin. Visa Fusion Stage přinesla, jak už název napovídá, fúzi žánrů, nové i staré generace, domácích i regionálních interpretů jako kapely Paraf, Joker Out, Brkovi, Artan Lili či Orthodox Celts, a silných mezinárodních jmen včetně punkové legendy Markyho Ramone nebo nizozemského elektronické tria Noisia.

Pódium No Sleep Novi Sad noc co noc představovalo elektronickou hudbu pod kuratelou kultovních světových klubů a kolektivů – berlínský klub Watergate zastupovali Adana Twins a Stephan Jolk, Fabrik klub z Madridu zase Airod nebo Indira Paganotto, pařížský Possession kolektiv pak představil techno DJs Daxe J, Hectora Oakse, Parfait a řadu dalších.

Na letošním Exitu se představili dva speciální showcase koncerty. První z nich, Back To The Future na Main Stage, přinesl konfrontaci vycházejících rapových hvězd a legend hip-hopu z Balkánského poloostrova. Druhá přehlídka s názvem World Music Balkan pak na pódiu Pachamama představila propojení tradiční hudby Balkánu s populárními hudebními žánry. Právě Pachamama stage a world music se na festivalu objevila vůbec poprvé a nabídla návštěvníkům jedinečnou lokaci s přímým výhledem na Nový sad a pevnost obklopující řeku Dunaj.

Comment here