ČlánkyPC/GameSoftwareZajímavostiZprávy

„Slepec hovno vidí“

„Slepec hovno vidí“ tak se jmenuje zcela nový videoklip autorů Vojtěcha Kotka, Jiřího Mádla a společnosti BRAILCOM na podporu projektu Centrum podpory pro zrakově postižené žáky. Videoklip si odbude svoji premiéru u příležitosti Mezinárodního dne dětí na internetu, kde ho počínaje letošním 1. červnem je možné vidět na kanálu YouTube. Videoklip režíroval osobně Vojtěch Kotek, hlavní roli nevidomého chlapce si v něm zahrál Jiří Mádl. Videoklip chce vtipnou formou seznámit teenagery se speciálními počítačovými pomůckami pro zrakově postižené. Počítače se díky těmto pomůckám stanou doslova úžasným nástrojem – nevidomý či slabozraký pak na nich může číst a psát dopisy, vyřizovat e-maily, prohlížet internetové stránky nebo číst denní tisk. To znamená, že může plnohodnotně studovat a pracovat.

[media id=400 width=615 height=353]

Jan Buchal, ředitel společnosti BRAILCOM, která tyto pomůcky vyvíjí, chce oslovit zejména mládež. Požádal proto Vojtěcha Kotka a Jiřího Mádla, zda by mu pomohli natočit videoklip, který by situaci těžce zrakově postižených mladým lidem přiblížil. „Až když jsem si s panem Buchalem potřásl pravicí, zjistil jsem, že je nevidomý. Do té doby mě to vlastně ani nenapadlo,“ říká Vojtěch Kotek, kterého Buchalův životní přístup a nadhled naprosto strhly. „Tenhle projekt je naprosto jedinečný hlavně díky němu. On se rozhodl vyslat veřejnosti vzkaz, že nikdy není nic ztraceno. Život se nám může zkomplikovat neuvěřitelným způsobem a je jen na nás, jak se s tím poperem. My s Jiřím jsme vlastně jen prostředníci,“ dodává Kotek, který studuje filmovou režii na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku.

[media id=401 width=615 height=353]

Ve videoklipu Vojtěch Kotek osobně režíroval svého hereckého kolegu Jiřího Mádla, se kterým obsah spotu vymysleli. „Byla to příjemná práce, sedli jsme si s Vojtěchem na kafe a při vymýšlení jsme se neuvěřitelně nasmáli,“ říká Jiří Mádl. „Ona je to opravdu nestandardní záležitost, ale bylo mi sympatické, že pan Buchal chtěl videoklip šťavnatý, ne jen výchovný a osvětový,“ popisuje vznik klipu Mádl. Vznikly tak dva videoklipy – jeden, nazvaný „Slepec hovno vidí“ s Jiřím Mádlem v hlavní roli a druhý, více popisný, ve kterém Jan Buchal detailně vysvětluje princip počítačových pomůcek pro nevidomé a slabozraké.

Vojtěch Kotek a Jiří Mádl si funkčnost počítačových pomůcek pro nevidomé, které ve videoklipu prezentují, osobně vyzkoušeli. „Pro nás vidící je to naprosto nepředstavitelný pocit, že bychom najednou byli odkázáni na nějaký syntetický hlas a vlastní představivost,“ říká Vojtěch Kotek. „Pro nevidomé, kteří ještě donedávna neměli vůbec žádnou šanci tyto přístroje ovládat, je to ale obrovská bomba,“ uzavírá Kotek.

Fotogalerie:Zdroj: Tisková zpráva

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here