DomácíFilmKulturaNewsZajímavostiZprávy

Režisér Tomáš Vorel umístí všechny své filmy zdarma na internet, nyní je to Ulovit miliardáře, po Gymplu přibude brzy i Vejška

Už přes milión lidí vidělo za šest měsíců na internetu Gympl režiséra Tomáše Vorla, který se rozhodl jako první český producent umístit na YouTube zdarma svůj divácky nejúspěšnější film v nejvyšší kvalitě. Tento počin Vorla utvrdil v myšlence dát tímto způsobem postupně na internet všechny své filmy. Jako druhý film Vorel nyní zveřejňuje na YouTube snímek Ulovit miliardáře a v nejbližších týdnech režisér svým fanouškům takto poskytne i Vejšku. V současnosti chystá Vorel do distribuce zdigitalizovanou verzi režisérské verze Kamenného mostu a točí nový film Instalatér z Tuchlovic.

Režiséra Tomáše Vorla přivedl k umísťování vlastních starších filmů na internet fakt, že se tam objevovaly a stále objevují ilegálně a v naprosto bezcenné kvalitě. Filmy dostupné divákům volně na YouTube znamenají pro Vorla rovněž nezanedbatelný příjem plynoucí z reklamy. Gympl tak mimochodem upevňuje pozici jednoho z nejsledovanějších českých filmů vůbec. Snímek při premiéře v roce 2007 vidělo v kinech přes půl miliónu diváků, šest týdnů tak vedl žebříček návštěvnosti, stal se potom i legálně nejstahovanějším filmem roku, k tomu ho zhlédly téměř dva milióny televizních diváků v rámci dvou vysílání v České televizi a stal se i nejkradenějším českým filmem internetu.

Film Ulovit miliardáře kritika odmítla a Vorel si za něj vykoledoval anticenu za nejhorší film roku 2009, ale přesto ho v kinech vidělo sto dvacet tisíc diváků a získal zvláštní uznání v kategorii Nejlepší film na festivalu v amerických Syracusách. Režisér a producent Tomáš Vorel si s kontroverzním přijetím tohoto snímku hlavu neláme: „Zdá se, že moje filmy zrají jako víno. Na začátku jsou kyselé, hořké, nechutné, možná pro někoho smradlavé. Ale lety zrají a získávají na lahodnosti, plnosti a hloubce. To byl osud Kouře, také Kamenného mostu a dnes se zdá, že i Miliardáře. Přes všechno zatracování a odsuzování existují skalní fanoušci tohoto filmu, kteří ho označují jako můj nejlepší.“ V drzé komedii o korupčním prostředí v Čechách si zahráli Tomáš Matonoha, Jiří Mádl, Ester Janečková, Milan Šteindler nebo Miroslav Etzler. Jedná se o první český snímek natočený, zpracovaný a promítaný v kvalitě 4K.

Letos také režisér Vorel za podpory FAMU a Nadace české bijáky zdigitalizoval a předělal film Kamenný most z roku 1996. Příběh je nově sestříhaný, plynulejší, srozumitelnější a doplněný vnitřním hlasem Tomáše Hanáka. Tato režisérská verze filmu bude mít obnovenou premiéru 14. ledna příštího roku v pražském kině Lucerna. Premiéra za účasti tvůrců bude přístupná také veřejnosti, poté bude film distribuován v českých klubových kinech.

Režisér plánuje všechny své doposud v kinech uvedené filmy umístit na internet zdarma během jednoho roku, v tuto chvíli je to tedy snímek Ulovit miliardáře, který tak následuje v květnu uveřejněný Gympl.

ZDROJ: TZ 4PRESS

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Related Images:

Comment here