ČlánkyHudbaReportyZprávy

Report: Ucee – křest CD International Call feat. United Flavour

Včera, ve čtvrtek 5.4. se odehrál křest prvního sólového alba mezinárodního zpěváka žijícího v ČR Uceeho. Na svůj křest si pozval velké množství vzácných hostů a jako doprovod neměl nikoho menšího, než Flavour Band – doprovodnou verzi kapely United Flavour, která si po Uceeho koncertu samozřejmě také zahrála. V Lucerna Music Baru panovala tradičně příjemná atmosféra, podpořená zpočátku nepochopeným zákazem kouření.

Klub se otevíral ve 20:00, koncert měl začínat o hodinu později. K mému překvapení byla LMB zaplněná až k prasknutí, dokonce více, než před 4 dny, kdy zde vystoupili francouzští Dub Incorporation. Na gramofonech hrál DJ Damalistik, který se staral o rozehřátí massivu, což bohužel nedopadlo příliš úspěšně. I přes Damalistikovu velkou zásobu reggae hitů a výborné DJské schopnosti se opět ukázal jeho menší nešvar, tímto nechci kritizovat spíše jen oznámit skutečnost, že při hraní až příliš často mluví do mikrofonu a tím trochu kazí dojem ze svého setu. Když dohrál, na pódiu uvedl hlavního aktéra dnešního večera – Uceeho, který poté s Flavour Band a vokalistkami G*appeals za zády nastoupil na pódium.

Celý jeho koncert byl samozřejmě věnovaný novému albu a tak jsme měli možnost z něj slyšet skoro všechny písně. Zahájil dancehallově laděnou písní International věnující se jeho původu a tomu proč se vlastně jeho první album tak jmenuje. V několika okamžicích dostal LMB do varu a udržel to tak až do konce. Podpora byla velká, ačkoli do skákání se massivu moc něchtělo, tak ostatní spolupráce probíhala na jedničku – hromadné mávání, zpívání částí nejoblíbenějších písní např Sugar nebo remix No Ifs No Maybes. Jak jsem zmínil v úvodu, podpořit dorazili i hosté – německý raper Demographics, který si s Uceem zarapoval v nové verzi známé písně Time Is Running a Take Me Away.

 Uceeho nové album tak není jen ve znamení mezinárodnosti, ale také mezižánrovosti. Krom trochy hip-hopu je příjemným přesahem také rocksteady píseň Cool Me Down, která pořádně rozhýbala a místy i rozskákala LMB. Nejunikátnějším hostem byl však houslový virtuóz Alexander Shonert, který si kromě spolupráce na lyrické/zamilované písni First Love také vystřihl úžasné dvouminutové sólo, za které sklidil zasloužené ovace. A kdyby i tohle náhodou někomu bylo málo, Ucee si zazpíval si také krásný duet s vokalistkou z G*appeals Gábinou Gao Hráčkovou. Objevil se také saxofonista Radim, který také spolupracoval s UF a s sebou si přinesl i příčnou flétnu. Křestu desky, který byl proveden vodou, se ujal Lukáš Kolíbal. Z dalších nových písní jsme slyšeli clashový singl One Sound a první píseň alba – From Far Away.

Vystřídání zpěváků proběho opravdu rychle, ještě za znějícího aplausu Ucee odběhl z pódia a hned po utichnutí massivu se Djei ujal slova a ujistil se, že jsou všichni připraveni na příchod Sisty Carmen. Ta přišla na pódium v bílé mikině, kterou ale hned před další písní odložila a nám všem (doufám) hned došel význam cedulí, na kterých UF žádali, aby se v LMB dnes nekouřilo – trocha bulvární zprávy možná, ale Sista Carmen je těhotná! Její pokročilý stav ale na její výkon a zpěv neměl sebemenší vliv. Vystoupení UF mělo svou očekávanou vysokou kvalitu a potvrdili, že na jejich koncertech se prostě nikdo nemůže nudit každý z kapely měl své unikátní sólo v nějaké písničce. Výběr písní byl tentokrát častěji ze staršího Unity soudku, zahráli např. Lorenzo y Catalina, Babylon, delší ska verze Cool a ska Que No, nemohla chybět ani nejznámější pecka Revolution. Z posledního alba Attitude zahráli pro sólo Carmen upravenou Attitude, Ganja, Dime To Por Que a nepostradatelnou Rally Round. Nakonci, když massiv LMB konečně dostal možnost zakřičet si o přídavek bylo to znát, po chvíli křičení přišel Lukáš Kolíbal a společně se všemi přivolal všechny účinkující zpět. Ti pak zahráli jednu dlouhou píseň společně – přišli samozřejmě Sista Carmen a Ucee, ale také Demographics.

Koncert se vydařil na výbornou, po skončení hlavního programu byl Ucee u stolu s prodejem jeho CDček a rozdával autogramy, což myslím nejednoho fanouška potěšilo. Afterparty pokračovala opět pod taktovkou Damalistika, tentokrát již ale tolik do mikrofonu nemluvil a tak byl poslech příjemější. Na koncert přišlo opravdu úctyhodné množství lidí a to i navzdory tomu, že v klubu Cross se konalo finále East European Reggae Contestu, kde hrály tři kapely, které se probojovaly do finále a dle mých informací i tam bylo plno. Zkrátka UF a Ucee dokáží s přehledem naplnit klub a to i v konkurenci.

Comment here