ČlánkyHudbaReportyZprávy

Report: Dub Incorporation

Nedělní večer v Lucerna Music Baru patřil francouzské formaci Dub Incorporation, která opět v České Repbulice předvedla skvělou show. Jejich první klubové vystoupení v ČR se velice vydařilo a to i díky výborně vybraným předskokanům v podobě jamajského zpěváka Exco Leviho podpořeného německým soundsystémem Silly Walks Discoteque.

Po příchodu do LMB jsem byl velice příjemně překvapen návštěvností. Okolo půl desáté večer byla LMB již zaplněna více, než na některých předešlých akcích při hlavním interpretovi. O hudbu se celý večer staral Silly Walks soundsystém který v průběhu večera prošel historií reggae od těch nejstarších pecek po aktuální tvorbu. Massiv byl velký, všichni se bavili a čas do vystoupení jamajského předskokana rychle utekl.

Krátce před desátou večerní na pódium nastoupil mladý jamajský zpěvák Exco Levi, kterého si Dub Inc. sami pozvali jako předskokana. Exco Levi, prakticky celý oblečený v bílém s turbanem typickým pro hnutí Bobo Shanti, zpíval půl hodiny podpořený Silly Walks soundsytémem. Se svým výše položeným hlasem a lyrickými písněmi pomalu a nenápadně rozhýbal LMB například písní Bleaching Shop. V průběhu jeho vystoupení se LMB ještě trochu více zaplnila, ale s blížícím se začátkem Dub Inc. se všichni přesunovali blíže k pódiu.

Před půl jedenáctou na pódium dorazil Lukáš Kolíbal a uvedl kapelu příhodnou mantrou slovem ‚dub‘, která v podání celého klubu vyzněla velmi dobře. Pak se již kapela dostavila ke svým nástrojům a po krátkém doladění zahájila koncert, zatím však bez zpěváků Bouchkoura a Komlana. Nedlouho poté se však jejich hlasy ozvaly ze zákulisí a v tom správném one drop okamžiku postupně přiběhli na pódium, nejdříve Komlan poté Bouchkour.

Začali pěkně z ostra,  ještě ze zákulisí vyzvali všechny ke zvednutí rukou a tak se jim dostalo uznání, aniž by ještě byli na pódiu. První píseň jsem bohužel nepoznal, byla ale nabitá energií a velice rychlá, zřejmě v rychlejší verzi než originál. Následovala titulní píseň s chytlavým riddimem i textem z alba AfrikyaMettisage, po tomto houpavém songu navázali opět rychlejší písní Dos A Dos z nejnovějšího alba Hors Controle. Po každé písni sklízeli zasloužené ovace, které byly někdy tak dlouhé, že další píseň uváděli ve křiku, že je sotva bylo slyšet. Celý koncert se nesl ve znamení křivky funkce sinus rychlé písně střídaly pomalejší, Bouchkour střídal Komlana a naopak. Dvojice zpěváků se totiž skvěle doplňovala, hluboký hlas Bouchkoura trochu podobný našemu Dr. Karymu a výše postavený lyričtější hlas Komlana. I na složení playlistu byl znát důraz na vyváženost mezi oběma zpěváky, převážně sólové písně jednoho tak střídaly společné a sólové druhého zpěváka. Playlist pokračoval písněmi Crazy Island z Hors Controle a Galerer z alba Diversite. V poslední jmenované písni k výborné atmosféře a show přispěli ‚soutěžní‘ opakovačkou, při které se na tři části rozdělené publikum za moderování Komlanem předháněly, kdo to zvládne lépe a hlasitěji, Komlan poté jen vtipně neverbálně hodnotil a ke spokojenosti všech soutěž skončila remízou :-). Massiv se nenechal zaskočit ani francouzštinou a často zpíval nejznámější pasáže společně s kapelou. Řekl bych, že také sama kapela byla velmi příjemně překvapena výbornou atmosférou v klubu a že si své vystoupení také náležitě užili, rozeskákat celý LMB pro ně totiž nebyl žádný problém. Z jejich obsáhlé diskografie zahráli také hity My Freestyle, Jump Up, Visions, Murderer nebo Bang Bang. Na konci koncertu, kdy ohlušující řev přivolal francouzské hvězdy zpět. Ti po druhém nástupu byli ohromeni úspěchem a plácli si ‚high five‘ s lidmi v přední řadě. Druhou a poslední písní přídavku byla všemi očekávaná hitovka Rude Boy, kterou celé své fenomenální vystoupení zakončili.

Po koncertu pokračovali v hraní Silly Walks ve stejné kvalitě jako před koncertem. Tato aprílová akce nebyla žádný vtip a zkrátka se vydařila.

Comments (2)

  1. No já nevím.. Mně se spíš zdálo vystoupení Exco Leviho čtvrt hodinové a dost slabé:-(( Nepočítal jsem písně, ale zdálo se mi jich tak pět a to ještě z každé tak půlka..
    Zato Dub byli užásní a skvěle jsem si jejich vystoupení užil…:-)

    • Myslím že hrál tak půl hodiny, nebyl to žádný zázrak, ale na začínajícího zpěváka to ušlo, ale máš pravdu, že to nebylo příliš zábavný – taky proto jsem napsal že nenápadně, možná by se hodilo spíš nepatrně :-).

Comment here