DomácíHudbaKulturaNewsZajímavostiZprávy

Trutnoff Open Air porušuje tradici. Dává do prodeje jednodenní vstupenky a užívá si rozmanitosti.

Legendární festival Trutnoff Open Air, který se uskuteční od 20. do 23.8., porušuje jednu ze svých tradic. Poprvé od roku 1990 pořadatelé dávají do prodeje limitovaný počet jednodenních vstupenek. A to na den, kdy vystoupí hlavní kapela festivalu, britští Prodigy. Vedle Prodigy a nedávno oznámené metalové kapely Gojira vystoupí na festivalu i folkový dívčí soubor Rózinky z Kozojídek, Horňácká cimbálová muzika primáše Petra Mičky, Wabi Daněk nebo Ondřej Havelka se svým swingovým orchestrem. Festivalu se bude věnovat i poslední díl pořadu České televize Fenomén Underground, který odvysílá ČT Art premiérově v pátek 26. 6. ve 20:20 pod názvem Pokus o Woodstock (repríza bude v neděli na ČT 2 a ve středu opět na ČT Art). „To nejlepší nakonec,“ říkají s nadsázkou pořadatelé.

Folk, metal, swing i folklór
Prodigy, reggae židovského zpěváka Matisyahua, poppunkový New Found Glory, metalová Gojira, ale i dívčí soubor Rózinky z Kozojídek, swingový orchestr Ondřeje Havelky, cimbálovka z Horňácka či country bard Wabi Daněk, to je legendární festival Trutnoff, přezdívaný Český Woodstock. Jeho počátky se v podhůří Krkonoš datují do roku 1984, kdy první dva ročníky rozehnala tehdejší Státní bezpečnost. Podhorské setkání je známé nejen svými dedikacemi, návštěvami ze společenského a kulturního života, ale i neotřelou dramaturgií s hudebními zvraty a extrémy. „Je vzorným příkladem upřímně míněné plurality: často tu po sobě vystupují tak různí muzikanti, že je nikde jinde vedle sebe neuvidíte,“ vlastnoručně napsal do Festivalového samizdatu v roce 2007 náčelník trutnoffského festivalu Václav Havel.

Moravští hudci budou během festivalu procházet jeho ležením včetně zákulisí. Neminou ani Hare Krišna camp nebo indiány u jejich teepee, až skončí na jednom ze tří pódii. Právě horňácká cimbálovka doprovázela svými interpretacemi známé hudby první setkání rudého bratra Winnetoua s festivalovými squaw a spolubojovníky v roce 2008.

Prodigy – nedělní divoká tečka s jednodenními vstupenkami
Festival se vyznačuje přátelským prostředím a je známý svou neformální atmosférou. Ctí tradice, ale ty své rád občas porušuje. A letos tomu tak je hned dvakrát – proti zvyku oznamují pořadatelé den vystoupení hlavní kapely a dávají na tento den limitovaný počet jednodenních vstupenek. Je to historicky poprvé od vzniku tohoto festivalu před jednatřiceti lety. Energická a divoká tečka festivalu, britští Prodigy, vystoupí v neděli a v poslední den festivalu společně s nimi vystoupí dalších pětadvacet kapel na třech scénách. Program bude v neděli začínat bohoslužbou a probíhat bude až do hluboké noci a ranních hodin druhého dne.

„Festival není jen o jednotlivých koncertech. Od počátku jej vnímáme především jako moment setkání, hudebníků a lidí, kteří nemají rádi někým nalajnované a předem vyšlapané stezky, ale chtějí si na věci přijít sami a okusit trochu neznáma. Porušením jedné z letitých tradic vycházíme vstříc těm, kteří z nějakých důvodů nechtějí nebo nemohou být na festivalu čtyři dny, aby se mohli společně dotknout oné magické atmosféry pospolitosti alespoň jeden den. Inspirací může být páteční premiéra posledního dílu dokumentu Fenomén Underground v České televizi, který je věnován právě festivalu,“ uvádí k tomu pořadatelka festivalu Evi Lipová Navrátilová.

„Je to vstřícný krok ke všem neostříleným skautům a trutnoffskou půdou nepolíbeným novicům, aby se jejich mokasíny mohly seznámit s posvátnou červenou hlínou. Poznají, okoštují pochutiny z našich teritorií, poslechnou dalších pětadvacet kapel a zažijí těžko sdělitelné. Třeba už příště nebudou řešit, který den hrají Prodigy nebo někdo jiný, s poznáním, že důležitý je moment setkání,“ doplňuje Evi Lipovou zakladatel festivalu Martin Věchet.

Limitovaná edice jednodenních vstupenek
Zájemci si jednodenní nedělní lístky v limitované edici mohou koupit prostřednictvím festivalových stránek www.festivaltrutnov.cz za cenu 990 Kč, nebo ve vybraných předprodejích. Budou však k dispozici jen po určitou dobu v omezeném množství. Permanentka na celý čtyřdenní festival v tuto chvíli stojí 1200 Kč a lze ji rovněž zakoupit na stránkách festivalu nebo telefonicky na čísle 608 711 710. Ve vybraných předprodejních místech jsou permanentky k dispozici za 1300 Kč, na místě pak bude lístek stát 1500 Kč. Parkování a kempování je zdarma.

ZDROJ: TZ Trutnoff Open Air

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here