ČlánkyDomácíHudbaKulturaNewsZajímavostiZprávy

NĚMECKÉ INDIE DUO SEA + AIR OKOUZLÍ V KVĚTNU LUCERNA MUSIC BAR

Když řeknete Sea and Air, a přeložíte si to s trochou té fantazie do němčiny, dostanete „ona + on“. Manželská dvojice – německý rocker Daniel Benjamin a řecká tanečnice Eleni Stavros – dokáže učarovat nádherně vzdušnými vokály a schopností hrát během koncertů až na pět nástrojů současně. Nepotřebují samply, vystačí si s akustickou kytarou, cembalem, pedálovými varhanami, bicími a zvonkohrou. Přijďte se nechat okouzlit v neděli 26. května do pražského Lucerna Music Baru.

Hudba dua Sea + Air bývá charakterizována jako atmosférický indie rock s cembalem inspirovaný barokními melodiemi J. S. Bacha a experimentálním berlínským krautrockem. Říkáte si, že baroko už je dneska trochu mimo mísu a že cembalo má svá nejlepší léta za sebou? Podívejte se na live video z koncertu Sea + Air a uznáte, že cembalo se špetkou toho baroka mají i dneska ve světě své místo, když se to umí. A když vidíte, jak Eleni hraje pravou rukou na cembalo, zatímco levou dává druhou čtvrtou na bubínek a Daniel stíhá hrát na kopák, kytaru a ještě skvěle zpívat, pomyslíte si něco o manželské symbióze…

Řecká tanečnice folkloru, která musela jako dítě zpívat potají a německý hudební skladatel, který neumí číst noty? Cembalistka, která se bojí létat a kytarista, který se bojí moře? Anebo basistka, která hraje na svůj hudební nástroj nohama a bubeník, který by raději zůstal se svou punkovou kapelou? To vše jsou Sea + Air. Eleni s Danielem se poprvé potkali v kapele Jumbo Jet a poté spolupracovali na Danielových sólo projektech. Už jako Sea + Air předskakovali Sufjanu Stevensovi, Woven Hand, White Stripes nebo Flaming Lips, ale nikdy nezapomenou na magický okamžik roku 2010, kdy přeplněná hala ve Stuttgartu čekající na megalomanské vystoupení Whitney Houston upadla do uctivého ticha a nechala se unášet jejich křehkými skladbami.

Rok na to debutovali albem My Heart´s Sick Chord, na kterém svou hudbu rozevřeli do celé šíře, a vydali se na dvouleté světové turné čítající nyní už přes tisíc koncertů. Jeden v loňském roce odehráli také na festivalu Colours of Ostrava, kde si svou melancholickou hudbou získali i české publikum.

V roli předskokanky se v neděli večer publiku představí česká písničkářka a herečka Studia Ypsilon Jana
Šteflíčková. Její tvorba se záměrně oprošťuje od klasických žánrových vymezení, sama se hlásí k folku,
blues, jazzu a rocku. Tomu odpovídá i její sólová tvorba, která je pestrá a nosná nejen pro folkové festivaly, ale i pro festivaly nadžánrové. Jana začínala jako desetiletá na Portě v roce 1990, následovalo dlouhé období hledání v oblasti country, amerického folku šedesátých let, big-beatu, tradičního jazzu a swingu, blues a funky. Po kapelové zkušenosti (album Jablečno – Indies 2007, V. Želinský, P.Tichý, R. Švehla, J. Judl), se rozhodla vydat se ve své tvorbě výrazně osobnější cestou a hrát sólově. V roce 2010 předskakovala Johnu Mayallovi a obdržela ocenění Taisawards v kategorii zpěvačka roku.

ZDROJ: TZ Lucerna Music Bar

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here