DomácíHudbaKulturaNewsZprávy

BLUE EFFECT A KYX ORCHESTRA SE VRÁTÍ K NOVÉ SYNTÉZE

Legendární Blue Effect nahrál v první polovině 70. let s jazzovým orchestrem dvě kultovní LP desky s názvem Nová syntéza. Nadčasové nahrávky rockové kapely s velkým big bandem znovu oživnou 15. března 2016 na pódiu Lucerna Music Baru, kde Blue Effect vystoupí společně s chrudimským KYX Orchestra.

První z Nových syntéz nahráli Blue Effect v roce 1971, když šlo pouze o instrumentální nahrávku, druhou v roce 1974, kdy už hudbu doplnily texty Pavla Vrby a Eduarda Pergnera. Po více než čtyřiceti letech se k oběma kultovním deskám kapela vrátila. V roce 2014 zahrála výběr z nich na festivalu Rock for People v Hradci Králové, letos je představí hned na několika koncertech. „Aktivita vlastně vzešla od členů KYX Orchestra. Přišli za mnou s tím, jestli bych jim Novou syntézu povolil hrát. Vzápětí jsme se spojili s Českým rozhlasem a zjistili jsme, že v jeho archivu jsou původní partitury tak, jak je napsal Kamil Hála, šéf Jazzového orchestru Československého rozhlasu, se kterým jsme původní verze na alba natočili,“ vysvětluje kytarista Blue Effectu Radim Hladík. „Vůbec nezestárly a pořád fungují. V roce 2014 jsme výběr z Nových syntéz zahráli na festivalu Rock for People společně s Orchestrem Gustava Broma. S ním je to ale produkčně složité, protože je velice zaneprázdněn, a tak jsme se rozhodli navrhnout KYX Orchestra, že program z Nových syntéz připravíme společně. Ukázalo se, že to byl dobrý tah, protože KYX Orchestra ty skladby hrají s ohromnou chutí,“ dodává Hladík.

Na koncertech zazní výběr z obou alb. Zpestřením bude přítomnost zpěvačky Ivy Marešové, která zazpívá původní party Leška Semelky. „Když jsme druhou Novou syntézu nahrávali, Lešek zpíval v životní formě. Iva dnes jeho nejnáročnější party zvládá skvěle, takže to bude zážitek i po stránce pěvecké,“ říká Hladík. Momentálně naplánovaný počet koncertů není finální. Radim říká, že pokud bude o program zájem, budou jej moci hrát i dále. Blue Effect zahrál naživo skladby z alba Nová syntéza 1 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze v Lucerně v roce 1971. Album Nová syntéza 2 odehrál živě ve Smetanově síni Obecního domu na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze v roce 1974. Některé kompozice z Nových syntéz hraje na svých koncertech dosud, samozřejmě bez doprovodu orchestru.

Vstupenky v předprodeji jsou za 280 Kč + poplatky. Předprodej běží na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatku), na webu Lucerna Music Baru a v předprodejních sítích GoOut.cz, Ticketpro, Ticketportal a Eventim. Na místě 350 Kč.

ZDROJ: TZ Lucerna Music Bar

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here