ČlánkyZajímavostiZprávy

Supermoderní jamajský kvartet T.O.K. vystoupí poprvé v Praze!

Pražský Lucerna Music Bar už v minulosti rozvibroval nejeden reggae či dancehallový koncert, namátkou bych mohl zavzpomínat na Alborosieho nebo vystoupení Tarruse Rileyho. V dubnu si můžeme dořát pořádnou nálož nejsoučasnějšího jamajského dancehallu! T.O.K. patří bezkonkurenčně mezi první ligu a jejich show vás dostane do varu, i kdyby venku padaly zmrzlé trakaře. Kdo minulý rok v letě nelenil doma se mohl o tomto faktu přesvědčit na RealBeatu. Stali se headliners mnoha světových festivalů, které si zvou do duetů nebo studia třeba i Shaggyho, Beenie Man, Mr. Vegas, Wyclef Jean nebo třeba Pitbull. T.O.K se těší na svou pražskou premiéru a my se těšíme s nimi, protože to bude velká událost pro všechny fanoušky black-music!

NáhledPříběh T.O.K. začal už na střední škole, když se kámoši Xavier „Flexx“ Davidson, Alistaire „Alex“ Mc Calla, Craig „Craigy T“ Thompson a Roshaun „Bay-C“ Clarke rozhodli, že vytvoří vokální kvartet, začali společně zkoušet a šlápli společně na plyn. Tehdy na začátku 90. let byli na americké poloukouli hodně populární Boyz II Men, a tak je vám asi hned jasný, od koho byly první písničky. Pro T.O.K. to ale byl jen odrazový můstek k vlastní tvorbě. „Prošli jsme evolucí… Nebyli bychom upřímní sami k sobě, kdybychom dělali čisté R&B a snažili se psát písničky jako oni. Jsme Jamajčani, a to se postupně muselo odrazit i v naší muzice…” Kluci se brzy do hudby ponořili tak naplno, že vedle randění a školy už ani nezbyl vůbec žádný čas po evropsku pochybovat o nejisté kariéře hudebního umělce. Hodiny zpěvu, školní koncerty, sem tam večerní featuring u místního soundsystému a vystoupení po hotelech – to byl tehdy život a první praxe T.O.K. „Byla to velká zkušenost, protože v hotelích najdete úplně jiný publikum,“ vypráví zpětně Flexx a Bay-C k tomu dodává: „Vybočovali jsme z normálu – ostatní skupiny zpívaly co nejvíc podle originálů, ale my jsme pořád zkoušeli něco trochu jiného – od začátku jsme se snažili do toho dávat něco ze sebe.“ „Teď, když jsme došli až sem, chodíme do hotelů jen přespat,“ směje se dnes Flexx.

T.O.K. si brzy vytvořili vlastní specificky jamajský zvuk v kterém se R&B vokály potkávají s maximálně našláplým dancehallem. Od začátku kladli velký důraz na kvalitu svých tracků i výběr instrumentálek. Bay-C z T.O.K. na to téma hlásí: „My trendy nenásledujeme, my je vytváříme!“ A právě melodická originalita a pečlivost ve výběru toho nejlepšího jsou esencí T.O.K. Od té doby urazili dlouho cestu a platí dnes za jedny z nejenergičtějších interpretů současné jamajské scény. Bez přehánění se stali koňmi nové jamajské generace, které nejen zpívají, ale take produkují a pomáhají dalším umělcům. Do dnešního dnes mají za sebou T.O.K. tři velká alba MY CREW, MY DAWGS (2001), UNKNOWN LANGUAGE (2005) a MY WORLD (2008), které byly distribuovány po celém světě. Vedle toho ale kluci nahráli stovky singlů, které vyšly buď na vinylu nebo dnes převážně digitálně. Máte-li chuť na ten nejsoučasnější party vibe Jamajky, pražská premiéra T.O.K. bude 27. Dubna v pražském Lucerna Music Baru, je nejlepší příležitostí to zažít naživo!

Redakce Zvláštní styl tuto akci může vřele doporučit. Klub otvírá klasicky ve 20h a warmup i následnou afterparty mají na starosti domácí DJs BabylonRocker, Roccaflex Crew a jejich hosté.

×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here