HudbaKulturaNewsZahraničníZprávy

Uprising reggae festival 2014

Slovenský reggae festival Uprising má před sebou letos v srpnu teprve 7. ročník, ale přesto má tento open-air na bratislavských Zlatých pieskoch ve střední Evropě už doslova legendární status. Výborný program, skvělá atmosféra i zázemí s koupáním dělají z této akce jednu z nejpříjemnějších událostí ze světa reggae a hiphopu, které v létě můžete navštívit. Mezi letošními headlinery jsou navíc kultovní jména jako Shaggy, Jimmy Cliff a The Skatalites nebo aktuální hvězdy karibské scény Ward21, Collie Buddz, Jah9 nebo třeba Addis Pablo & Suns of Dub. Program se navíc stále rozšiřuje o další jména, takže pokud chcete být v obraze, sledujte festivalové stránky uprising.sk.

jimmy-cliffUž první jméno, které pořadatelé oznámili, vzbudilo nevídaný zájem. Bude jím totiž jedna z největších žijících ikon reggae, který se svými nesmrtelnými hity aktivně působí na scéně už neuvěřitelných 50 let! Jimmy Cliff proslavil Jamajku ve světě ještě dříve než Bob Marley a to hlavní rolí v prvním velkém tamním jamajském filmu Harder They Come, pro který vytořil i stejnojmenný hit. Od té doby bez debat patří mezi zásadní postavy světa reggae, rocksteady a ska. Nežije ale jen z minulosti, loni vydal zbrusu nové album Rebirth, které produkoval Tim Armstrong (frontman punk rockových Rancid) a které loni získalo Grammy za nejlepší reggae album roku.

Další legendou v programu budou jamajští The Skatalites, kteří letos rovněž slaví 50. výročí své existence a kteří jsou nejen legendární ikonou, ale i zakladateli ska, s kterými začínal i sám Bob Marley. Ten se mimochodem na nahrávání do studia svých úplně první písniček dostal na doporučení právě Jimmy Cliffa. Zpátky ale k The Skatalites, kteří se zformovali už v padesátých letech 20. století a svým debutovým albem Ska Authentic z jara 1964 dali jméno novému žánru, který propojil jazz a R&B s karibskými styly mento a calypso. Stali se tak ve svém žánru podobně zásadní kapelou, jako byl kubánský projekt Buena Vista Social Club. Na Uprising je v rámci výročního turné doprovodí i kouzelná zpívající babička Doreen Shaffer, která je součástí kapely prakticky od začátku její existence.

the-skatalites

Vedle legend historie reggae a ska představí festival Uprising i letos také aktuální hvězdy žánru. Tou i u nás mainstreamově nejznámnější je bez debat Shaggy, dle slov pořadatelů asi největší hvězda v historii festivalu. Tento interpret asi nepotřebuje velké představování, jeho charakteristicky nakřáplý hlas zná asi každý. Shaggy se narodil v roce 1968 a v osmnácti se odstěhoval do Brooklynu, kde brzy prorazil se svými prvními hity „Mampie“ nebo „Big Up“. S prvním úspěchem ale také byl povolán na čtyři roky do armády, takže mu nezbývalo než vyrazit do Perského zálivu. Po návratu do Ameriky vydal své debutové album Pure Pleasure s megahitem „Oh Carolina“, který obsadil první místo v žebříčcích ve Velké Británii a dalších sedmi zemích. V roce 1996 následovalo album Boombastic, které získalo Grammy za nejlepší reggae album, a o čtyři později deska Hot Shot s hity „It Wasn´t Me“, „Angel“ nebo „Luv Me, Luv Me“, které se prodalo přes dnes neuvěřitelných deset milionů kusů. Shaggy ale neusnul na vavřínech. V roce 2007 vyšlo další skvělé album Intoxification, s kterým získal další nominaci Grammy na desku roku, a o rok později se jeho singl „Feel the Rush“ stal oficiální hymnou UEFA Euro 2008. Zatím nejnovější album vyšlo v roce 2013 pod jménem Out Of Many, One Music, které je poctou legendám roots reggae. Produkovali jej legendární Sly & Robbie a hostují tu taková jména, jako jsou Damian Marley, Ne-Yo, Tarrus Rilley, Cocoa Tea, Chronixx, Konshens a další. Pro mnoho reggae fans to je jedno z nejzajímavějších alb Shaggyho kariéry a těšíme se, že z něj také něco zazní i na Zlatých pieskoch.

Z dalších již zveřejněných jmen bychom rádi upozornili na jamajskou zpěvačku Jah9, která patří k nejvýraznějším tvářím tamního hnutí Jah Ova Evil, které sdružuje mladé interprety, pro které jsou stále důležité rastafariánské kořeny a kultura více než konzumní pozlátko. Stejnou partu bude reprezentovat také Addis Pablo & Suns of Dub, syn legendárního hráče na melodiku Augusta Pabla, kterého si nedávno vyhlídli i slovutní Major Lazer pod jejichž hlavičkou vyšel nový dubwise mixtape. Za pozornost také určitě stojí Collie Buddz, reggae-dancehallový hitmaker původem z Bermud, který vystřelil v posledních letech hodně velkých hitů, které dnes hrají celosvětově na akcích od New Yorku přes Londýn až do Tokya a zpátky. Určitě si také nenechte ujít jamajské Ward21, kteří patří v rámci své vlastní produkce už přes desetiletí mezi velmi inovativní a originální skupiny v moderním dancehallu. Z dalších dosud zveřejněných jmen bychom určitě neměli zapomenout ani na britskou skupinu Gentleman´s Dub Club, italského Lion D nebo jamajského dancehallového veterána Daddy Freddyho, jehož rychlost u mikrofonu byla svého času dokonce v Guinessově knize rekordů. A když už jsme u rychlosti, pokud chcete sehnat levné vstupenky, neváhejte, čas letí rychleji než si myslíte. Uprising reggae festival nás čeká už od 21. do 23. srpna 2014 v Bratislavě!

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here