ČlánkyDomácíHudbaReportyZprávy

Report: Povaleč open-air festival

5. 8. – 7. 8. se v krásné otevřené lokalitě u města Valeč se letos již po šesté konal open-air festival s dobrovolným vstupným a velmi příhodným jménem – Povaleč.

Valeč, malebné barokní městečko se zámkem, zhruba na půli cesty mezi Prahou a Karlovými Vary, perfektní místo pro konání open-air festivalu. Největší překážkou účasti byly omezené způsoby dopravy na místo, které organizátoři řešili různými způsoby, tím nejvýraznějším byl určitě Povaleč bus, který na internetových stránkách zaregistrované účastníky dovezl z Prahy rovnou do Valče a poslední den festivalu zase zpět. Do Valče se mohlo také jet vlakem s 5km cestou pěšky, nebo autobusem který jezdí 2x denně. Nejlepší pozici měli však všichni, kteří dorazili autem i z toho důvodu, že na Povalči nebyly, jako na větších festivalech, rozděleny prostory pro parkování a stanování.

Povaleč 2011Stage na Povalči byly rozděleny stejně jako v minulých letech na Áčko, Béčko, Céčko a Déčko, z nichž první dvě jmenované byly na bližší straně od příjezdu a ty druhé dvě se nacházely cestou lesem do sadů sousedících se zámeckými zahradami. V sadech byl druhý kemp, kde se ale pouze stanovalo, auta tam kvůli zabahněné polní cestě nesměla. Stanování v sadech bylo klidné, plné všudypřítomného hmyzu a výjimkou nebylo ani menší stádo asi 7 ovcí procházející se mezi stany a několik psů, kteří se je snažili trochu prohnat. Podle denní(noční) doby jsme v sadech mohli slyšet koncerty kapel nebo divadlo z Céčka a později reggae hrající na Déčku u čajovny. Kemp + parkoviště u Áčka se nacházely v mírném kopci, za to ve dne s pěkným výhledem na přírodu a skoro nonstop elektronickou hudbou hrající z Béčka. Areál byl po deštích z předchozích dnů trochu podmáčený, ale nestalo se z něj šílené bahniště jako při loňském ročníku. V horším stavu byla ale cesta mezi hlavní částí areálu a sadem, ta se totiž stačila rozbahnit velice rychle díky množství proudících lidí a v blízkém okolí se vytvářely nové cesty ve snaze vyhnout se bahenní lázni, později byla dokonce otevřena cesta přes kraj zámecké zahrady, i ta se ale o chvíli později rozbahnila a byla na tom stejně jako ta hlavní. Počasí celkově vydrželo až do soboty, v neděli dopoledne začalo znovu pršet.

Povaleč 2011Hudebně byl festival opět multikulturní a v programu se vyskytovaly převážně české kapely a DJs. První den byl největším lákadlem koncert pražské kapely Bug’n’Bub, která svým progressive reggae s prvky dubu, latina a dalších stylů baví fanoušky po celé ČR. Hlavním tahounem kapely je zpěvák General Kryshpeen, díky jeho mnoha polohám hlasu je každý song různorodý a zábavný. Na Povalči nám kapela zahrála songy z alba Journey to Babylon, např. Easy, Confessions nebo stejnojmennou Journey to Babylon. Zazněly také nějaké novější tracky jako No Bother, Bushfire, Love the Life. Dále na Áčku zahráli elektroničtí The Tchendos, experimentální hip-hop WWW nebo black-electronica LUS3. Na Béčku první den zněl především d’n’b v podání Babe LN, Sthanty, WBWOYe ale také stále více se prosazující dubstep od DJe ANS. Na Céčku probíhala divadelní představení a koncerty například také mužský vokální sbor Vagyny dy Praga. Déčko hrálo po celý festival v rytmech reggae a dubu, zahráli tu například Peeni Walli nebo RastaPasta.

Povaleč 2011V sobotu byl opět nabitý program na Áčku začínající od 13:00. Zahájila ho Karolína Kamberská, jejíž vystoupení mě nijak nenadchlo, hrála na kytaru s občasně falešným zpěvem a nepříliš zajímavými texty. Po ní ale nastoupili na pódium El Gaučo, world music-ska, kteří se svou početnou dechovou sekcí trochu rozhýbali ještě ospalé povaleče a přilákali k Áčku více lidí. Prostor před stagí se začal plnit, až v okamžiku, kdy se na své vystoupení začal připravovat Záviš. Tento pravidelný účastník Povaleče vystupující jen s akustickou kytarou, svým hlasem a chytlavými texty z žánru pornofolku je velmi oblíbený a na Povalči má své publikum. Zahrál například Chcanky nebo asi nejoblíbenější píseň Už je to tak, ze které všichni znali především refrén. Po Závišovi přišla na řadu reggae-pop kapela The Spankers, ti naplnili a rozeskákali prostor u Áčka. Frontmanka kapely, Tereza Krippnerová s čistě znějícím medovým hlasem a dechová sekce s přesahem do ska, zajistily skvělý zvuk. Zazněly písničky Superman, Ready To Die, U La La nebo You Fuckin With My Mind. Po nich přišla na řadu Pražská parta The Goodfellas, hrající acoustic-rock a The Navigators s jejich soul-popem. Dalším pravidelným účastníkem festivalu Povaleč je kapela Basta Fidel, ti standardně podali skvělý výkon. Zahráli vyvážený mix písní z obou alb a měli jsme možnost slyšet jak klasické ska hity Letí, Bloody Mary, Střela, tak i přesahy do dalších žánrů z nového alba FU – d‘n’b pecku Druk’n’Bass, do rocksteady laděnou píseň Lída nebo reggae song No Fear. I přes každoroční účast Basta Fidel má pokaždé početné publikum, které se ještě zvětšuje. Po multižánrovém mixu s dominujícím ska přišla na pódium Áčka tvrdší kapela, punk-rockoví Pipes and Pints. Uprostřed kotle se při punkovějších songách pogovalo a dokonce jednou udělali i circle pit, který ale moc dlouho nevydržel. V jejich řadách hrající dudák vytváří nezaměnitelný zvuk ve svém žánru. Zahráli songy Heaven and Hell, Pipes and Pits, City By The Sea. Po nich hráli ještě Le Pneumatiq, Chaotic a Dreadrot. My jsme se ale přesunuli na Céčko na koncert Karlovarské kapely Shoe Cut. Povaleč 2011Cestou okolo Béčka jsem si akorát ověřil, že tam hráli skoro celý den jen breakbeat. Na Shoe Cut se snadno rozpoznatelným hlasem frontmana Pavla Krugera a hrou na příčnou flétnu, přišlo relativně dost lidí, především karlovarských fanoušků. Zahráli například Open Eyes, Invisible Contact, Shoe Cut.

Třetí den festivalu pršelo celé dopoledne a kemp v sadech i parkoviště u Áčka prořídli, protože hodně návštěvníků (včetně mě) muselo do práce a počasí je odradilo. Naštěstí pro všechny, kteří na festivalu zůstali, odpoledne již nepršelo. Největším tahákem posledního dne byla bezesporu kapela Dub Artillery.

Celkově se 6. ročník festival Povaleč velice vydařil, počasí se při porovnání s předpovědí vlastně vydařilo a v průběhu festivalu pršelo jen poslední den dopoledne. Celý byl ale opět na podmáčeném povrchu, což ale nikomu nevadilo a myslím, že si ho všichni do sytosti užili, kapely podaly výborné výkony a organizátoři to také zvládli skvěle.

Comment here