ČlánkyHudbaKapelyKoncerty/ AkceReportyZprávy

Report: Fantan Mojah & I-Wayne

V pondělí večer dorazila do Prahy výprava z Jamajky, ve které bylo kromě Fantana Mojaha a I-Wayna překvapení v podobě jednoho nadějného zpěváka, který jezdí po turné s nimi. O backing se postarala kapela z německa – House of Riddim. Akce se již tradičně konala v prostředí Lucerna Music Baru, který je prostě skvělý co se týká kontaktu interpreta s jeho fanoušky.

V 20:30, třicet minut po oficiálním začátku, už za gramci stáli Peeni Walli  a navozovali atmosféru. Zatím ale hráli pro skoro prázdný LMB – akorát obsazená místa k sezení :-). To se ale časem znatelně změnilo a po deváté hodině už se začala LMB rychleji zaplňovat. Hudbu měli stále v režii Peeni Walli, kdy mírně před desátou večerní vystoupil na pódium Lukáš Kolíbal, který vyhlásil začátek koncertu i s nečekanými hosty, za ním se mezitím připravila kapela House of Riddim. Dozvěděli jsme se také, že hlavní hvězdy k nám přijeli v rámci turné Fire and Ice (Oheň a Led).

Překvapivým hostem byl Giovanni, který připravuje své debutové album, stejně jako hlavní hvězdy zastupuje především roots reggae. Jeho vystoupení bylo hodně energické, což souviselo s jeho ráznýmm ale čistým hlasem. Jeho písně byly plynuly na pomalejší vlně a byly vyplněny gradujícími sekcemi. Zahrál si tři písně, z níchž poslední věnovaná všem ženám byla na riddimu Istambul Riddim, na kterém určitě znáte například pecku Marijuana od T.O.K.

Na pódium poté naběhl I-Wayne a začal hned písní z nového alba Life Teachings. Poté se rozjela show, která se pohybovala po pomyslné sinusovce, pohodové houpavé pasáže střídaly rázné rychlejší one drop pasáže. K tomu navíc mezi některými písněmi nenechal ani prostor na applaus a dynamicky pokračoval další písní, to si zas vynahradil u dobře zvolených rewindů, kterých možná ke konci bylo o kousek víc než by muselo, jako například u písně ze zmíněného nového alba Herb fi Legalize kde byly hned dva :-). Následovala rychlejší Cant Satisfy Her. Největší odezvu ale způsobily až první tóny Living in Love, po očekávatelném rewindu si LMB zazpívala první sloku společně s ním. Touto písní své vystoupení zakončil, pak následoval bouřlivý aplaus a ohlášení příchodu Fantana Mojaha.

Ten začal opravdu zlehka z pod pódia lyrickou písní, která byla zřejmě improvizací písně Stronger s kytarou jako jediným doprovodem. Po chvíli ale rozjel mocný Fire Child s mnohem větším nábojem než máte možnost slyšet na nahrávce. I tuhle píseň za velkého křiku LMB záhy vystřídala trochu pomalejší Corruption, která se na konci znovu pořádně rozjela. Když požádal o ukázání lion paw, symbolu rastafari – Conquering Lion of Judah, velká část masivu ukázala své lví tlapy.. Koncert plynul dál písní Jah Is By My Side. Při tom všem se energicky pohyboval po pódiu a všem dopřál výhled a předání message každé části masivu. Z dalších jeho nejznámějších písní jsme slyšeli pohodovou hitovku Most High Jah, pomalou Hail the King doprovázenou mnoha zapalovači, následovanou snad nejznámější – Hungry, na níž navázal a zárověň zakončil své vystoupení singlem Stronger. Bouřlivé poděkování na sebe nenechalo dlouho čekat, když si ale dav vykřičel přídavek, na pódium dorazili všichni vystupující a dali společný přídavek v podobě legendární písně Boba MarleyhoOne Love. Po této písni křik pokračoval tak dlouho, než na pódium přišel a Lukáš Kolíbal a ujistil se, že masiv opravdu chce ještě jeden přídavek, což se krátkou opakovačkou a bouřlivým křikem hned potvrdilo. Naposled tedy všichni přišli na pódium a rozjeli velkou společnou show, všichni skákali, a užili si poslední minuty koncertu plnými doušky.

Pak již ale koncert definitivně skončil, a my si odnesli příjemný pocit a spoustu zážitků z dalšího Jamajského vystoupení v Praze. Kapela House of Riddim zahrála skvěle, různorodé  riddimy, ruzní źpěváci, dobře udělané rewindy… To vše byl pondělní koncert, kdo nebyl může litovat, na druhou stranu může také doufat, že se k nám někdy zase vrátí, už jen proto, že český masiv dokáže být vděčný a zpěvákům se u nás podle jejich vlastních slov líbilo.

Comment here