DomácíHudbaKulturaZprávy

TrutnOFF opět přitvrzuje. Přijedou metaloví Soulfly. Festival ale zjemní folk i country.

S blížícími se prázdninami, v čase nejdelších dnů a nejkratších nocí, vybubnovává Trutnoff Open Air další uskupení, která zpestří letní podhorské setkání. Metal se bude prolínat s folkem. Do trutnoffského ležení přijedou Soulfly! Šaman tvrdých rytmů Max Cavalera se na červenou půdu pod hory vrací po sedmi letech, kdy zde vystoupil se svoji „rodinnou“ kapelou Cavalera Conspiracy. Soulfly tak doplní již dříve ohlášené svižné elektroswingové Parov Stelar, industriálně metalové kolegy Fear Factory, alternativní rock legendárních Skunk Anansie s energicky rtuťovitou zpěvačkou Skin nebo populárního písníčkáře Jakea Bugga i další.

Trutnoff Open Air Festival je letos věnován osmdesátinám náčelníka Václava Havla a uskuteční se v obvyklém „okupačním“ termínu 18. – 21. srpna na trutnovském Bojišti. Lístek nyní stojí 1400 žabích kůží a lze si jej objednat nově i jako e-ticket na webových stránkách festivalu.

Je známo, že k Trutnoff Open Air Festivalu odpradávna patří i nějaké „tvrdé osvěžení“.

Koncerty kapel hrajících tvrdou hudbu a různé odnože metalu už pod horami náleží ke zvyklostem, a to přesto, že festival má pověst přehlídky s ryze undergroundovými a alternativními kořeny. Letos Trutnoff přitvrdí Soulfly a již dřívě oznámení metaloví kolegové Fear Factory. Tvrdé kapely mají pod horami tradici od roku 1997, kdy na pověstné červené půdě vystoupili slavní Faith No More. Krakonošovi v pozdějších letech řádně zatopili pod kotlem také Sepultura, Motörhead, Cradle of Filth, Moonspell, Arch Enemy, Kreator, Cavalera Conspiracy, Sucidal Tendencies nebo veleslavní Korn.

„Soulfly jsou jednou z nejvděčnějších kapel. Kořeny mají v Sepultuře a jako první namíchali tvrdý metal s pralesními rituálními etno prvky. Vedle Fear Factory budou letos těmi, kteří svými tvrdými rytmy udusají červenou půdu. Při jejich vystoupení zřejmě Krakonošovi v horách opět poposkočí na plotně pokličky a nadzdvihnou se pláty na kamnech. Možná pohnou i základy betonových staveb, které pohlcují louky festivalu a ukrajují jeho půdu určenou k zastavění,“ říká s nadsázkou zakladatel festivalu Martin Věchet.

Metal i folk – Bojiště se bude otřásat. Trutnoff přitvrdí i zjemní

Nejstarší hudební přehlídka svého druhu v zemi, Trutnoff Open Air, je známá svoji svéraznou dramaturgií a širokým žánrovým rozpětím. Společně zde s alternativními, etno, reggae a undergroundovými kapelami či folkovými zpěváky vystupují i metalové skupiny jakoby z jiného světa. Tvrdý metal Soulfly a Fear Factory letos doplňuje například bluegrassová legenda Robert Křesťan s Druhou trávou nebo vtipný Pavel Dobeš se svým osobitým humorem – ač z Hradce Králové stále s ostravským přízvukem. Přijede také známý herec Jiří Schmitzer se svými neotřelými skladbami, který je na české hudební scéně ojedinělým zjevem – na jedné straně obecné známý herec, na druhé straně těžko zařaditelný osobitý písničkář. Jeho svérázný styl se stal fenoménem. Metalové kytarové riffy vystřídají inteligentní písničky pro děti v podání Jaroslava Uhlíře. Svým premiérovým vystoupením festival obohatí slovenští Puding paní Elvisovej. Mezi českými kapelami trutnoffského festivalu budou také představitelé alternativní rockové scény Stromboli nebo taneční Monkey Business, populární Jelen či navrátivší se Tichá dohoda.

Soulfly – brazilská etno-metalová kapela

Soulfly nejsou pro podhorské ležení neznámou kapelou. Na červenou půdu pod hory se vrací po osmi letech, kdy Max Cavalera se svoji družinou okusili poprvé zdejší pohostinnou atmosféru festivalu a pospolitosti. V roce 2008 Max nejprve přijel se Soulfly, aby se následujícího roku vrátil s téměř rodinnnou kapelou Cavalera Conspiracy. Duch zakladatele legendární Sepultury se však na Českém Woodstocku, jak je také přehlídka přezdívaná, tehdy nevznášel poprvé. Již v roce 2002 zde totiž udusávala půdu rodná kapela Maxe Cavalery Sepultura, v té době již však bez svého

zakladatele. Jen pár hodin po sobě tehdy vystoupili na stejném pódiu Sepultura a Waldemar Matuška, jehož nezapomenutelné vystoupení se stalo legendou.

„Jsou to paradoxy. V době, kdy Max Cavalera zakládal svoji první kapelu Sepultura v roce 1984, rozháněli nám estébáci první pokus o festival. Když v roce 1987 Max vydával svoji druhou zlomovou desku Schizophrenia, seděli jsme ve vyšetřovnách StB a účastníky rozháněného neformálního setkání ve Volanově u Trutnova honili policajti po okolních lesích. Festival prožíval porodní bolesti a rodící se novorozeně místo rozesmátých tváří vítaly policejní obuchy,“ vyjmenovává s úsměvem zakladatel festivalu Martin Věchet. V čase prvního oficiálního festivalu pak pak Max Cavalera začátkem devadesátých let přináší do metalu nevšední prvky – míchá etno s metalem.

Charismatický zpěvák a kytarista Max Cavalera založil americko-brazilskou družinu Soulfly před dvaceti lety po svém odchodu z legendární Sepultury. Rok 1996 se tvrdě a černě zapisuje do osobního života Cavalerů, kdy Maxovi a Glorii tragicky při autonehodě umírá jejich syn. A černě se zapisuje i do historie Sepultury, kterou Max opouští a zakládá Soulfly. Pokračuje zde v díle, které započal právě již se Sepulturou, zejména na jejím dalším přelomovém albu Roots. Tedy v kombinaci nekompromisního a agresivního groove/thrash metalu s řadou etno elementů. Ostatně, když Soulfly vystoupili v Trutnově v roce 2008, byli historicky první kapelou, která zdejšímu festivalovému publiku tuto pikantní a přitom až překvapivě funkční fúzi nabídla. Soulfly za dobu své existence vydali již deset řadových alb, Max Cavalera se věnoval i bratrskému společenství Cavalera Conspiracy a působí také v projektu nazvaném Killer By Killed, v jehož sestavě je i Greg Puciat z The Dillinger Escap Plan, Ben Koller z Converge a Troy Sanders z Mastodon.

Nejčerstvějším albem Soulfly Archangel z roku 2015, mj. se skvělým obalem „Archangela“ od Elirana Kantora, se Cavalera nepřímo vrací až ke svým úplným kořenům. Ještě více přitvrdil a přidal na rychlém a neurvalém thrashi, který produkoval s ranou Sepulturou. Deska má strhující tempo a kratší stopáž 36 minut naznačuje, že neobsahuje nic přebytečného. Pouze velmi silnou nahrávku, která předčí nejlepší věci tohoto uskupení. Opomíjí zbytečné skladby a předkládá jen to nejlepší z umu Soulfly. Zajímavostí současné sestavy je bezesporu fakt, že v ní na bicí hraje Zyon Cavalera, tedy syn pana kapelníka, který se svým nesporným muzikantským talentem na každý pád potatil.

Po vydařené poslední desce ze Soulfly odchází kytarista Tony Campos do industriálních Fear Factory. Právě s nimi se se svými bývalými spoluhráči ze Soulfly setká pod horami Na Bojišti. V srpnovém měsíci zrní, ve stejný den na jednom pódiu! A Soulfly budou se svými kmenovými a pralesními riffy pokračovat v rituálním zaklínání.

Vstupenky: 10+1, camp zdarma. Nově e-tickety!

Vstupenky je možné si objednávat na www.festivaltrutnov.cz vstupenky. Jejich cena je teď 1400 Kč, při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Novinkou je možnost zakoupení vstupenky ve formě e-ticketu. Za kempování a parkování se v podhorském ležení neplatí.

„Tak si snad užijeme slunka a všech dalších darů, které přáte1lské festivalové setkání pod horami nabízí,“ věří pořadatelé z Geronimova kmene.

ZDROJ: TZ TrutnOFF

Comment here