DomácíFilmKulturaNewsZprávy

Na Cenu Pavla Kouteckého je letos nominováno šest filmů

Do nominací na prestižní Cenu Pavla Kouteckého se letos dostalo šest dokumentárních filmů. Finále 9. ročníku bude patřit těmto tvůrcům a filmům: Jiřímu Stejskalovi s filmem Jáma, Rozálii Kohoutové se snímkem Jenica & Perla, Martinovi Duškovi s filmem K oblakům vzhlížíme, Jaroslavu Kratochvílovi s Lovu zdar!, Janě Ševčíkové s Opři žebřík o nebe a Martinovi Štrbovi se snímkem vlna vs. břeh. Organizátoři ceny promítnou veřejnosti všechny nominované filmy v rámci Kina Ceny Pavla Kouteckého 2015. Projekce startují speciální akcí v bunkru pod kyvadlem na Letné ve čtvrtek 28. května v 19 hodin. Součástí programu bude odpolední komentovaná prohlídka podzemí bývalého Stalinova pomníku a od 22 hodin afterparty s Djem Ondřejem Štindlem z Rádia 1, které kdysi z těchto prostor vysílalo.

„Vybírali jsme filmy, které netrpí manýrismem, prázdnou filmovou dovedností a manipulativním obrazovým vyprávěcím umem, ale filmy, které nasákly jedinečnou zkušeností. Kritéria výběru určují zásady, které Pavel Koutecký zastával v životě i práci: profesionální úroveň všech složek filmové řeči, respekt ke každému člověku a absence manipulace,“ uvedla za porotu spisovatelka a literární historička Radka Denemarková. V letošní porotě zasedá společně s fotografem Tonem Stanem, ředitelem Divadla Archa Ondřejem Hrabem, Ondřejem Kamenickým z Jednoho světa a Štěpánkou Korytovou z okruhu přátel Pavla Kouteckého. Porota letos vybírala z celkem 105 přihlášených filmů vyrobených v české produkci nebo koprodukci za dané období v uplynulém roce, vloni jich bylo 96. Cena Pavla Kouteckého je spojená s finanční odměnou 100 tisíc korun pro režiséra vítězného snímku. Partnerem této ceny je Nadační fond Avast.

Snímek Jáma Jiřího Stejskala pojednává o paní Natalii Jurčenkové z Kyjeva, která odolala tlaku developerů a hospodaří v symbolické „jámě“ nově vzniklého sídliště, Rozálie Kohoutová ve svém filmu Jenica & Perla zase sleduje dospívání dvou romských dívek z opačného konce Evropy, k nimž je romská komunita paradoxně stejně krutá jako majoritní společnost. Melancholický film K oblakům vzhlížíme Martina Duška zachycuje život neukotveného mladíka a milovníka tuningu jménem Ráďa, jehož svět se točí pouze kolem aut a tuningových festivalů, snímek je zároveň neobvyklou sondou do české mentality. Lovu zdar! Jaroslava Kratochvíla je průzorem do nitra lovecké vášně a zobrazuje podhoubí tohoto mužského sportu se všemi jeho hrami, rituály, loveckými instinkty i notnou dávkou testosteronu a dotýká se také komerčních lovů v Africe či Grónsku, Opři žebřík o nebe Jany Ševčíkové o podtatranském faráři Mariánu Kuffovi, který pomáhá bezdomovcům, bývalým vězňům či týraným dětem, se zase skrze osobu faráře dotýká i otázky lidské důstojnosti, života a víry obecně. Martin Štrba ve svém netradičním dokumentu vlna vs. břeh zase hravou a inscenační výtvarnou formou přibližuje výjimečné tvůrčí uskupení tehdejších studentů fotografie, kteří vytvořili generaci tzv. Slovenské nové vlny.

Nominované filmy bude možné zhlédnout v rámci Kina Ceny Pavla Kouteckého 2015 v Praze v kině Světozor a v Letenských sadech, Hradci Králové v bio Central, Plzni v Café Restaurantu Kačaba a Ústí nad Labem v kině Hraničář od 28. května do 6. června. V rámci zahájení nominačních projekcí proběhne ve čtvrtek 28. 5. od 17 hodin komentovaná prohlídka útrob bývalého pomníku J. V. Stalina, jedné z největších a nejbizarnějších staveb v Evropě, odhalené komunisty v květnu 1955 a v roce 1962 zlikvidované odstřelením. V 19 hodin bude v podzemí pod kyvadlem následovat projekce filmu Lovu zdar!. Na obě tyto akce je vstup zdarma, nutná je však rezervace na stránkách www.cenakoutecky.cz. Zahajovací večer bude pokračovat afterparty ve spolupráci s Rádiem 1 od 22 hodin do jedné hodiny ranní ve stejných podzemních prostorách, odkud kdysi Rádio 1 pod názvem Rádio Stalin pirátsky vysílalo. Vstup na afterparty s Djem Ondřejem Štindlem je 100 korun. „Nominační projekce spojujeme i s příjemnou atmosférou letního kina a mimo projekce v kině Světozor, kam jsou diváci již tradičně zvyklí chodit na zajímavé dokumenty, budeme opět promítat na Letné. Letos návštěvníkům po delší době otevřeme podzemní prostory opředené mýty i nedávnou historií – bunkr pod kyvadlem, kde jsou ještě zbytky monumentální sochy jednoho diktátora dvacátého století – Stalina, lidově přezdívané fronta na maso. Při komentované prohlídce bychom chtěli vzpomenout nejrůznějších urbanistických návrhů tohoto místa, z kterého je krásný výhled na celou Prahu,“ říká organizátorka Ceny Pavla Kouteckého Jarmila Poláková. Další projekce filmů v Praze se uskuteční u Containallu pod kyvadlem a v parku Letná u dětského hřiště. Součástí nominačních projekcí budou debaty s tvůrci filmů.

Slavnostní vyhlášení vítěze Ceny Pavla Kouteckého proběhne v pondělí 8. června od 20 hodin v Divadle Archa. Na slavnostní večer je možné koupit lístek na pokladně Divadla Archa. Součástí večera bude představení všech nominovaných filmů a projekce krátkého dokumentu Pavla Kouteckého Indiáni, čarodějové a výtahy, který natočil Koutecký se svým štábem v Chile a na indiánském ostrově Chiloe. Slavnostní večer uzavře projekce vítězného snímku.

Režisér Pavel Koutecký zemřel v nedožitých padesáti letech v roce 2006, když spadl ve výškové budovy v Praze 4. Byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentu, premiéry svého nejznámějšího filmu Občan Havel se už nedožil. Více o osobnosti Pavla Kouteckého nabídne 23. května od 20.20 hodin ČT art v novém filmu režisérky Jany Počtové s názvem Fragmenty P. K.. Producentkou filmu je Jarmila Poláková, která se svými kolegy založila v roce 2007 cenu nesoucí jeho jméno, a dnes ji pořádá v rámci společnosti Film & Sociologie společně s Divadlem Archa a festivalem Jeden svět. Cena spojená se jménem Kouteckého je udělována jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. Cenu v minulých letech převzali režiséři Jan Šikl, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Tomáš Škrdlant, Martin Ryšavý, Linda Jablonská, Klára Řezníčková, Pavel Abrahám spolu s Tomášem Bojarem a Bára Kopecká

Synopse nominovaných filmů:
K oblakům vzhlížíme – Martin Dušek
k_oblakum_vzhlizime_tzPach spálených pneumatik v oblacích kouře, semišové potahy a řev motoru jsou nedílnou součástí Ráďova světa. Dny oddaného milovníka tuningu se jeden od druhého moc neliší – Ráďa je většinou tráví drobnými opravami motoru svého rozpadajícího se fordu nebo sháněním místa v okolních fabrikách. Noci však patří dunícím tuningovým festivalům. Na přehlídce Ráďa sice většinou pohoří, ale tma alespoň na chvíli zamaskuje velké nedokonalosti na Ráďově autě a ještě větší nedostatky v jeho životě. V kulisách severních Čech, regionu s vysokou nezaměstnaností a nechvalně proslulém protiromskými pochody, předkládá trpělivé filmové pozorování Martina Duška melancholický obraz jedné neukotvené generace mladých lidí.

Opři žebřík o nebe – Jana Ševčíková
opri_zebrik_o_nebe_tzMarián Kuffa je farářem v malé vesnici Žakovce pod Tatrami na Slovensku. Na faře se stará o bezdomovce, bývalé vězně, děvčata a kluky z dětských domovů, tělesně postižené a týrané matky s dětmi. Okolo 250 lidí. Někdo zemře, někdo se narodí, někdo odejde….
Příběhy bezdomovců, alkoholiků, feťáků a dalších ztracených existencí slouží ve filmu kromě své vlastní síly a zajímavosti také jako zrcadlo k počínání, životu, víře a náboženské a osobní filosofii faráře. Film o síle víry a hodnotě oběti, o tom, jak moc se člověk dokáže vydat za druhé, jak moc tím ztrácí, ale i jak mnoho tím získává.

Jáma – Jiří Stejskal
jama_tzNatalia Jurčenková, žije se svými dvěma manžely pod jednou střechou. Zatímco se starají o své čtyři děti, několik prasat a malé stádo neposedných koz, developerské společnosti chtějí úpěnlivě získat jejich rodinný dům, který zůstal jako poslední v rychle se rozvíjející moderní čtvrti Kyjeva – Pozniaki. Optimismus pravoslavné rodiny nenaruší ani nejmladší dcera, která konvertuje ke svědkům Jehovovým. Jáma je příběhem o udržování rodinného štěstí navzdory veškerým problémům, se kterými se tato netradiční rodina musí potýkat.

Jenica & Perla – Rozálie Kohoutová
jenica_a_perla_tzFilm vypráví příběh o dvou dospívajících kamarádkách Jenice a Perle, které žijí 1500 km daleko od sebe. Perle je 15 let, vyrostla v chudé osadě s čistě romskou populací na východním Slovensku. Chodí do školy ve vedlejší vesnici, kterou navštěvují pouze romské děti. Její bratr Duško se před nedávnem odstěhoval do Paříže hledat lepší život a Perla sní o tom, že se tam také přestěhuje. Jenice je 17 let, narodila se v Rumunsku. Její rodiče ji do Paříže odvezli, když jí bylo sedm let. První tři roky žila její rodina na ulici a živila se žebráním, Jenica dlouho nechodila do školy vůbec, což má za následek nedostatky ve znalostech francouzštiny a omezuje možnosti dalšího studia. Jenica dochází do učiliště pro pečovatelky pro seniory, sní o tom, že se stane kadeřnicí. Film zachycuje dvě romské dívky z romských komunit z opačného konce Evropy v klíčovém životním momentu dospívání a jejich pohled na buducnost Romů v Evropě.

Lovu zdar! – Jan Kratochvíl
lovu_zdar_tzDokument je otevřeným a upřímným průzorem do nitra lovecké vášně v její středoevropské podobě, ale zobrazuje také komerční lovy v Africe či Grónsku. Film divákovi prezentuje tři silné ústřední postavy – zástupce různých postojů k lovu a chovu zvěře. Montáž scén z jejich lovů i všedních chvil dává vyniknout rozdílným postojům k roli člověka v přírodě, vztahu ke zvěři či způsobu, jak uvažují o světě jako celku. Film důsledně pracuje pouze se statickými obrazy, které odkazují k statickým kompozicím preparovaným trofejí. Formální čistota obrazů kontrastuje s jejich živočišným obsahem.

ZDROJ: TZ 4PRESS

  • Vybrané příspěvky
Autor
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA
Napište mi
×
Petr Hruška (1986) – Narozen v Karlových Varech – CZE NOVINÁŘ: Foto / kamera – příležitostné psaní článků TECHNIK: El. / IT PODNIKATEL: Agentura HRU-SKA

Comment here